‘Yaramaz’ kelimesinin anlamını hiç düşündünüz mü?

Günlük hayatta sıkça kullanılan bir kelimedir yaramaz. Evde okulda dışarıda çocukların en sık karşılaştığı sıfat belki de. Fakat çocuğumuza bu sıfatı yakıştırırken hiç anlamını düşündük mü? Yaramaz kelime anlamına bakıldığında “bundan bir şey olmaz , işe yaramaz, kenara atılacak” anlamı taşır. Eminim hiç birimiz çocuğumuz için bunları düşünmüyordur. Söylemek istediğimiz aslında hareketli oluşudur. Fakat özellikle 7-11 yaş grubunda bulunan çocuklar söylediğimiz sözlerin ne anlamına geldiğini bizim kadar bilemezler. Somut işlemler döneminde oldukları için o kelimenin zihinlerinde canlandırdığı ilk anlam geçerlidir. Günlük hayatta sıkça kullandığımız “hayırlara gelsin” sözünden çocuklar “hayır, bunlar olmasın” anlamı çıkarabiliyorlar. Hatta bunun üzerine güzel olan şeyler için “evetlere gelsin” diyebiliyorlar.

Çocuklarımızın bakış açıları bizim bakış açılarımıza göre çok daha farklıdır. Bu yüzden söylediğimiz sözleri ayrıntılı olarak düşünmek de fayda var. Çocuğumuza olumsuz sıfatlar yerine olumlu sıfatlar kullanabiliriz. Ya da onları yaralamayacak sıfatlar kullanabiliriz. Bir hiç olduklarını ve değersiz olduklarını hissetmemeleri açısından “Çok yaramaz bir çocuk.” yerine “Çok hareketli bir çocuk.” tanımlamasını kullanmaya ne dersiniz?
Psk.Dan. Timur Tuğral
Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

 ‘Yaramaz’ kelimesinin anlamını hiç düşündünüz mü?” için 2 yorum

  1. Ogretmenim ve sınıfa girdigimde elime tutusturulan yaramazlar listesini hep göz ardı ettim ve bana yararlar listesi hazırlayın dedim. O günden sonra herkes o listeye adını yazdrmaya cabaladi:)) yarar. İşe yararr:))

  2. Yazınıza bayıldım cok dogru bır noktaya temas etmıssınız.basıma gelen bır olayıaktarmak ıstıyorum.Oglum 2 yasındayken sehırler arası yolculuk yapıyorduk ve benı cok bunaltmıstı bılırsınız cocuklar araba ıle gıtsenız bile uzun yolculuklarda bulnalıyorlar.Neyse yıne boyle bır krız anında durduk ve yol kenarından bırseyler satan bır teyzeden elma,armut bıseyler alıyorduk kı benım oglan yıne “yaramazlık” yaptı ve cok yaramaz hıc durmuyo dıyerek yol kenarında meyve sebze satan teyzeye dert yanıyordumkı alnımın ortasından benı vuran okelıme cıktı agzından” yarar oyle deme annesı yarar” sonra kelıme anlamı olarak dusundugumde gercekten de o gune kadar hıc yaramaz kelımesının ıse yaramaz anlamı da oldugunu dusunmemıstım o teyzemın ellerınden operım.O gunden sonrada hıcbır zaman ogluma yaramaz demedım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir