Yeni atanan rehber öğretmenler işe nereden başlamalıdır?

Yeni atanan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlere yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

Bu zevkli ve bir o kadar da sorumluluk gerektiren mesleği icra ederken birçok engel ve sıkıntıyla karşılaşacaksınız. Bu konuda bloğumuz ile sizlere yıllarca destek vermeye çalıştık. Destek vermeye de devam edeceğiz.

Yeni atanan bir psikolojik danışman ilk nereden başlamalıdır? Ne yapmalıdır?

Elbette burada yazdıklarım yapılacak olan işlerin tamamı olmayacaktır. Sadece bir fikir ve bir başlangıç olması için düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 1. Öncelikle yola yeni çıktığını bilerek her şeyi biranda yapamayacağını bilmelisin. Bir planın olmalı ve sırayla planını uygulamalısın. Yapman gereken öncelikle okul psikolojik danışma ve rehberlik planını hazırlamak olmalıdır. Bunu hazırlarken mümkün olduğu kadar uygulanabilir olmasına dikkat etmelisin. Ayrıca Rehberlik Araştırma merkezleri rehberlik çerçeve planlarını her yıl çıkartmaktadır. Bu çerçeve planlarına da göz atmalısın.
 2. Okulunu tanımaya çalış. İdari birimlerini, eğitim öğretim birimlerini dolaşman, öğretmenler ile görüşüp konuşman onlardan okul ve rehberlik çalışmaları ile ilgili görüş alman senin için faydalı olacaktır.
 3. Beklentilerin ile karşılaştıkların sende hayal kırıklığına neden olabilir. Mümkün olduğu kadar hayal kırıklıkların seni engellemesin. Yapabileceğini düşündüğün hedeflerini zamana dağıt, hedeflerini uygulamak üzere bir sonraki eğitim-öğretim dönemlerine erteleyebilirsin.
 4. İlk aylarda sorumlu olduğun sınıflara girerek kendini ve rehberlik çalışmalarını tanıtmak faydalı olacaktır.
 5. Okullara dağıtılan, internette de bulabileceğiniz “OKULLARDA REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KILAVUZU” nu okuman faydalı olur.
 6. Bizim asli işimiz görüşmek ve danışma olduğuna göre görüşmelerini mutlaka kayıt etmelisin.
 7. İlk aylarda bulunduğun eğitim kurumuna göre değişmekle birlikte eğer orta okul ya da lise de isen okula uyum (oryantasyon) ve verimli ders çalışma konusunda seminer çalışması yapabilirsin.
 8. Okulda çalışmanın 6 saatini doldurmak çoğu zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda varsa resmi yazı işlerini yapabilirsin. Ya da mesleki gelişim ile ilgili araştırma, kitap okuma gibi etkinlikler yapılabilir.
 9. İlk bir kaç yıl meslekte zorluk çekmeniz gayet normaldir. Bu nedenle kendinize çok fazla haksızlık yapmayın. Tecrübeli ve mesleğini seven psikolojik danışman arkadaşlarla irtibata geçin. Yakınınızda ki rehberlik servisleri ile diyaloğa geçmeniz sizin için faydalı olabilir.
 10. Rehberlik servisini düzenleyin. Dosyalama sistemine bir disiplin getirin. Bu konuda “Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları El Kitabın” da gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar yazmakla yetiniyorum. İsterseniz yorumlar bölümünden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

(NOT: Düşüncelerimi doğaçlama yazdığım için imla hataları olabilir. Hoş göreceğinizi umuyorum)

Meslektaşlarım https://www.facebook.com/ozkanemiroglu dan bizi takip edebilir.
Ayrıca https://twitter.com/ozkanemiroglu hesabından da takip edebilirsiniz.
Kaynak: aktuelpdr.net


Yeni atanan rehber öğretmenler işe nereden başlamalıdır?” için 4 yorum

 1. İyi gunler. Paylastiginiz yaziyi okuyarak rahatladim biraz fakat benim okulla daha dogrusu idareyle ilgili bi sikintim var.odamda internetim yazicim yok. Yeni atandigim icinde bir cok seyi internetten ogrenmem gerekiyor. İdare ilgilenmiyor rehberlik servisiyle.ben bu konu da ne yapabilirim ??

  1. En azından internet bağlantısını sağlayabilecekseniz bir leptop alarak işinizi yapmaya çalışın.

 2. Yeni göreve başlayan rehber öğretmenler için faydalı olduğunu düşündüğüm bir yazı. Göreve yeni başlayan meslektaşlarıma tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir