Yanlış alan seçimi sorunu

Liselerde alan seçimi çalışmalarına başladık. Mesleğe yeni başlayan lise rehber öğretmeni meslektaşlarıma bu çalışmaları kısaca özetlemek istiyorum. Sonrasında da yanlış alan seçimi ve sonraki yıllarda karşılaştığımız sorunlarla ilgili bilgiler vereceğim.

1.Alan seçimi çalışmalarının en can alıcı kısmı öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin tespitine yönelik yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalarda ?Kendini Değerlendirme Envanteri?, ?Akademik Benlik Kavrama Ölçeği?, ?Mesleki Yönelim Envanteri? ve bazı dershanelerin uyguladığı ?Kariyer Belirleme Testleri? kullanılabilir.

2.Sonraki basamakta öğrencilerin ders başarılarının incelenmesi gerekmektedir. Özellikle seçmeyi düşündükleri alana kaynaklık eden derslerin başarılarının takip edilmesi önem taşır.

3.Yukarıdaki iki çalışma yapıldıktan sonra elimizde bir miktar veri toplanmış olmaktadır. Şimdide veli toplantısı yapıp bu bilgiler ışığında velilerle görüş alış verişinde bulunmak gerekmektedir.

4.Yine bu arada öğrencilere alan seçimi aşamaları anlatılmalı, meslekleri tanıtacak bilgiler verilmeli, bu süreçte öğrenciler ilgi ve yetenekleri ile tanımaya başladıkları meslekler arasında bağlantı kurmaya teşvik edilmelidir.

5.Sınıf rehber öğretmeni bu çalışmalar sırasında rehberlik ettiği sınıf öğrencilerini iyi takip etmeli, ders öğretmenleri ile sürekli görüş alış verişinde bulunmalıdır.

6.Bütün bunlar yapıldıktan sonra Haziran ayında alan seçimi dilekçeleri alınmalı ve bu süreç tamamlanmalıdır.

Alan seçimi basamakları ve mevzuat açısından şartlarıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi isteyen meslektaşlarım daha önce hazırladığım ?Liselerde Alan Seçimi? isimli sunuya bakabilirler.

Genel bir özetleme yaptıktan sonra yanlış alan seçimi üzerinde durmak istiyorum. Okul rehber öğretmeni, sınıf rehber öğretmeni, okul idaresi ne kadarda iyi çalışıp öğrenciye ilgi, yetenek ve ders başarıları doğrultusunda bir alan seçmesi için çabalasada ne yazık ki öğrenciler ve özelliklede öğrenci velileri yapılan hiçbir çalışmayı dikkate almadan kendi kafalarındaki alanı seçmektedirler. Tekrar tekrar uyarsak da engel olamadığımız bu durum sonraki yıllarda çoğu zaman geri dönülmez zararlara yol açmaktadır. Dokuzuncu sınıfta yanlış seçim yapan öğrenci onuncu sınıf sonunda alan değiştirme hakkından yararlanarak hatasını bir miktarda olsa telafi etmeye çalışmaktadır. Asıl sorun onbirinci sınıf sonunda alan değiştirme haklarının olmamasından kaynaklanmaktadır. Onuncu sınıf sonunda yanlışlığın farkına varıp geri dönen öğrenciler olduğu gibi bunu gurur meselesi yapıp geri dönmeyen öğrencilerde bulunmaktadır. Bu öğrenciler başaramayacakları bir alanda mezun olmaya mecbur kalmaktadırlar. Bir çoğu sene kaybetmekte bir çoğuda düşük diploma notlarıyla mezun olmaktadır. Bu konuda Mart ayı başında Milli Eğitim Bakanlığı?na bir teklif yazısı gönderdik. Gönderdiğimiz yazıda değişecek ÖSS sistemine vurgu yaparak bir defaya mahsus 2007-2008 eğitim döneminde olduğu gibi 2008-2009 eğitim döneminde de onbirinci sınıf sonunda alan değiştirme hakkının verilmesini teklif ettik. Yine bu yazıda alan seçiminde her dersten sınıf geçmenin yanında Anadolu liseleri için alana kaynaklık eden derslerin ortalamasının 3.00 olmasını teklif ettik.

Dilerim bakanlığımız bu teklifimizi değerlendirmeye alır ve bu düzenlemeler yapılır.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle?

Ahmet GÜNAY

Psikolojik Danışman

Mesleki alanda görüş alışverişi için pdrservisi@mynet.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yanlış alan seçimi sorunu” için 5 yorum

  1. ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. tatil dönüşü baktımki kimya ve fizik dersine hiç çalışasım gelmiyor ve zorlanıyorum. öğretmenlerimizden kaynaklanıyor sınıfın tümü böyle ama össyi düşününce iyi olmak gerekiyor. tm derslerini seviyorum geçmek istiyorum orada daha başarılı olucağıma inanıyorum fakat hocalarım devam etmemi sayısaldanda tm mesleklerini seçebileceğimi söylüyorlar. çok kararsızım bir fikir verebilir misiniz?

  2. Alan seçimi konusunda (düz liselerde) bireysel görüşme ancak 60 öğrenciye kadar yapılabilir. Bunu uyguladığım için böyle düşünüyorum. Bazılarıyla 3 ve daha fazla görüşülmesi gerekebilir. Bazı öğrencilerde kesin kararını verdiği için kısa bir görüşme yeterli oluyor

  3. Alan seçimi biz reh.öğrt.ve psk.dan. ları ciddi anlamda zorlayan bir çalışma süreci olduğunu düşünüyorum.Çünkü ebeveyn,sınıf rehber öğretmeni ve branş öğretmenleri arasında uyum ve işbirliğiyle doğru neticeler alınabiliyor.Öğrenci sayısının fazla olduğu okullarda özellikle bireysel görüşmelerde,ayrıntılı ve uzun görüşmeler yapılamıyor.Fakat öğrencilerin ve aillelerinin bu anlamda ayrıntılı bilgilendirilerek,bilinç düzeyi ve önem derecesi arttırılabilir.tabi bu çalışmalar sınıf geçme hakkı elde eden yada edebilecek öğrenciler için yapılıp diğerlerinin de bu noktaya ulaştırılması gerekmektedir.Verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir