Yeni YKS’de Orta Öğretim Başarı Puanı Önemli mi?

YÖK tarafından 12 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen Basın Toplantısında, 2018 yılında ilk kez uygulanacak olan “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” na ilişkin genel bilgiler paylaşılmıştı. Hemen akabinden okulumda değişiklik ile ilgili bilgi vermiştim. Ancak birkaç gün içinde ilk değişiklikler daha sonraki haftalarda daha kapsamlı değişiklikler yapıldı. Elbette ihtiyaca ve talebe göre yeni değişiklikler yapılabilir. Ancak bu kadar kısa sürede değişiklikler yapılmaması için daha tedbirli olunmasını beklerdim.

Diğer taraftan önceki sınavda puanlama daha karışık iken şimdi daha sade hale getirilmesini olumlu olarak görüyorum. Ancak soru sayılarının azaltılması sınavın ayırt edici özelliğini azaltığını düşünüyorum.

Birçok aday bu sınavda birbirine yakın puanlar çıkarabilir. Elbette sınava çalışan emek veren adaylar her zaman için kazanacaktır. Adayların birbirine yakın puan çıkarabilecek olmaları Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP)’nın daha önemli hale gelmesini sağladığını düşünüyorum. Geçen yıllar ki sınavlarda soruların daha fazla olmasından dolayı OBP’daki eksikliklerini daha fazla soru çözerek gidermeye çalışırdı adaylar. Yeni sınav siteminde soruların daha az olması bu imkanı azaltmış gibi gözüküyor. Bu nedenle adaylar okul puanını daha fazla önemsemesi gerekmektedir. Bana göre bu durumu okulların başarısını arttırmada olumlu bir etki olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Her öngörüde olduğu gibi bu öngörümü de bir sınav dönemini geçirerek test etmeden göremeyeceğiz. Ancak üniversite giriş sınavında bir puanın dahi binlerce adayın önüne geçirdiğini düşünürsek Yeni YKS’de de Orta Öğretim Başarı Puanı Önemli olduğunu görmek zor olmayacaktır.

Son olarak yeni değişiklikte Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP)’nın katkı oranında ve hesaplanma şeklinde herhangi bir değişiklik olmadı.

Konuyla ilgili sorularınızı yorumlar bölümünden yazarak bize ulaştırabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir