Yaptığım tercih sıralaması kazanma şansımı etkiler mi?

Üniversite tercihlerinde merak etilen cevaplardan biride tercih listesinde yapılan sıralamanın kazanma şansını etkileyip etkilemediğidir. Bunu bir kaç maddede incelemek gerekir.

1. Listenin başına ya da sonuna tercihimi almam kazanma şansımı etkiler mi? Bununla ilgili bize şöyle bir soru geldi. “Mesela ilk tercihim tıp olsun ve ikinci tercihim de muhasebe olsun. Bir başkası da, ilk tercih olarak benim ikinci tercihim olan muhasebeyi vermiş olsun. Ama benim puanım onun puanından yüksek olsun. Tıp bana gelmezse muhasebe ilk tercihi olduğu için ona mı gider yoksa benim puanım yüksek olduğu için bana mı gelir.” Bu sorunun cevabı net. Puan üstünlüğü esastır. Senin puanın onun puanından yüksek olduğu için istersen tercihini 20 nci sırada olsun fark etmez sen yerleşirsin. Ancak 20 nci tercihinden önce her hangi bir programa yerleşememiş olmanız gerekir.

2. Tercih listesindeki sıralama bizim önceliklerimizdir. Listeyi yaparken amacımız öncelikli istediğimiz bölümleri ya da üniversiteleri ya da şehirleri sıralamaktır. Bu sıralamayı yaparken önceki tercihlerimizin sonraki tercihimizden daha öncelikli yerleşmek istediğimiz yerler olmasına dikkat etmek gerekir. Sırf puana bakarak yerleştiğinizde mutlu olamayacağınız programları tercih listenizde bulundurmayın.

3. Tecih listesi hazırlanırken üniversite başarı sıralamalarını dikkate almanız daha isabetli olur. Bu konuda önceden hazırlanmış bir yazı olduğu için uzun uzun yazmaya gerek yok. “Tercih yaparken üniversite puanı mı başarı sıralaması mı önemli” yazısını inceleyebilirsiniz

[reklam]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir