YGS-LYS-Üniversite Sınav Sistemi

Son yapılan YGS’den de anlaşılacağı üzere, ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda başarılı olabilmek için sınav sisteminin iyi bilinmesi gerekmektedir. Öğrencilerde sık karşılaştığımız temel sorunların başında, sınav sisteminden haberdar olmadan sadece ders çalışmaları. Bu durum özellikle YGS’den sonra kendisini hedef değiştirmeyi istemekle dışa vurmaktadır. Tabi bu durum sadece sınav sistemini bilmemekten kaynaklanmamakta, hedef belirleme sürecindeki yanlışlıklardan da kaynaklanmaktadır. İkili sınav sistemine geçilmeden ve bu kadar puan türünün olmadığı sınav sisteminde bu durum büyük oranda olumsuzluk yaratmazken; yeni sınav sisteminde puan türlerinin çeşitlenmesi, ders ağırlıklarının değişmesi, üniversite adaylarının sınav sistemini bilmelerini zorunlu kılmaktadır. Örneğin son yapılan değişiklikle Hukuk Fakültesi’ne yerleşme puan türü TM-2 puan türünden TM-3 puan türüne alınmıştır. Bu değişiklik şu anlama gelmektedir: daha önce % 25 olan Edebiyat testinin etkisi % 3’lük artışla % 28’e çıkmış, bunun yanında daha önce % 10 etkili olan Coğrafya-1 testinin etkisi % 9’a indirilmiş, aynı şekilde daha önce % 7 etkili olan Geometri testinin etkisi de % 5’e indirilmiştir. Bu demektir ki, üniversite öğrencisi adaylarının yapması gereken ilk şey istekleri, yeterlilikleri ve yetenekleri doğrultusunda bir hedef belirlemek, akabinde de bu hedefin puan türüne göre etkili bir çalışma programı hazırlayıp sistemli bir şekilde çalışmaya başlamasıdır. Bu anlamıyla sınava sistemini kısaca tanımakta fayda olacaktır.

ÖSYS’nin halihazırda uyguladığı sistem iki sınavdan oluşmaktadır. Bu sınavlardan ilki YGS, ikincisi ise LYS’dir. YGS tüm adayların girmesi gereken 10 dersten toplam 160 sorunun sorulduğu; ikinci sınava girecek adayların seçilmesi (LYS), sınavsız geçiş hariç açıköğretim programlarına, meslek yüksek okulu önlisan programlarına, belirli lisans programlarına (YGS-1’den Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği- YGS-2’den Hemşirelik ya da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon- YGS-4’ten İşitme Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği- YGS-5’ten Okul Öncesi Öğretmenliği gibi) öğrenci yerleştirmek ve ikinci aşamadaki LYS’ye % 40 oranında katkıda bulunmak amacıyla yapılan bir sınavdır. YGS’de başarılı olabilmek için 140 olan baraj puanının aşılması gerekir. Bu da çıkan 4 testin (Türkçe-Temel Matematik-Sosyal Bilimler-Fen Bilimleri) her birinden ortalama 4 net yapmakla mümkün olmaktadır. 140 puan barajını aşıp 180 barajını geçemeyen adaylar sadece açıköğretim programlarını ve sınavsız geçişten boş kalan önlisans ve özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan programları tercih etme hakkı kazanır. Fakat 140 barajını aşıp 180 altında puan alan aday LYS’ye giremeyecektir. LYS’ye girme hakkını elde edebilmek için YGS’den hesaplanan 6 puan türünün (YGS-1-2-3-4-5-6) herhangi birisinden en az 180 ve üzerinde puan almak gerekir. YGS’deki 4 testin her birinden ortalama 8 net yapan aday 180 olan puan barajını geçer. LYS’ler, LYS1-2-3-4 ve 5 olmak üzere 5 sınavdan oluşmaktadır. Bu sınavlar, içerdikleri dersler ve derslerdeki soru dağılımı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 

LYS-1 Matematik Sınavı LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı LYS-5 Yabancı Dil Sınavı
Matematik 50 soruGeometri 30 soru Fizik 30 soruKimya 30 soruBiyoloji 30 soru Edebiyat 56 soruCoğrafya1 24 soru Tarih 44 soruCoğrafya2 16 soruFelsefe Grubu 30 soru AlmancaFransızcaİngilizce

(Toplamda 80 soru)

 

NOT: ÖSYM 2013 YGS sınavında Tarih ve Coğrafya dersinden 2’er soru, Felsefe dersinden de 1 soru azaltmış yerine 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu soracağını, aynı şekilde LYS Coğrafya Testinden 2, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Testlerinde 2’şerli soru azaltılarak yerine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 8 soru soracağını açıklamış ve sonraki sınavlarda da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi de ÖSYM müfredatına dahil edilmiştir.

Adaylar tüm LYS’lere girebilecekleri gibi (YGS 180 barajı aşılması ve her sınav için gereken ücreti yatırmak şartıyla), belirlediği hedef ve hesaplanmasını istediği puanı türü için de girmek istediği sınavları tercih edebilir. Girilen her sınavda yapılacak her netin ekstra puan olacağı göz ardı edilmeden; MF puanının hesaplanması için YGS-LYS1 ve LYS2’ye, TM puanının hesaplanması için YGS-LYS1 ve LYS3’e, TS puanının hesaplanması için de YGS-LYS3 ve LYS4’e girmeleri gerekmektedir. Daha sonrasında MF, TM ve TS puanları da kendi aralarında ayrılarak yerleşilmek istenen programın puan türünü oluşturur. Özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri YGS’de çıkan tüm testlerden elden geldiğince çok sayıda net çıkarılmaya çalışılmasıdır. Çünkü bazı puan türlerinde, YGS’de yapılan her net LYS’de kendi alanıyla ilgiliyi yaptığı bir nete neredeyse denk puan getirmektedir.

Bunun yanında meslek liseleri için üzerinde durulması gereken önemli bir nokta sınavsız geçiş ve DGS’dir. DGS önlisans programlarından birini bitirdikten sonra aynı bölümün devamı niteliğindeki bir lisans programına geçmek için uygulanan bir sınavdır. Bu sınavın hem hız hem de bilgi sınavı olduğu hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bu anlamıyla sıkı ve disiplinli bir çalışma gerekmektedir. Sınavsız geçiş şart ve koşulları ise şu şekildedir:

“ Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri taktirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikli kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.

METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezi sistemle yapılır:

  • Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir
  • Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
  • Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
  • Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgiler aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik öncelik verilir.
  • Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir. “ (Kaynak: 2015 ÖSYS kılavuzu)

Mehmet Emin BULUT

Mardin Hatuniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Rehber Öğretmen

[reklam]

YGS-LYS-Üniversite Sınav Sistemi” için 3 yorum

  1. Ben bu yıl 4 yıllık üniversiteye yerleştim ve bu sene puanım kırılacak fakat tekrar ben başvuru yapacağım bu yılda kazanırsam sonraki yani 2016 da da puanım kesilir mi. Diploma ek puanı kesiliyor mu

    1. Ölçü şu; üniversitede bir programa yerleştirildiğiniz de bir sonraki yıl OBP nında yarı yarıya düşüş olur. Bir sonraki yıl yine başka bir yere yerleştirildiniz ondan sonra ki yıl da kesilir. Ancak bir yıl aradan sonra artık puanlar kırılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir