Yaz tatili nasıl daha verimli olur?

Geçen yazımda yaz tatilinde Anne-Baba olabilmek üzerinde durdum. Bu yazımda ise siz değerli öğrencilerim yaz tatilini nasıl değerlendirir iseniz süreci iyi yönetmiş ve hedefinize katkı sağlamış olursun.

Değerli çiçekler okul zamanı çok yorulmuş ve tatili hak etmiş olabilirsiniz ki bence de hakettiniz. Tatil dendiği zaman bizde yanlış  ve sorunlu bir tatil algısı var. Bol bol uyuma yada sabahlara kadar uyumama, bol gezme, Teknolojik aletlere takılma… vb. gerçek  şu ki tatil yada dinlenme bu değildir. Dinlenmenin amacı beyni boşaltarak yeni gelecek bilgilere yer açmaktır. Boşaltarak deyince yanlış anlamayın doluyor da üstüne bilgi almıyor mu? demeyin. Burada boşaltmak kafamızdaki bilgilerin örgütlenmesini sağlayarak organize ederek düzenli şekilde depolama demektir. Şöyle örneklendirebiliriz; evde odanıza ne getirirseniz rastgele atıyorsunuz ve Oda yeni şeyleri almıyor odaya girmek istemiyorsunuz sonra sakin gününüzde gidip herşeyi yerli yerinde düzenliyorsunuz. Düzenleme işlemi tamamlanınca, o oda daha çekici geliyor ve odaya girip odadan çıkmamak istiyorsunuz.

Pekala zihnimizi boşaltmamız ve bilgi için çekici hale getirmek için neler yapmalıyız. Bunları aşağıdaki maddeler halinde sıralayabiliriz.

1.Fiziksel Gelişimizi sağlıklı tutabilmek için; düzenle beslenmeye, uyku düzenimize, spor yapmaya özen göstermeliyiz.

2.Sosyal Gelişimizi sağlıklı tutmak için arkadaşlarına, ailene ve çevrene zaman ayırıp ve vakit geçirmeliyiz. Özellikle akraba ziyaretine gitmeliyiz bu vesile ile akrabalık bağlarımızı güçlendirmeliyiz.

3.Duygusal Gelişimimizi sağlıklı tutmak için sosyal gelişim için yaptıklarına ek olarak müzikle ilgilenmek, resim yapmak, şiir yazmak/okumak, makale yazmalı ve okumalıyız.. vb.

4.Zihinsel Gelişimin sağlıklı olması için bol bol okumalı ve okuduklarının üzerine düşünmeli, düşüncelerini sözlü yada yazılı olarak dile getirmelisin? Özellikle gelecek seneki sınıf düzeyinde başarılı olmak için geçen senenin konularını tekrar etmeli, bol bol test çözerek pekiştirmeli ki unutulmasın çünkü gelecek yıl göreceğin derslerle bağlantı kurmanı sağlasın

5.Kişisel gelişimini sağlıklı tutmak için diğer gelişim alanları (Fiziksel, Sosyal, Duygusal ve Zihinsel) için söylediklerimizi yapmanız yeterlidir. Bu söylenenler yapıldığında Kimliğin, Kişiliğin ve Şahsiyetin olgunlaşacaktır. Bu olgunlaşan güç ile ne yapacaksan kendin için yapacaksın ve gerçek mutluluğu bulacaksınızdır.

Kendi istediğin için yaptığın her davranış senin için anlamlıdır ve başarı getirir. Hedefine ulaşmak isteği sana ait olduğu sürece hedef gerçekleşmiş demektir.

Alpaslan YURTSEVER
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı
Kişisel ve Sosyal Gelişim Uzmanı
pdryurtsever@hotmail.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir