YKS’de (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ile neler geldi?

Yeni sınavımız Yükseköğretim Kurumları Sınavımız hayırlı olsun. bu sınav ile neler değişti neler geldi. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz.

Basın yayına yansıyan bilgiler ışığında sistemin daha net anlaşılması için getirilen düzenlemeyi maddeler halinde yazmaya çalıştım. İşin özünde sınav sistemini olabildiğince sadeleştirmeye çalışmışlar bir de sözel ve sayısal muhakemeye her zaman olduğu gibi önem vermişler.

 

1-) Türkçe ve matematik bu sınavın temelinde oldu.

2-) Sınavda adaylar iki ayrı oturuma katılıyor. İlk oturumda temel yeterlilik testi olacak. Muhakeme akıl yürütmek odaklı sözle ve sayısal becerileri test edilecek. Birinci oturumda 40 Türkçe 40 matematik sorusu soruluyor. Birinci oturumun sonucu adayların temel yeterlilik puanını belirleyecektir. Puanın en az 150 olması gerekmektedir. 180 ve üzeri puanlı adaylar lisans programlarını seçmeye hak kanacaktır.  Birinci oturumdan sonra öğle arası veriliyor. İkinci oturumda Türk dili ve edebiyatı-coğrafya, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test olacak. İkinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya’dan 40, Sosyal Bilimleri 40, Matematik 40 ve Fen Bilimleri 40 sorudan oluşacak.
3-) Temel yeterlilik puanını 200 ve üzeri puanı olanların bu puanı bir sonraki sene için de geçerli olacak.

4-) Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda yapılacaktır.

5-) Önlisans programı tercih edebilmek için Temel Yeterlilik Testi puanının en az 150 olması gerekiyor.

6-) Özel yetenekle öğrenci alan programlar için en az 150 puan  olan adaylar, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilirler.

7-) Sorular her yıl olduğu gibi müfredata dayalı

8-) İkinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya’dan 40, Sosyal Bilimleri 40, Matematik 40 ve Fen Bilimleri 40 sorudan oluşacak.

9-) Lisans yerleştirme puanı hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi’nin ağırlığı yüzde 40 ikinci oturumun ağırlığı yüzde 60 olacak.YKS’de (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ile neler geldi?” için bir yorum

  1. Özel yetenek sınavı ile alan müzik ya da resim öğretmenliği için 240 bin başarı sıralaması mı yoksa 150 puan mı kabul edilecek ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir