YKS’ye son bir hafta nasıl değerlendirilmeli. Kısa 11 hatırlatma

YKS son bir hafta

Bu son hafta amacın yeni bir konu öğrenmek ya da yeni öğrenme stratejileri geliştirmek değil, daha çok moral-motivasyon açısından kendini dinç tutup, psikolojik olarak olumlu olmaktır.

Sana bu konuda sınav öncesi bir hafta ve sınav zamanında yapman gereken 11 pratik önerimi kısaca anlatmak istiyorum. Anlattıklarımdan bir iki maddeyi zaten biliyorum diye bu kısa videoyu hemen yarıdan kesme. Sabırla sonuna kadar izlemen senin için faydalı olacak.

1. Beslenme alışkanlığına dikkat etmelisin. Son bir hafta gaz yapıcı, sindirimi sitemini rahatsız eden öğünlerden ve abur cubur gıdalardan uzak durmalısın. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisin. Ayrıca uzmanlar çok yağlı ve aşırı şekerli gıdaların tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

2. Uyku düzeni sınavda dikkat ve başarı için önemli. Çok geç saatlere kalmamaya çalış. Ancak uykun yokken uyumaya da kendini zorlama, o anda uyku düzenine daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle şimdiden uyku düzenini ayarlamaya çalış. Sabah sınav günü kaçta kalkacaksan, artık o saatte erken kalkmayı alışkanlık haline getir. Ve ayrıca sınav günü neler tüketmeyi düşünüyorsan kahvaltını da o şekilde yapmaya başlaman iyi olur. Bu ayrıca gece uygun saatte yatmanı da kolaylaştırabilir.

3. Mavi ekrandan uzak dur. En azından akşam yatmadan 2-3 saaat öncesinde, yani saat 20 den sonra, teknoloji aletlerinden uzaklaş. Mümkünse sosyal medyayı son bir hafta , bu olmuyorsa son iki gün kala telefonundan kaldır. Hele bilgisayar oyunlarına hiç yaklaşma.

YAZININ DEVAMINI VİDEO OLARAK İZLEYEBİLİRSİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir