Ygs ve sbs ‘yi kazanmak için sihirli taktikler..

Evimize Beyaz eşya aldığımızda(Buzdolabı, Çamaşır makinesi gibi) ilk baktığımız yer, o makinenin kullanma kılavuzudur. Nasıl çalışır? Parçalarının özelikleri nelerdir? Ne gibi teknik özelliklere sahip gibi önemli şeyleri hakkında bilgiler edinir ona göre hareket ederiz.

Tıpkı burada olduğu gibi bizde öğrencilerin ve ailelerimizin yaşamında, önemli bir yere sahip olan bu sınavları kazanmalarının yolu ya da başarılı olmalarının sırları, bu sınavların taktiğini, tekniğini ve stratejilerini bilmekten geçiyor.

Derslere nasıl çalışılır, bir dersten nasıl verim alınır? Planlı ve programlı ders çalışma nasıl olur? Gibi soruların cevabını bilmeniz ve bu konuda aktif olarak bir şeyler yapmak zorundasınız.

Özelikle YGS ve SBS’ de derece yapan öğrencilere baktığımızda başarılarının sırlarını sıralarken kimse ben gece gündüz çalıştım demiyor. Sanki bu konuda ortak bir karar almışçasına şunları söylüyorlar:

-“Başarımızın sırrı planlı, programlı ders çalışmak ve sınavların taktiğini, tekniğini bilmek diye sıralıyorlar“.

Bu yüzden girmiş olduğunuz sınavlara nasıl hazırlanılır, bir dersten nasıl verim alınır gibi önem taşıyan soruları cevaplamamız gerekir.

Dünya insanı, olaylara artık taktik ve teknik açıdan bakıyor, düşünüyor. İnsanların çabuk düşünmesi ve karar vermesi, Stratejik yaklaşması, zaman kavramını iyi ele alması, kendini tanıması ve potansiyelini kullanması önemli kriterler haline gelmiştir.

Şimdi sizlere bir dersten nasıl verim alınır, derslere ve sınavlara nasıl çalışılır? Konusunda bazı taktikler sıralayacağım?

SİHİRLİ TAKTİKLER

1)Başarılı olmak için bir amaç, bir hedef koy kendine. VE Niçin ders çalışmalıyım Sorusunu sor… Bunun üzerine saatlerce düşünebilirsin. O ateşi içinde hissetmişsen olayın yüzde ellisini hallettin demektir.

2) Birden fazla ve doğru kaynaklardan çalışmaya özen göster.

3)Derslerinizi daima masa başında çalışınız. Yatarak, uzanarak, kanepede, yatakta ders çalışılmaz. Böyle çalıştığınızda fizyolojik olarak gevşeyeceğinizden motivasyonuz azalır ve uykunuz gelebilir.

4)Ders çalışırken birden çok duyu organın aktif olsun. Yeri geldiğinde odan içerisinde, yastığa, duvara veya aynaya çalıştığın konuları anlat. Burada amaç, anlattığın konuyu hem kulağın duyacak hem anlatacaksın, hem göreceksin. Yani duyu organlarının aktif olarak öğrenme işine katılması…

5)Ders çalışırken ve özellikle program yapmışsan eğer genelde bir sözel dersten sonra bir sayısal ders çalışmaya özen göster.

6)Sayısal ders çalışırken işlem yapmaya özen göster, yani bir karalama kâğıdı elinin altında hazır olsun.

7)Stresli ve gergin ortamlara girme. Özellikle moral ve motivasyon bozmayı alışkanlık haine getirmiş kaygılı insanlardan uzak dur.

8) Konu çalışırken önemli gördüğün yerlerin altını renkli kalemlerle çiz. Bu ikinci tekrar yaptığında algıda seçicilik dediğimiz olayın işlerlik kazanmasına neden olur. Yani dikkatini çeken ilk yer, altını çizdiğin yer olacaktır. Örnek: Bir toplantıda 10 tane siyah takım elbise giymiş bir yerde birisinin bir beyaz takim elbise giydiğini düşünün. İlk dikkat çeken bu beyaz takım elbiseli olacaktır.

9)Çalışma ortamında dikkatini dağıtacak afiş, poster gibi uyarıcıların olmaması gerekir.

10)Eğer çalışacağın konu uzunsa konuyu belli kısımlara ayırarak, konu kısa ise bütün olarak öğrenmeye ve çalışmaya dikkat et. Yani tümevarım ve tümdengelim metotlarını kullan. Ya da Bütün ya da Parçalara bölerek çalışma metodunu kullan…

11)Konu çalışması yapmadan konuyla ilgili testleri ve soruları çözme. Önce konuya hakim ol sonra soru çöz.

12)Her derse isteyerek ve severek çalış. İstek olmazsa başarı gelmez. Öğrenmek için her şeyden önce sevmek gerekir…

13)Okulda işlediğiniz konuları akşam tekrar etmeyi alışkanlık haline getir.

14)Anlamadığın, zorlandığın derslere biraz daha zaman ayır. Bu dersleri görmezlikten gelmek veya kaçmak sorunu çözmez.

15)Ders çalışılırken TV seyretmek ya da müzik dinlemek son derece sakıncalıdır. Bir koltukta iki karpuz taşınmaz. Ya ders çalış ya TV seyret. “Yani Ya sev ya Terk et…”

16)Kimsenin zoruyla, isteğiyle ders çalışmayınız. Eğer böyle bir takıntınız varsa başarılı olamazsınız.

17)Çalışma masanızın pencere kenarında olmamasına dikkat ediniz..

18)İlerde olmak istediğiniz bir hedefi A4 kâğıdına yazıp odanız içerisinde herkesin görebileceği bir yere renkli kalemle yazıp asınız. Bu, içinizdeki ateşin devamlı yanmasını sağlayacaktır.

BAŞARININ YOLUNU, UNUTMA…

HEDEF BELİRLE

DERSE ÖN HAZIRLIK

PLANLI ÇALIŞMA

DİNLENME

MOTİVASYON

TEST TEKNİĞİNİ BİLME

VERİMLİ ÇALIŞMA

DERSLERİ TEKRAR ETMEDİR.

VE yükselmek için THY formülünü unutmayın…(Tutku-Hedef-Yöntem)

Yaşamınızda, size en yardımcı olacak kişi gene kendiniz olduğunuzu unutmayın. Çünkü hayatınızın direksiyonu sizin elinizde. Yarın eyvah demeden, pişman olmadan iyi ki şunları, bunları böyle yapmışım demesini bilin. “Çünkü hiçbir zafere Çiçekli yollardan gidilmez.” Başarı elbette ki tatlıdır; ancak çoğu zaman ter kokar…

Nevzat ÖZER

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

“21 yy da anne ve baba olmak isimli kitabın yazarı”

nevzatozer66@hotmail.com

[reklam]

Ygs ve sbs ‘yi kazanmak için sihirli taktikler..” için 191 yorum

 1. Cok tesekkur ederim ben de bu sene pybs girecegim Allah’ın izniyle cunku kaybolan bosa giden 2 yılım icin gerçekten çok uzgunum bu sdne ben ve arkadasim Allah’ın izniyle kazanacagiz hepinize en icten basarilarimi iletirim benden tavsiye gereksiz arkadaslara takilmayin siz sadece kendi onunuze bakiin☺

 2. AYNEN BİLGİSAYARDA ZAMAN ÇABUK GEÇİYOR BUNA ÖENLE DİKKATLİ ETMEMİZ GEREKİYOR. BU ARADA BEN BU SENE YGS’YE HAZIRLANIYORUM SİZE CANI GÖNÜLDEN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.ALLAH HEPİNİZE GÖNLÜNÜZE GÖRE VERSİN….

 3. Ben ygs sınavına hazırlanıyorum. Dersanede deneme oluyoruz. Netlerim hedefimin altında oluyo ve moralim çok bozuluyor. Ders çalışamıyorum bu yüzden. Ne yapmalıyım??

  1. Ben şu an pek de tavsiye verecek durumda değilim ama içimden geldi söyleyeyim dedim öncwlikle eğer morlin bozuluyosa sakın başkalarına hissettirme sonra teselli ediyorum ayağına morlini daha çok bozarlar ve daha sonrasında teknik sıkıntıyı halledip kendine geldiğinde yanlış oln soruyu sadece bi kez okuhup geçme o konunun hepsii bitn oku ve o konu ile ilgili bşka nasıl çeldirici sorular gelebilir diye kafanda türet ve onları yaz bununla da kalmasın belli zaman aralıklarında tekrar et onlrı böylece inşallah daha başarılı olur ve istediğin nete çıkarsın eğer yanlışların dkkatsizlik ise o zaman benim durumumdasın demktir ve tek çaren sonuna kdar çalışıp takdiri Allaha bırakmaktır eğer işineyrarsa ne güzel yok yaramassa çözüm yolu aramya devm et ne demiş bir büyük sabrden derviş muradın ermiş inşallah tüm çalışanlar muradına erer…
   i

 4. paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.verdiğiniz taktikleri deneyeceğim.birde dikkatimizi toplamak için neler yapmalıyız?dikkatim çok dağlıyor . bazen izlediğim dizileri düşünüyorum.aklım başka yerlere gidiyor .bununla ilgili bir fikriniz var mı?

  1. iremcim çalışma odana girdiğin an her şeyi unutup derse vermelisin kendini çok fazla tv seyretme alışkanlık olur bi daha vazgeçemezsin sana tavsiyem

  2. aynısı bende de oluyor dersin başına geçince en umulmadık şeyler aklıma geliyor ve dikkatim dağılıyor

 5. eğer senin bir işe yarımayacağını düşünen ,seni küçümseyen,seni ezen,sana hakaret edenlere aldırma hedef bir gökkuşağıdır sen yanına gittikce uzaklaşır sen hiç pes etme sonu rengarenk mutlu bir sondur. ????

  1. hayır ahmetcan alsye girmen için öncelikle bunlarıda uygula ama derslerine çok çalış mülakata girmen gerekecek koşu barfiks mekik basket topu atlaman gibi şeylere çok çalış

 6. Söyledikleriniz çok iyi yöntemlere benziyor ben 8.sınıf öğrencisiyim bu sene TEOG isimli sınava gireceğim bu sınav çok değişik o yüzden bu konu üzerindede bilgi verirmisiniz ?

   1. kesinlikle haklısın bilgsyrın başına geçince zamn çok çbuk geçiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir