YGS’nin LYS’ye etkisi ne kadar oluyor?

Öğrencilerin büyük emekler vererek hazırlandığı YGS geride kaldı, sonuçları da açıklandı. Sonuçlar kimi öğrencilerin beklediği gibi gelse de, öğrencilerin büyük bir bölümü küçük çaplı bir şok yaşadılar. Çünkü son denemelerde yaptıklarından çok düşük puanlarla karşılaştılar. Puan-sıra analizi ile ilgili çok şey söylenebilir. Ancak bu yazımızda sınav sisteminin doğru bilinen yanlışlarından olan YGS etkisi üzerine bir değerlendirme yapacağız.

ÖSYM kılavuzunda YGS etkisi dil puan türleri hariç (%40) olarak gösterilmiştir. Birçok rehber öğretmen de buna göre öğrencilerine, YGS etkisinin %40 olduğunu söylemektedir. Dolayısıyla LYS etkisi de %60 olacaktır. Ancak bu hesaplamaya OBP(Okuldan gelecek puan) dahil değildir. Bazı dershaneler de geçmiş yıllarda YGS etkisinin %28’e düştüğünü söyleyerek öğrencilerini motive etmeye çalışmışlardır. Her YGS  sonrası bu tip söylentiler çıkmıştır.

YGS etkisi üzerine değerlendirme yaptığımızda gerçek şudur: YGS etkisi öğrencinin performansına göre değişecektir. Kılavuzda belirtilen %40 etki ancak YGS-LYS’de bütün soruların doğru cevaplanması veya YGS-LYS performansının benzer olmasıyla mümkün olacaktır. Bunu 3 ayrı tablo ile inceleyelim.

YGS-ornek1

 

BU TABLOYA GÖRE ÖĞRENCİNİN YGS-LYS PERFORMANSI BENZERDİR. BU DURUMDA KILAVUZDAKİ GİBİ YGS ETKİSİ YAKLAŞIK %40 OLMUŞTUR.

 

ygs-ornek2

BU TABLODA İSE ÖĞRENCİ YGS’DE BAŞARILI OLAMAMIŞ; ANCAK LYS’DE ÇOK ÜSTÜN BİR BAŞARI GÖSTERMİŞTİR. BU DURUMDA YGS ETKİSİ %20’LERE KADAR DÜŞMÜŞ; LYS ETKİSİ %80’LERE KADAR ÇIKMIŞTIR.

 

 

YGS-3

BU TABLODA İSE ÖĞRENCİ YGS’DE ÜSTÜN BİR BAŞARI GÖSTERMİŞ, ANCAK LYS’DE BAŞARISIZ BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKMIŞTIR. BU DURUMDA LYS’NİN ETKİSİ DÜŞMÜŞ, YGS ETKİSİ YÜKSELMİŞTİR

 

Tablolardan da anlaşılacağı üzere YGS etkisi öğrencinin performansına göre değişmektedir. Tablolardan öğrencilerin YGS etkisini %20’ye kadar düşürme ihtimalleri olduğu görülmektedir. Bu LYS etkisinin %80’lere kadar çıkabileceği anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla henüz %80’i hesaplanmamış bir puanla üniversiteye yerleşeceklerini düşünmeli ve önümüzdeki ayları çok iyi değerlendirmelidir. YGS’de başarılı olmuş öğrenciler de henüz her şeyin bitmediğini Tablo-3’teki gibi bir durumla karşılaşma ihtimalleri olduğunu bilmelidirler.

Umarım bunu okuyan LYS öğrencilerinin tamamı Tablo-2’deki gibi bir LYS performansıyla kötü geçen YGS etkisini en aza indirirler ve kendileri için en hayırlı, en güzel üniversiteye ve bölüme yerleşirler.

Hepinize LYS’de başarılar diliyorum.

Not: Yapılan netler bölümündeki ilk 4 test YGS; sonraki 5 test ise LYS netleridir.

Mürsel AKGÜNEY
Rehber Öğretmen

[reklam]

YGS’nin LYS’ye etkisi ne kadar oluyor?” için 13 yorum

 1. Hocam sene boyunca denemelerim çok iyiydi 110 netin altına pek düşmezdim ancak sınavda büyük bi talihsizlik yaşadım ve sıralamam(ygs2) 90k geldi ama asla 90 lık bir öğrenci değilim kapasitem, sistematiğim,inancım vs. sayesinde hedeflediğim fakülteyi kazanabileceğimi düşünüyorum.Ancak böyle benim açımdan çok kötü bir sıralamayla sonuçlanan ygs, lys de mf3 puanımı yüzde kaç etkiler???

 2. Ben pek birşey anlamadım şimdi mesela ygs den ham puan olarak 200 aldık okul puanı ıle 230 oldu lys yi hangisi etkiliyor ham puan 200 mü yoksa okul puanıyla beraber 230 mu

 3. ygs den tercih yapacagım ygs 2 deki sıralamamı lys de yükseltebilir miyim veya lys de yapılan sıralama ygs ye etki ediyor mu

  1. Hayır. LYS netleri YGS yi etkilemez. Ama tam tersi oluyor. YGS netleriniz LYS yi etkiler

 4. Lütfen bilen biri cevaplasin. Şimdi ygs lys yı etkiliyor tmm da , ham ygs mi yoksa y-ygs mi etkiliyor lys yı

  1. LYS puanlarınız hesaplanırken ygs de yaptığınız netlerde ayrı katsayılar ile çarpılıyor.
   Bunlar ile birlikte elde edilen lys puanınıza birde orta öğretim puanı etkiliyor.

 5. Üniversitelerin taban puanları ygs den alinan ham puana mı? Yoksa diploma puanının ilave edilmis haliyle mi ögrenci alıyor?

  1. YGS de yapılan netler LYS de de kullanılıyor. EVet. YGS lysyi etkiliyor. OBP da eklendi Y-LYS puanları hesaplanıyor.

 6. Ham puanda 40…60
  Ekli puanda 35….55…10 (obp)
  Bu tür şeyler öğrenciye moral olsun diye söyleniyor. Tabiki ygs kötü lys iyi ise aldığı puanda ygs nın etki gücü az çıkıyor. Her puana göre değişiyor. 500 puanda 40…60 oluyor. 560 puanda 35..55..10 oluyor. Bence sonuç değişmez 40..60.
  Örnekte olusan puanlar 320…350…420 bu puanlar eşit olduğunda nasıl gorunecekti mrrak ettim. Doğrusu.
  Benim örnekten anladığım.
  Ygs iyi lys kötüyse durumun çok kötü
  Ygs kötü lys iyi ise durumun normal
  Ygs iyi lys iyi ise durumun çok iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir