Yaşanan tecavüz olayı ve çocukların güvenliği sorunu

Mersinde yaşanan tecavüz olayından sonra aileler çocuklarının bu konuda ki sorularına nasıl cevap verecekleri konusunda sorun yaşıyorlar. Ayrıca İki gündür genç kızlar ve ailelerinde güvenlikleri ile ilgili tedirginlik yaşıyor ve özellikle kızlarına bu konuda nasıl olumlu yaklaşım ile panikletmeden uyarı yapmaları gerektiğini düşünüyorlar.

Tecavüz nedir baba diyen çocuğunuza vereceğiniz cevap çocuğunuzun yaşının küçüklüğüne göre hafifletilmelidir.
12 yaş altı çocuklarınıza;
Tecavüz kişiye ait her türlü hakkını bir başkasının ondan izinsiz kullanma ve almaya çalışmasıdır.
Kişiye ona ait olan izinsiz ve o istemeden bir başkasının davranışta bulunmasıdır. Örneğin: Sen istemeden seni öpmeye çalışması, senin olan bir eşyayı sen istemeden almaya çalışması tecavüzdür.
Eğer böyle bir durumla karşılaştığında bağır çevrenden mutlaka yardım iste.

Yetişkin ve ergen çocuklarınız zaten tanımlamayı biliyordur.

Binecekleri araçlar ve toplu taşıma araçlarının mutlaka plakaları bilmeleri önemlidir ve bu araçlara binerken güzergahın ıssızlığını güvenlik durumunu hesaba katmalarını buna göre uygun saatleri kullanmalarını düşünmesini isteyin.

Kullanacakları yolun ıssızlığını mutlaka hesaba katıp uygun saatleri düşünmelerini isteyin.

Bir arkadaşının veya ailelerinin nerede olduğunu, ne zaman varış yerine ulaşacağından haberdar olması çok önemlidir.

Günümüzde özellikle gençlerin, yollarda yürürken kapalı yabancı ortamlarda, araçlarda, kulaklıkla müzik dinleme, telefondan oyun oynama davranışları veya uzun telefon konuşmaları çevrelerinde oluşacak kaza risklerini, tehlikeli kişileri ve ortamları fark etmelerini engellemektedir ve dikkatleri yaptıkları işe yoğunlaştığında algısal odaklanmaları çevrelerinde ki değişikliklere kapalı hale gelmekte ve farketmekte, önlem almakta gecikmektedir. Bu nedenle bu tür davranışları asgariye indirmeleri hatta tehlikeli görünen durumlarda çevrelerine çok dikkatli gözlemlemelerini, en küçük olağan dışı durumda oradan uzaklaşma veya birini aramalarını tavsiye ediniz.

Gittikleri yer, kimlerle oldukları, ne zaman dönecekleri ve onlara acil durumda nasıl ulaşabileceğiniz, onların size nasıl ulaşabileceğini önceden belirleyin ve iletişim kanallarını her türlü açık tutun.

Alkollü ortamlara mümkünse göndermeyin mecbursanız asla yalnız göndermeyin.

Toplumsal yaşam insan için olmaz sa olmazdır.
Ülkemiz 80 milyondur iki gün önceki vahim olaya her kesiminin verdiği tepki Toplumumuz ve değerlerinin hala sevindirecek insanı özellikleri en üst seviyede taşıdığını göstermektedir. Yaşanan olaya verilen toplumsal tepkiden görülüyor ki bu tür acı travmatik olaylar toplumumuzda sıradanlaşmamıştır ve bu bir bakıma bizim toplumumuza hala güvenmemize neden olmaktadır. Bu acı olayla travmaya girmemiz toplumdan kaçmamız çocuklarımızı kafese alır şekilde koruma amaçlı aşırı önlemlere girmemiz sizlerin ve çocuklarımızın ruh sağlığı açısından son derece yanlıştır. Halkımızın yaşanan olaya tepkisi tecavüz gibi suçların hala travma etkisi yarattığından yola çıkarak hala toplumsal değerlerimizin çok iyi yerde olduğunu görmemiz gerekir. Toplumumuza yinede güvenin, sosyal yaşama güvenin.
Allah kimseye hiç bir mağduriyet yaşatmasın. Kimseyi kötüye rast getirmesin.
Unutmayın çocuklarımızı gençlerimizi toplumdan korumaya çalıştıkça onu toplumda tehlikeler karşısında yeteneksiz bırakırız.
Oğuz ÖZAT
Psikolojik danışman

Kaynak: http://www.pdrhizmetleri.com

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir