YGS sonucuna okul puanının etkisi nasıl olur?

YGS’den sonra öğrencilerin ilk tepkisi “çok zor bir sınavdı.” şeklinde oldu. Sınava giren öğrencilerle yaptığımız görüşmeler sonucunda edindiğim izlenimler, genel olarak soruların zor ve mantığı zorlayan sorular olduğu yönündeydi. Türkçe soruları için “hatta beş şık arasında kaldım” diyerek, Türkçe testinin zorlayıcı olmasından yakınarak tepkilerini göstermeye çalıştılar. Matematik soruları hakkında da tepkiler, zorluk konusunda hiç yabana atılacak cinsten değildi. Fen Bilimleri testinin ise umduklarından kolay olduğunu ifade ettiler.

YGS sonuçları açıklandı, görüldü ki öğrencilerin tepkileri pek de yersiz değilmiş. ÖSYM’nin açıkladığı 2015 YGS istatistiksel verilere göre, Türkiye geneli Türkçe ve Matematik testlerinin net ortalaması düştüğü görülmekte. 2015 YGS netlerinin düşük olması nedeniyle 2015 YGS puanlarının daha düşük puan aralıklarında yoğunlaşması kaçınılmaz. YGS’de öğrencilerin aldıkları puanlarda test ortalamalarıyla paralel olarak düşüş göstermiştir. Bu sonuçların doğru okunuşu, sınava giren öğrenciler geçen seneki YGS’ye göre daha az net yaptı. 2014 YGS’deki doğru ve yanlış sayımız, 2015 YGS ile aynı olduğunu farz edelim, bu durumda 2015 YGS’de oluşacak başarı sıramızın daha önlerde olması kaçınılmaz.

Sınavda yapılan netlerin ortalamasının düşmesi hangi anlama gelebilir. Öğrencilerin daha homojen bir aralıkta başarı sırası oluşturduğu anlamına gelebilir. Homojen puan aralıklarının oluşması, sınava giren öğrencilerin aldıkları puanların bir birlerine çok yakın puanlar olabileceğini gösterir. Yani ufak puan artışı veya azalmasıyla, başarı sıralamaları arasındaki oynamalar tahminlerden fazla olabilir.

Peki, öğrenciler ön sıralara nasıl gelecek. YGS puanına göre tercih yapacak öğrenciler için okul puanının önem derecesinin bu koşullarda daha da arttığını görüyorum. Okul puanı yüksek olan öğrenciler, kendilerini sıralama olarak ön sıralarda bulmaları kaçınılmaz bir durum olucak. Okullarından mezun oldukları alanın devamı Yüksek Öğretim Programına yerleşmek isteyen öğrenciler, alacakları ek paunla ön sıralara doğru büyük sıçramalar yapılabileceğini düşünüyorum.

2015 YGS’de belirleyici olacak noktanın diploma puanları olacağını düşünüyorum. Özet olarak okulda ders başarısı yüksek olan öğrenciler alacakları yüksek diploma puanlarıyla, kendilerini bulunduğu sıralamadan daha ön sıralarda düşünebilirler.

Halil TAVLI
Psikolojik Danışman
tavlihalil@gmail.comYazıyı paylaşın

YGS sonucuna okul puanının etkisi nasıl olur?” için 2 yorum var;

 1. selamın aleyküm hocam 2014’te meslek lisesinden mezun oldum geçen sene barajı geçemedim ama tercih yaptım sınavsız geçişle kendi alanımdan 2 yıllığa gittim kayıt yaptırdım sonra kaydımı sildirdim 4 yıllığa çalışırım diye ama bu senede olmadı barajı geçemedimbu sene de 2 yıllığa geçiş yapabilirsin diyolar puanım kırılırmı ne kadar kırılır derssanelerin rehberlikçilerine sordum kimisi yapabilirsin diyo kimisi yapamzasın diyo kimisi puan kırılır kimisi kırılmaz diyo aklım çok karışık lütfen yardım edebilrimisiniz
  (alakasız bir yere yorum ayptım ama kusura bakmayın)

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   “Sınavsız geçiş ile 2014-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı
   katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” Kılavuzda ki bu bilgiye göre herhangi bir kırılma olmuyor

   Reply

Yazı için yorumunuz