Yaz tatilinde çocuklarımızla vakit geçirmek

Okulların tatil girmesi ile evlerimiz kalabalık ve şen günlerine döndü…

Bu sözlerime aileler özellikle de anneler;  niye döndü ki? Neden döndü? ..vb. sorular sorarak sitem dolu cümleler kurabilirler.

Sitemlerinizde haklılık payınız olmasına rağmen çok da haklı değilsiniz…

Okulların açık olduğu zamanlarda özellikle hafta içi  yarım yada tam gün okul okulda oldukları için çocuklarımız, evlerimizde bu kadar yoğun trafik yaşanmıyordu. Bu trafik yaşanmadığı içinde trafik (iletişim) kazaları da daha az oluyordu. Bu sebeplerden dolayı da çocuklarımızla daha az çatışma ve problem yaşıyordunuz.

Şuan evlerimizin çiçeklerini dışarıda güneşledikten sonra evimizin içine aldık. Elbetteki  evin içinin kalabalık olmasından dolayı istemeden (kaza ile) de olsa çarparak onların saksılarına, yapraklarına  da zarar verebileceğiz. Aynı şekilde onlarında istemeden (kaza ile) dikenleri elimize batacak, dalları gözümüze çarpacak…  vb. Olumsuz yansımaları olacaktır.

Bunların  sonucunda neler  yapılabilir? Bunlar değinecek olursak;

  1. Bize batan diken ve dallarını kırar yada  saksısı ile birlikte balkondan aşağı atabiliriz…
  2. Çiçeğin karşısına geçer bağırır, hakaret eder, sövüp-sayarız ve onları rencide ederiz.

Üçüncü maddeye geçmeden önce bunlara değinecek olur isek; yukarıdaki iki davranışı Televizyonunuza, cep telefonunuza, bilgisayarınıza, bardağınıza, tabağınıza… vb. yapabilir misiniz? Eşyalarıma yapamam dediğinizi duyar gibiyim.

Japon bilim adamları bir araştırma çalışmalarında bir bardak suya kötü söz söyledikten sonra suyu mikroskop ile incelediklerinde suyun karardığını görmüşler. Tam aksine iyi, güzel ve hoş sözler söyledikten sonra tekrar incelediklerinde ise hücrelerinin mavimsi renk alarak güzelleştiği fark edilmiştir. Bizde ki okunmuş suyunda faydalı olmasının bir boyutu da budur. Ota, çöpe, dağa, taşa…vb. güzel sözler söylendiği zaman onlar bile mükemmel görünmektedir.

  1. Evimizin çiçeklerine güzel söz söyleyerek ve onlara model olarak sosyal öğrenmelerine katkı sağladığımız zaman şüphesiz onlardaki gelişim ve değişimleride mükemmel olacaktır. Nasıl dağ/taş, ot/çöp, toprak/su…vb. güzel söz söylediğimizde değişiyor ise akıllı bir şekilde yaratılan ve aklını kullanabilmesi için Yaradanın külli iradesinden verilen cüzzi iradesini etkili kullanan eşref-i mahlukat nasıl değişir, değişimi ve mükemmelliği gördüğünüzde şaşırırsınız.

Bir olaya nasıl bakar isek olay o şekilde anlam kazanır. Davranış değiştirme ve geliştirmenin en önemli kuralı örnek olmaktır. Siz ne söyler iseniz söylesin eğer siz söylediğinizin tersini yapıyorsanız çiçeklerimizde yaptığımızı yapacaktır.

Yaz tatilini sadece ev işini yapmak için bir boşluk olarak, arkadaşlarınız ile gezme ve günler yapma zamanı, TV. İzleme ve eğlenme olarak düşünmeyiniz. Bunun yerine  yaz tatilinizi çiçeklerinizin  güneşlenmesine, sulanmasına ve canlandırılması için bir fırsat olarak düşünün. Çünkü okul zamanı çiçekleriniz ile yeterince zaman geçiremediniz ve ilgilenemediniz, yaz tatili bu eksiklikleri gidermek için fırsattır. Bu fırsatı sabır, ilgi, anlayış ve örnek olarak mükemmelliğe dönüştürebilirsiniz. Lütfen sızlanarak ve çatışarak bu fırsatı kaçırmayın çünkü çocuklarımız bizim her şeyimiz ve onları kaldırıp atmayacağız. Bir ömür süreceğiz birlikte… Sosyal, duygusal, zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak ne kadar sağlıklı yetiştirir isek ileride sağlıklı evlatlar ile sağlıklı ve huzurlu bir yaşam süreriz.

Mutlu ve huzurlu aile, sadece ailedeki bir bireyin iyi ve mutlu olması ile sağlanmaz. Tüm bireyler sağlıklı ve huzurlu olunca aile ağacı dalları ile birlikte güçlenir …

Alpaslan YURTSEVER
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı
Kişisel ve Sosyal Gelişim Uzmanı
pdryurtsever@hotmail.com

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir