Yerdeki Yıldızlar İzle (Taare Zameen Par)

Bazı kaynaklarda film ismi “Her Çocuk Özeldir” diye geçsede “Yerdeki Yıldızlar” bence filme yakışmış. Öğretmenlerin izlemesi gereken çok değerli bir Hint filmidir. Orjinal ismi “Taare Zameen Par” olan film uzun olsada hiç sıkıcı gelmiyor. Zaman zaman İshaan’ın yaşağı sorunlar karşısında göz yaşlarınız gelebilir.

Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par) filmin kısaca konusu henüz 8 yaşında olan İshaan isiminde küçük bir çocuk hem ailesi hem de okul çevresinde farklı bir biçimde tanınmaktadır. Kelimeleri söylerken zorlanan ve öğrenme güçlüğü çeken çocuk, Disleksi denilen genetik bir bozukluk yaşamaktadır. Ancak bunun derinliklerine şimdiye kadar kimse inmemiş.

İshaan ilkokul 3.sınıfı 2 yıl üst üste kalması sonucu ve öğretmenleri tarafından özürlü olduğu düşüncesi yıl sonunda okuldan çıkarmaya karar verirler. Anne ve Babası da bunun üzerine zor bir karar vererek İshaan’ı yatılı bir okula gönderirler. Küçük çocuk yatılı okula gitmek istemez ama ailesi -özellikle baba- zorlar. Tabii İshaan aynı problemleri yatılı okulda da yaşar. Ancak ilerleyen zamanlarda problemli gözlerle izleyenlere karşı, onun resim öğretmeni olan Ram (Aamir Khan) İshaan’a farklı şekilde yaklaşır. İç dünyasına kadar inecek ve kimsenin anlayamadığı gerçeklere ulaşacaktır.

Filmi uzun uzun anlatmak işin tadını bozar. Siz en iyisi mi filmi izleyin.

Aşağıda filmin kısa bir tanıtımını verdim. Ancak fizlmi izleme karar verirseniz google’da “Yerdeki Yıldızlar İzle (Taare Zameen Par)” olarak arattırmanız halinde karşınıza çok film sitesi çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir