YGS sıralaması LYS’de ne kadar öne çekilir?

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte bazı adaylarımız sevinirken bazı adaylarımız da aldıkları YGS puanı nedeniyle üzüldü. Düşük sıralamalar nedeniyle LYS de gitmek istedikleri program konusunda hayalleri suya düşdüğünü düşünüyorlar. Ancak bu konuda gerekli verileri incelemeden erken karar vermemek gerekir. YGS sıralaması LYS’de ne kadar öne çekilebileceği konusunda her zaman ki gibi YÖKATLASI imdadımıza yetişiyor.

Detaylı ve gerçek verilere dayalı paylaşımların sunulduğu YÖK atlasını incelemenizi öneririm. YÖK Atlasına girdiğinizde “Başarı Sırası Sihirbazı” bölümüne tıklamanız gerekir. Bu bölümde ki açıklamada “Hedeflediğiniz programlara geçen senelerde yerleşenlerin YGS ve LYS’deki ilgili puan türünde kaçıncı sırada olduğunu görmek, 2017 YGS ve LYS’de ilgili puan türü başarı sıranızı, geçen senelerde o programa girenlerin YGS ve LYS ilgili puan türü başarı sıraları ile kıyaslamak mümkün oluyor…

2015 ve 2016 ÖSYS’de LYS puanları ile öğrenci alan lisans programlarına yerleşenlerin YGS ve LYS başarı sırası ortalamaları ile yerleşenler arasında en düşük YGS ve LYS ilgili puan türü başarı sırası bilgileri burada yer almaktadır.” demektedir.

Bir örnek vermek gerekirse. Siz Gazi Üniversitesi hukuk istiyorsunuz ancak başarı sıralamanız YGS-5 ten 179.551 YGS-6 dan ise 254.667 olduğunu düşünelim. Bu sıralama sizi üzmektedir. Ancak hemen karamsarlığa düşmeyin. Açın YÖK ATLASINDA “Başarı Sırası Sihirbazı” bölümünü açın ve Hukuk seçin. Çıkan listeden Gazi Üniversitesi hukuk bölümünün geçen seneki YGS sıralamalarını göreceksiniz. Aynı şekilde diğer üniversitelerin hukuk bölümlerini de görme şansınız bulunmaktadır.

Motivasyonu düşürmemek gerekir. Yapacağınız her çalışma sadece bugünü değil yarını da kurtaracaktır. Bu noktadan sonra yapılacak en doğru hareket planlamadır. Kalan süreyi en doğru şekilde ve moraliniz yüksek bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Yolunuz açık olsun değerli üniversite adayları.YGS sıralaması LYS’de ne kadar öne çekilir?” için 11 yorum

  1. hocam ben 2017 ygs sınavından barajı gecemedım ve tercıh yapamadım 2018 de sınava tekrar gırecem hocam benım sorum 2018de barajı gecersem obp eklenırmı eklenmezmı eklenırse obp dusermı cevaplarsanız sevınırım hocam tesekkurler

  2. Başarı sıralamalarında bu sene milyonlarda ki sıralamalarda tahmini ne kadar yüksek oynama olur ? 50-70 bin oynama olur mu sizce ?

  3. LYS girmek istiyorum.diyelim ki düşük bir puan aldım. YGS puanlarımı etkiler mi ?
    Tercih yapmak istediğim de girmiş olduğum iki sınavda mı baz alınacak yoksa YGS puanlarimi olduğum gibi kullanabilir miyim ?

  4. Merhaba hocam ben 2015 ygsye girdim ilk tercihte değil ikinci tercihte AÖF sosyal hizmetler yerleşim kayıt yaptırdım okuyorum suan 2017 de tekrar ygs ye girdim okul puanim düşermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir