Zor zamanlarda kendimi nasıl güçlü tutabilirim ya da hissedebilirim?

Hepimizin zaman zaman zor zamanları ve kendimizi güçsüz hissettiğimiz dönemlerimiz olmuştur. Aslında normal olan bu durumu çoğumuz kendimize yakıştıramıyoruz. Her an yaşayabileceğimiz normal olan böyle durumlar için bireysel olarak yapabileceğimiz davranışlar ya da yaklaşımları var. Peki nedir bunlar?

Zor zamanlarda kendimi nasıl güçlü tutabilirim ya da hissedebilirim?

  1. Öncelikle kendimizi tanımalıyız. Örneğin; zayıf ve güçlü yanlarımızı bilmeliyiz. Hangi durumlarda kendimizi daha iyi, hangi durumlarda daha kötü ve aciz hissettiğimizi bilmek gibi. Ya da şakadan hoşlanmıyorsa aslında neden hoşlanmıyoruz. Sürprizi mi sevmiyoruz, kendimize mi güvenmiyoruz vb. Bunları bilmek önlem almamazı ve nasıl adım atacağımızı görmemizde bize yardımcı olacaktır.
  2. Kendimize en uygun egzersizi bulmalıyız. Zor zamanlarda bizi rahatlatabilecek spor, sosyal etkinlik, hobi, kitap okuma, bulaşık yıkama, duş alma gibi değişik ama bize uygun egzersiz ve faaliyetler olamalıdır.
  3. Pozitif insanlarla birlikte olmaya çalışmalıyız. Sevdiğiniz ve sözleriyle sizi iyi hissettirecek insan sayısı az da olsa onları bulmaya çalışın. Onlarla sohbet etmeniz sizi olumlu hissettirecektir.
  4. Açık olmalıyız. Güçlü görüneceğim diye duygularımızı saklamak bizi yıpratabilir. Örneğin zor zamanlarda gösterilen doğal tepkilerden biri de ağlamak olabilir. Böyle bir durumda ağlamanın zayıflık olduğunu düşünülerek bu davranışı baskı altına almak bizi daha da fazla yıpratabilir.
  5. Kendinizi güçlü ve iyi hissettiren hatıra veya objelerin listesini çıkartabiliriz. Zor zamanlarınızda bu listeye bakmak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır.
  6. Geçmişimizdeki zor zamanlarımızın listesini çıkartabiliriz. Ve bu listedeki zor zamanlarımızda nasıl başa çıktığımızı düşünelim. Burada tespit edeceğiniz çözümler ve bakış açıları mevcut zor zamanınız için rehber olabilir.
  7. Öfkenize yenilmeyin. Zor zamanlarda öfke daha çok tetiklenebilir. Öfke konusunda yazılarımızı okumak için tıklayınız.
  8. Zor durumumuzu kağıda dökmek faydalı olabilir. Bizi zorlayan durumun ne olduğu, neden olduğu, nasıl olduğu, bu zor durum karşısında güçlü ve zayıf yönlerimiz ve bu zor duruma karşı çözüm önerilerimiz gibi durumları yazmak yol gösterici olabilir.
  9. Olumlu düşünmenin gücünü kullanmalıyız. Zor durumlar karşısında olumlu düşünmenin olumsuz düşünmeden daha etkili olduğunu bilmeliyiz. Olumsuz düşünce tarzının içinde bulunduğumuz zor durumu daha fazla tetikleyecektir.
  10. Zor durumlar geçicidir. Geçmişimize baktığımızda yaşadığımız tüm zorlukların zaman içinde bittiğini görebiliriz. Bu konuda “zaman her şeyin ilacıdır” sözünün anlamını düşünebilirsiniz.

Bu maddeler okuduklarımdan ve yaşadıklarımdan çıkardığım tecrübeler sonucu zor zamanlarda şahsımın kullandığı stratejiler olduğu söylemeliyim. Bu nedenle sizin de yorumlar bölümüne ekleyebileceğiniz tecrübeler ve bilgiler olabilir.

Yazımızı aktuelegitim.com linkini ekleyerek sitenizde yayımlayabilirsiniz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir