YGS-LYS puanlarımızı kaç yıl kullanabiliyoruz?

NOT: BU YAZI 2015 ve öncesi sistem için kaleme alınmıştır. 

Bize bu konuda çok soru geliyor. “Geçen yıl aldığım YGS-LYS puanını bu yıl kullanabiliyor muyum?” ya da “YGS-LYS puanları kaç yıl geçerli?” gibi sorular geliyor.

Sanırım bu soru memurluk sınavında KPSS sonuçlarını birkaç yıl kullanılabilmesinden esinlenerek soruluyor.

Merkezi yerleştirmede YGS-LYS puanlarımız her yıl kullanılamamaktadır. Sadece sınava girdiğiniz yıl ile sınırlıdır. Örneğin 2015’te sınava girmiş iseniz, o yıl eğitim öğretime başlayan üniversite programlarına ilk defa yerleştirilmek için -2015 YGS-LYS tercihlerinde- puanınızı  kullanabilirsiniz.

Kısaca, bir önceki yıl alınan YGS ve LYS puanlarınız bu yıl ve sonraki yıllarda ki tercihlerde kullanılamamaktadır.Özkan Emiroğlu

1997 yılında Psikolojik Danışman olarak göreve başladım. 2002 yıllarında AktuelPDR (PDR alanında) ile başladığım forum ve blog yazarlığını aynı heyecanla devam ettirmeye çalışıyorum. Meslektaşlarıma bu konuda kendi çapımda destek ve yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Meslektaşlarım bizi; Facebook, {TWİTTER} ve instagram hesaplarından takip edebilir.

You may also like...

25 Responses

 1. Mehmet dedi ki:

  merhaba ben 2017 ygs lys sonuçlarımla mimarlık kazanıp gittim 2 yılımı doldurdum.Fakat değiştirip Mühendisliğe geçmek istiyorum bunu nasıl yapacağım 2017 deki sonuçlarımla.Teşekkürler

 2. ömer dedi ki:

  merhaba 2016/2017 yılındı 2 yıllık üniversiteye gittim 3. yılımda da veremediğim dersler oldu yani 4. seneye uzadı şimdi ben 3 sene önceki puanımla açık öğretime gidebilir miyim? veya yeniden üniversiteye gitmek için sınavlar geçti bir sene daha beklemem lazım o yüzden açık öğretimin öğrenci kaydı almak için kendi sınav programı oluyor mu ayrıyeten

 3. şenay dedi ki:

  merhaba ben 2018 tyt den aldığım puanı 2019 da sınava girersem kullanabiliyormuyum.tesekkürler

 4. Hüsna dedi ki:

  Ben geçen yıl üniversite kazandım gittim ama bölümümden ve üniversiteden memnun değilim bu yıl geçen yılın puanıyla tekrardan yeni bit tercih yapma şansım var mı

 5. Kübra dedi ki:

  İyİ günler , Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezunum , tekrar örgün ikinci üniversite için tekrar sınava girmem mi gerekli aldığım yıldaki puanımı kullanamam değil mi ?

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   Anadolu universitesinin acikogretim ikinci unicersite imkani var. Ancak orgun egitim icin tekrar sınava girmelisin.

 6. kubilay ada dedi ki:

  Merhaba ben italyaya üni başvurusunda bulunucam geçen yıl ki ygs puanımı kullanabilir miyim? sadece arajı geçmem isteniyor

 7. deniz dedi ki:

  2017 de sınava girdim hiç tercih yapmadım bu sene ygs puanımla tercih yapabilirmiyim

 8. Muhammet Ante dedi ki:

  Merhaba,kocaeli üniversitesine 2016 da girdim.Bu sene yine 2016 puanımla yine aynı şekilde 2016ya göre tercih yapabilir miyim.Yaparsam puanda kırılma olur mu?

 9. Özkan Emiroğlu dedi ki:

  Yeniden sınava girmeniz gerekiyor

 10. Sinan dedi ki:

  Bende merak ediyorum öğrenebildiniz mi

 11. Cengiz dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2016 senesinde girdiğim ygs puanıyla ilahiyat hazırlığa gittim. Geçen senesinde kaldım bu senede hazırlığı veremezsem yatay geçiş yapabilirmiyim ?

 12. Özkan Emiroğlu dedi ki:

  Yeniden sınava girmeniz gerekir.

 13. Özkan Emiroğlu dedi ki:

  2017 deki puanı kullanamazsınız.
  Sınava tekrar başvurabilir ve girebilirsiniz.
  Ancak sadece 2018 için puanınızda bir kırılma olabilir. Bir yıl aradan sonara puan kırılması olmuyor

 14. gamze dedi ki:

  ıyi gunler ben suanda ıkı yıllık bi ünide okuyrm ikinci yılm aama bölüm degiştirecgm tekrar lys puanımla terch yapabilir miyim ?

 15. cansu dedi ki:

  Meraba. Gecen yıl ygs puanım ile bir universiteye yerlestim fakat hic gitmedim. Bu yil universitemi yaşadığım şehre taşıyabilir miyim ? Universiteler arasi gecis var mi ? Varsa nasil yapilir ?

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   Yatay geçiş ile ilgili bilgiyi erleştiğiniz ve gitmek istediğiniz üniversiteden öğrenebilirsiniz.

 16. ilayda dedi ki:

  İyi günler ben 4 yıllık coğrafya öğretmenliği okuyorum. 2013 de başladım fakat bazı nedenlerden dolayı okulumu dondurdum devamlı gidemiyordum zaten. 2014 yılında almış olduğum ygs puanımı kullanıp başka bir üniversiteye yerleşebilir miyim ? Yoksa yeniden ygsye girip kazanmam mı gerekiyor? 2013deki puanımı kullanıp başka okula yerleşme gibi bir şansım var mı yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   Bunu üniersitenizin öğrenci işlerine ya da vasa rehberlik kısmına sormanıza fayda var. Üniversiteler aynı puanla o yılınn taban puanına göre bölüm değiştirme hakkı veriyor. Ancak bunun şartlarını bilmiyorum.
   Bunu dediğim şekilde öğrenmeye çalışmanız faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir