YGS-LYS puanlarımızı kaç yıl kullanabiliyoruz?

NOT: BU YAZI 2015 ve öncesi sistem için kaleme alınmıştır. 

Bize bu konuda çok soru geliyor. “Geçen yıl aldığım YGS-LYS puanını bu yıl kullanabiliyor muyum?” ya da “YGS-LYS puanları kaç yıl geçerli?” gibi sorular geliyor.

Sanırım bu soru memurluk sınavında KPSS sonuçlarını birkaç yıl kullanılabilmesinden esinlenerek soruluyor.

Merkezi yerleştirmede YGS-LYS puanlarımız her yıl kullanılamamaktadır. Sadece sınava girdiğiniz yıl ile sınırlıdır. Örneğin 2015’te sınava girmiş iseniz, o yıl eğitim öğretime başlayan üniversite programlarına ilk defa yerleştirilmek için -2015 YGS-LYS tercihlerinde- puanınızı  kullanabilirsiniz.

Kısaca, bir önceki yıl alınan YGS ve LYS puanlarınız bu yıl ve sonraki yıllarda ki tercihlerde kullanılamamaktadır.

[reklam]

YGS-LYS puanlarımızı kaç yıl kullanabiliyoruz?” için 28 yorum

 1. merhaba ben 2017 ygs lys sonuçlarımla mimarlık kazanıp gittim 2 yılımı doldurdum.Fakat değiştirip Mühendisliğe geçmek istiyorum bunu nasıl yapacağım 2017 deki sonuçlarımla.Teşekkürler

 2. merhaba 2016/2017 yılındı 2 yıllık üniversiteye gittim 3. yılımda da veremediğim dersler oldu yani 4. seneye uzadı şimdi ben 3 sene önceki puanımla açık öğretime gidebilir miyim? veya yeniden üniversiteye gitmek için sınavlar geçti bir sene daha beklemem lazım o yüzden açık öğretimin öğrenci kaydı almak için kendi sınav programı oluyor mu ayrıyeten

 3. merhaba ben 2018 tyt den aldığım puanı 2019 da sınava girersem kullanabiliyormuyum.tesekkürler

 4. Ben geçen yıl üniversite kazandım gittim ama bölümümden ve üniversiteden memnun değilim bu yıl geçen yılın puanıyla tekrardan yeni bit tercih yapma şansım var mı

  1. “merkezi yatay geçiş” diye googledan aratın. Durumunuza ne kadar uygun bir inceleyin.

 5. İyİ günler , Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezunum , tekrar örgün ikinci üniversite için tekrar sınava girmem mi gerekli aldığım yıldaki puanımı kullanamam değil mi ?

  1. Anadolu universitesinin acikogretim ikinci unicersite imkani var. Ancak orgun egitim icin tekrar sınava girmelisin.

  2. Merhabalar ben 2010 yılında iü matematik bölümüne girdim. 3. Sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım şu an tekrar okula başlamak istiyorum ama farklı bir bölümle. 2010 daki tercih puanımla tercik yapıp yeni bir bölüm seçebilme şansım var mı

   1. Bu konuda üniversitenizin öğrenci işleri daha sağlıklı bilgi vereceğini düşünüyorum.

 6. Merhaba ben italyaya üni başvurusunda bulunucam geçen yıl ki ygs puanımı kullanabilir miyim? sadece arajı geçmem isteniyor

  1. Bunu gitmeyi dusundugun universiteden ogrenebilirsin. Onların sisteni nasıl, bilmiyorum

  1. Bu sene geçen sene ki YGS puanın ile tercih olmaz.
   Yeni sistemde var. TYT iki yıl geçerli

 7. Merhaba,kocaeli üniversitesine 2016 da girdim.Bu sene yine 2016 puanımla yine aynı şekilde 2016ya göre tercih yapabilir miyim.Yaparsam puanda kırılma olur mu?

 8. Hocam merhaba ben 2016 senesinde girdiğim ygs puanıyla ilahiyat hazırlığa gittim. Geçen senesinde kaldım bu senede hazırlığı veremezsem yatay geçiş yapabilirmiyim ?

 9. 2017 deki puanı kullanamazsınız.
  Sınava tekrar başvurabilir ve girebilirsiniz.
  Ancak sadece 2018 için puanınızda bir kırılma olabilir. Bir yıl aradan sonara puan kırılması olmuyor

 10. ıyi gunler ben suanda ıkı yıllık bi ünide okuyrm ikinci yılm aama bölüm degiştirecgm tekrar lys puanımla terch yapabilir miyim ?

 11. Meraba. Gecen yıl ygs puanım ile bir universiteye yerlestim fakat hic gitmedim. Bu yil universitemi yaşadığım şehre taşıyabilir miyim ? Universiteler arasi gecis var mi ? Varsa nasil yapilir ?

  1. Yatay geçiş ile ilgili bilgiyi erleştiğiniz ve gitmek istediğiniz üniversiteden öğrenebilirsiniz.

 12. İyi günler ben 4 yıllık coğrafya öğretmenliği okuyorum. 2013 de başladım fakat bazı nedenlerden dolayı okulumu dondurdum devamlı gidemiyordum zaten. 2014 yılında almış olduğum ygs puanımı kullanıp başka bir üniversiteye yerleşebilir miyim ? Yoksa yeniden ygsye girip kazanmam mı gerekiyor? 2013deki puanımı kullanıp başka okula yerleşme gibi bir şansım var mı yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1. Bunu üniersitenizin öğrenci işlerine ya da vasa rehberlik kısmına sormanıza fayda var. Üniversiteler aynı puanla o yılınn taban puanına göre bölüm değiştirme hakkı veriyor. Ancak bunun şartlarını bilmiyorum.
   Bunu dediğim şekilde öğrenmeye çalışmanız faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir