YGS-LYS puanlarımızı kaç yıl kullanabiliyoruz?

NOT: BU YAZI 2015 ve öncesi sistem için kaleme alınmıştır. 

Bize bu konuda çok soru geliyor. “Geçen yıl aldığım YGS-LYS puanını bu yıl kullanabiliyor muyum?” ya da “YGS-LYS puanları kaç yıl geçerli?” gibi sorular geliyor.

Sanırım bu soru memurluk sınavında KPSS sonuçlarını birkaç yıl kullanılabilmesinden esinlenerek soruluyor.

Merkezi yerleştirmede YGS-LYS puanlarımız her yıl kullanılamamaktadır. Sadece sınava girdiğiniz yıl ile sınırlıdır. Örneğin 2015’te sınava girmiş iseniz, o yıl eğitim öğretime başlayan üniversite programlarına ilk defa yerleştirilmek için -2015 YGS-LYS tercihlerinde- puanınızı  kullanabilirsiniz.

Kısaca, bir önceki yıl alınan YGS ve LYS puanlarınız bu yıl ve sonraki yıllarda ki tercihlerde kullanılamamaktadır.Yazıyı paylaşın

YGS-LYS puanlarımızı kaç yıl kullanabiliyoruz?” için 21 yorum var;

 1. Ben geçen yıl üniversite kazandım gittim ama bölümümden ve üniversiteden memnun değilim bu yıl geçen yılın puanıyla tekrardan yeni bit tercih yapma şansım var mı

  Reply
 2. İyİ günler , Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezunum , tekrar örgün ikinci üniversite için tekrar sınava girmem mi gerekli aldığım yıldaki puanımı kullanamam değil mi ?

  Reply
 3. Merhaba ben italyaya üni başvurusunda bulunucam geçen yıl ki ygs puanımı kullanabilir miyim? sadece arajı geçmem isteniyor

  Reply
 4. Merhaba,kocaeli üniversitesine 2016 da girdim.Bu sene yine 2016 puanımla yine aynı şekilde 2016ya göre tercih yapabilir miyim.Yaparsam puanda kırılma olur mu?

  Reply
 5. Hocam merhaba ben 2016 senesinde girdiğim ygs puanıyla ilahiyat hazırlığa gittim. Geçen senesinde kaldım bu senede hazırlığı veremezsem yatay geçiş yapabilirmiyim ?

  Reply
 6. Özkan Emiroğlu · Edit

  2017 deki puanı kullanamazsınız.
  Sınava tekrar başvurabilir ve girebilirsiniz.
  Ancak sadece 2018 için puanınızda bir kırılma olabilir. Bir yıl aradan sonara puan kırılması olmuyor

  Reply
 7. ıyi gunler ben suanda ıkı yıllık bi ünide okuyrm ikinci yılm aama bölüm degiştirecgm tekrar lys puanımla terch yapabilir miyim ?

  Reply
 8. Meraba. Gecen yıl ygs puanım ile bir universiteye yerlestim fakat hic gitmedim. Bu yil universitemi yaşadığım şehre taşıyabilir miyim ? Universiteler arasi gecis var mi ? Varsa nasil yapilir ?

  Reply
 9. İyi günler ben 4 yıllık coğrafya öğretmenliği okuyorum. 2013 de başladım fakat bazı nedenlerden dolayı okulumu dondurdum devamlı gidemiyordum zaten. 2014 yılında almış olduğum ygs puanımı kullanıp başka bir üniversiteye yerleşebilir miyim ? Yoksa yeniden ygsye girip kazanmam mı gerekiyor? 2013deki puanımı kullanıp başka okula yerleşme gibi bir şansım var mı yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  Reply
  1. Bunu üniersitenizin öğrenci işlerine ya da vasa rehberlik kısmına sormanıza fayda var. Üniversiteler aynı puanla o yılınn taban puanına göre bölüm değiştirme hakkı veriyor. Ancak bunun şartlarını bilmiyorum.
   Bunu dediğim şekilde öğrenmeye çalışmanız faydalı olur.

   Reply

Yazı için yorumunuz