Yaz tatilinde öğretmenlerin yapması gerekenler

Ozan Arif kendini tanıtır iken söze şöyle başlar her zaman “Ben benden başlayayım kurala uysun diye, Bilenler bilir amma bilmeyen duysun diye”
Aile ve Öğrenci der iken sıra geldi bize…

Çiçeklerimizin Bahçıvanları olarak biz ne yapacağız yaz tatilinde ve burada iğneyi kendimize batırma vakti geldi de geçiyor bence…

Öğretmenler yaz tatilini değerlendirir iken;

  • Öncelikle Fiziksel, Zihinsel, Ruhsal, Sosyal ve Duygusal rahatlama için sene boyunca bulunduğun ortamdan farklı bir ortama tatile ailece çık ve Beynini şaşırt… Bütünsel huzuru yakala.
  • Şaşıran beynindeki bilgileri güncellemek için bol bol oku… Okumalarında branş bilgin yanında genel kültür bilgileri ve öğrencilerinin ilgilendiği bilgilere de ağırlık ver…
  • Fiziksel sağlığın için uyku, beslenme ve spor yapmaya gerekli özeni göster Çünkü Atamızın dediği gibi “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur”…

Öğretmenler okul zamanı işine odaklandığı için ihmal ettiği ailesine bol bol zaman ayırması ve kaliteli zaman ayırması en önemli ve zorunlu ihtiyaçtır. Bu zaman geçirme sürecini sadece çekirdek aile düzeyinde değil; akrabalar, hısımlar ve dostların ailece ziyaret edilmesi, aileler ve çocukların kaynaşması açısından önemlidir. Aile olarak huzur içinde olan öğretmen bu huzur ortamından dolayı işinde daha başarılı olacaktır. Ayrıca çocukların ve eşinde sosyalleşmesi ileride aile içinde yaşanacak sorunlarında ortaya çıkmadan önlenmesine yardımcı olur.

Mesleki ve Kişisel Gelişimimiz ile ilgili bol bol kitap okumalar yapılmalı, olanaklar var ise bunların uygulamalı eğitimlerine katılarak tecrübe edinilmelidir. Artık bilgisi çok olan öğretmen değil bilgisini aktaran, kendisini dinletebilen, sınıf yönetimini başarılı bir şekilde uygulayabilen kısacası Bilge Öğretmen makbuldür. Bunun yolu ise mesleki bilgisini etkili bir şekilde aktarabilecek kişisel bir donanıma sahip olabilmek ile mümkündür.

Üç yazımın geneline bir sonuç ekleyecek olur isem;
Öğrencinin başarı için bu üç unsurun(Aile – Öğrenci – Öğretmen) hazırbulunuşluk düzeyleri yüksek olur ise eğitim ortamından en yüksek verim elde edilir. İlgili, anlayışlı ve destek olan bir aile, bilgisinin yanında anlayışlı ve destek olan bir öğretmen ve sorumluluklarının farkında olan gereklerini yapan bir öğrencinin bulunduğu her eğitim ortamında başarı kaçınılmazdır.

Alpaslan YURTSEVER
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı
Kişisel ve Sosyal Gelişim Uzmanı
Profesyonel Yaşam ve Öğrenci Koçu

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir