Zamanı nasıl verimli kullanabilirim?

Kısıtlı bir ömür içinde zamanı verimli kullanmak çok önemli bir meseledir. Zamanı öldürmek için geçirdiğimiz zamanı nasıl verimli değerlendireceğimizi düşünmemiz gerekir.

Eğitimci-Yazar Dr. Halit Ertuğrul “21 Adımda Hedef 12” kitabında “zaman, dönüşü olmayan bir akıntıdır.  Siz onu yönlendiremezseniz o sizi istediği gibi alır, kendi istikametine sürükler” diyor. Öyleyse zamanın tuzağına düşmemek ve zamanı verimli kullanmak için çok dikkatli olmak gerekir. Yine yazar zamanı iyi değerlendirmenin yollarını kitabında paylaşıyor. Bunlardan bazılarını özet şeklinde sizinle paylaşmak istiyorum.

Zamanı değerlendirmede pratik yollar

 • Yatak odanıza iki levha asın. Birini sabah, ötekini de akşam okuyun. Sabahleyin, “Bugün ne yapacaktım?” yazısını okumadan çıkmayın. Akşam ise, “Bugün ne yaptım?” yazısını tekrar etmeden ve yaptığınız işlerden dolayı kendinizi hesaba çekmeden yatmayın.
 • Bir işi ertelemenin adı olan “yarın” kelimesini takviminizden çıkartın. Çünkü tarih ?yarın?ın kurbanları ile doludur. O, ihmalcilerin ve becerik- sizlerin sevdiği bir sığınaktır. “Bugünün işini yarına bırakmayın.”
 • Televizyon programları konusunda seçici olun.
 • Ulaşım araçlarında kitap okumayı alışkanlık haline getirin.
 • Zamanı geçmişte nasıl ziyan ettiğinizi düşünün ve geleceğinizi buna göre planlayın.
 • “Yeterli zamanım yok” diye şikâyet edip durmayın. Hayatları boyunca bir ömre sığmayacak eserler veren Bediüzzaman, Mimar Sinan, Pastör, İbn- i Sina, Einstein’ın da günleri 24 saatti.
 • Dikkat edin, “boş zaman” kavramı diye bir şey yoktur.
 • Zihnî yorgunluğu atmak için, her türlü işi gücü bırakıp bir kenarda oturmak gerekmiyor. Değişik zihnî ve bedenî faaliyetler, beynimizin değişik kısımları tarafından yönetiliyor. Bundan dolayı, her faaliyet değişikliğinde, beynin bir merkezi üzerindeki yük azalıp, başka bir merkezi daha aktif hâle geçiyor. Böylece ilk merkez dinlenmiş oluyor. (Yani kitap okumaktan yorulduysanız başka etkinlik yaparak dinlenin.)
 • Daha az uyuyarak, ömür sermayenizi tasarruflu kullanmaya bakın. Her sabah 30 dakika erken kalkmanız, bir yıl sonra uyanık olduğunuz zaman 7,5 gün, ömrünüze de yaklaşık bir yıl kazandıracaktır. Fakat bunun ön şartı, uğruna uykunuzu feda edebileceğiniz bir ideale sahip olmanızdır. Yani, niçin uyanık kaldığınızın şuurunda olmanız gerekmektedir.
 • Hayatınızı (gün, hafta, ay ve yıl olarak) plânlayarak disipline edin. Çünkü plânlı bir hayat, insan ömrünün azamî şekilde verimli kılınması mânâsına gelir. Medeniyetlerin gelişme şartlarını araştıran sosyologlar, kalkınmış, ileri milletler ile geri kalmış milletler arasındaki en mühim farklardan birinin de “zaman anlayışı” olduğunu tespit etmişlerdir.
 • Unutmayın, günleri uzatmanın en iyi yollarından biri de, gecelerinizden birkaç saat çalmanızdır.

Bu maddeler zamanı verimli kullanma konusunda sadece birkaçıdır. Daha fazlasını ve diğer bilgileri Eğitimci-Yazar Dr. Halit Ertuğrul “21 Adımda Hedef 12” kitabında bulabilirsiniz.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir