Yardım Kabul Etmeyen ve Direnç Gösteren Problemli Öğrenci

Birçok kez idarenin yada öğretmenlerin psikolojik danışma servisine sevk ettikleri ancak direnç gösteren vak-a arla hepimiz karşılaşmışızdır. Bu tür sevkler bizleri arada bırakması bakımından zor bir durumdur. Bu konuda sizlere de rehber olabilecek önerileri kısaca aktarmak istiyorum.

Direnç gösteren öğrenciler ;
1-Kendi isteği ile gelmediklerinden,
2-Yetersizlik ve dışlanmışlık duygusu yaşadıklarından,
3-Sorun olarak görülen davranışlarını kendilerince problem olarak kabul etmediklerinden,
4-Sorunun gerçek kaynağının fark edilmesinden korktuklarından,
5-Sırf sisteme karşı gelme duygusundan

dolayı direnç gösterebilmektedir.

Yardım kabul etmeyen ve direnç gösteren problemli bir öğrenci karşısında Bir danışmanın yapması gerekenler:
1-Sınıf Rehber Öğretmeninden öğrenciye uygulanan tüm tanıma tekniklerinin sonuçlarını,veli görüşmeleri, sonrası düşüncelerini,öğrencinin genel durumu hakkında gözlemlerini isteyiniz.

2-Servise gönderen öğretmenden “Servise Sevk Formu”isteyiniz.
Form da gönderme sebebi,öğrencinin genel davranış özellikleri,sınıf içi akademik ve psikolojik gözlemleri,arkadaşlık ilişkileri,genel olarak sorumluluk bilincinin derecesi gibi öğrenciye ait gözlem ve bilgilerini,bu öğrenci ile yaptığı düzeltici ve önleyici rehberlik çalışmalarını özetini,veli ile görüşmesinin izlenimlerini kısaca öğrenci hakkında ne yaptığı ve ne beklediğini yazmasını isteyiniz.

3-Öğrenciyi görüşmeye çağırdığınızda bunun nedenini öğrenciye açıklayınız. Sevk şeklini. Öğretmeninin bu konudaki düşüncesini öğrenciye uygun bir anlatımla belirtiniz. Kendisinin bu gönderiliş sebebi hakkındaki fikirlerinin ve düşüncelerini öğrenin.

4-Sizin bu konuda ona hangi konuda yardım edebileceğinizi kendisine sorunuz. (Bu yaklaşımla;Yardıma gönüllü olup olmadığı,birinin yardımını alabileceği konusunda ilk bilgilendirilmesi ve öğretmenince nasıl gözlemlendiği ile kendi fikirlerini ifade etme imkanı tanınır)

5-Sizden bir yardım istemediğini beyan ederse “Öğrenci görüşme formunun” öğrencinin görüşme hakkındaki düşünceleri ve gelecek görüşme için öneriler kısmına kendi el yazısı ile görüşme hakkındaki fikrini ve görüşeme istemiyorsa bunu yazılı olarak sebebiyle oraya yazmasını isteyiniz. Altına mutlaka imzasını atması gerekliliğini belirtiniz.

6-Size yönlendiren öğretmene öğrencinin görüşmeyi kabul etmediğini belirtiniz. Öğrenci görüşme formunu sınıf gelişim dosyasına koyunuz.Her sınıf için bir klasör açarsanız bunları düzenli bir şekilde yıllar içerisinde takip edebilirsiniz.

7-Velisini mutlaka görüşmeye çağırıp evdeki durumu hakkında bilgi edininiz. Sorun disiplin sorunuysa veliyi bu konuda yapabilecekleri konusunda bilgilendiriniz. “Veli Görüşme Formu”na veli görüşü kısmını tarafınca doldurulup imzalanmasından sonra aldığınız ortak kararı yazınız. Öğrenci görüşme formu ile dosyada muhafaza ediniz.

8-Öğrencinin bulunduğu sınıfta direk ona hitap etmeyen ama sınıf içi etkinlikle duygu ve düşünceleri ile etkileşime katılması için fırsatlar yaratarak güven duymasını sağlayabilirsiniz.

Yıllar içerisinde her daim direnç gösteren öğrencilerim olmuştur.Pek çoğunun gerçek problemini açması 1 günden 4 yıla kadar süren süreçler almıştır. Ama bir danışman olarak onların gönüllü olarak servise gelmesinin etik bir kural olduğunu kurumda bir bilinç olarak oluşturmak ve kişilik haklarına saygı duymanın hep olumlu sonuçlarını aldığımızı söyleyebilirim.

Bütün bu çalışmalara rağmen sürece katılmak istemeyen bireyler de olacaktır. Kaygılanmayın.Sizden şu an yardım almaya ihtiyaç duymayan bir öğrenci, yıllar sonra, sizden yine yardım alabileceğini ona duyduğunuz saygı ve danışma bilincini oluşturmanızla size başvuracaktır.

Sevcan DUĞAN
Psikolojik Danışman

[reklam]

Yardım Kabul Etmeyen ve Direnç Gösteren Problemli Öğrenci” için 4 yorum

  1. gerçekten çok beğendim düşüncelerinizi,ama ben de hemen hemen aynı düşünüyorum sizinle.fakat biz rehber öğretmenlerin kaderi hiç bir zaman hiç bir yaptığımız takdir edilmez siz ne işe yararsınız görüşü her yerde ve her zaman devam eder.Bu manevi boşlukta yakamızdan düşmez.

  2. sevcan duğan ‘a teşekkür ederim.Meslek lisesinde çalışmanıza rağmen bu kadar ilgili olmanız gerçekten başarı.

  3. tsk ederim ben yeni meslektaşınızım bu bana bir rota gibi oldu böyle deneyimlerinizden her zaman yararlanmak isterim.iyi akşamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir