Yaklaşan Sınava Motive Olabilmek

Sınavlar yaklaştıkça heyecanlar artar. İster ÖSS ye, ister DGS? ye ister OKS? ister KPSS girin hangisine girerseniz giriniz sonucunda hayatınız için değişiklik bekliyorsanız heyecansız olmak imkânsızdır. Sınav sonuçlarına göre belirli kontenjan meselesi varsa stres iyice artacaktır. Ben stres yapmıyorum, hiç heyecanım yok, sınavda neymiş?? Diyenler yoktur. Olsa bile bu kimselerin tuzu kurudur. Stresin çalışma gücünü arttırması motivasyonu en üst düzeyde tutması gibi olumlu yanlarını herkes tarafından bilinir. Stresin kişiyi engelleyen yanlarını (panik, kâbuslar, bunaltılar,  ne yapacağını bileme ) ve bunlara karşı çözümlerin neler olduğunu ise çok az kişi bilir. Burada stresi yönetmeyi, yaklaşan sınavlara nasıl hazırlanılması gerektiği üzerinde duracağım.

 

         Kişilikte bulunması gereken çalışkanlık, dürüstlük, yardım severlik, sabırlı olma, kararlı olma gibi değerlerin bizim gücümüzü arttıracak şekilde kullanmalıyız.

 

ÇALIŞKANLIK; Her başarının arkasında çalışmak vardır. Ne olursa olsun çalışma sonucunda birey mutlaka bir şeyler kazanır. Çalışmak insanın doğasında vardır. Çalışmayı sevmeyen kişi hasiyeti, özgürlüğü ve istikbalini kaybeder. 

 

DÜRÜSTLÜK: Kişi hem kendine,   hem de çevresine karşı dürüst olmalıdır.  Dürüst olmayan kimse yalan söyleyecektir. Yalanda gerçek dışı bir olgu olduğuna göre nevrozların temelini oluşturur. Örneğin kişi bir sınavdan 40 net yapabiliyorken, bunu 60 net yapıyorum diye söylerse kendine karşı dürüst olmamış olur. Hedefi 60 net olarak göstermek doğrudur. Ancak fiili durumda gerçek ne ise ona göre duygu, düşünce ve davranışlar düzenlenmelidir.  Birey çevresine ve kendine karşı kullandığı yalanlar sonucunda depresyon oluşacağını peşinen kabul etmelidir. Depresyon,  hayal kırıklığı, umutların suya düşmesi? Her ne ise gerçekçi davranışlarla zamanında tedbir alınarak sonuçların olumsuz olması engellenebilir.

 

Ağlamayan genç vahşi, gülmeyen genç delidir.    

(Santayana)

 

YARDIMSEVER OLMA: İnsan olmanın gereklerinden birisin yardımseverliktir. Sadece kendisi için yaşayan bencil insanlar hayvanlardan daha aşağı mahlûklar denilebilir ama dünyada böyle mahlûklarda yok. Çünkü her türlü canlıların arasında bile yardımlaşma vardır. Yardımsever olma geniş ufuktan bakıldığında canlı olmanın gereği gibi karşımızda duruyor. Çevremizde yardım edebileceğimiz kişiler varsa hangi tür yardım yapılabiliyorsa o türden yardımlar yapılmalıdır. Bazen güzel bir tebessüm, bazen çok az bir para, bazen bir bilgiyi öğretme, bazen küçük bir işi yapma hepsi yardım çeşitleridir

 

        KARARLI VE SABIRLI OLMA: Sabır aslında başarını temel taşlarından biridir. Doğru olan bir çalışmayı ısrarla ve sabırla sürdürmek gerekir. Örneğin matematiğim iyi değil diyen öğrenciler, her gün matematikten 30 soru çözmeye çalışsalar, bir süre sonra daha fazla soru çözebildiklerini göreceklerdir. Bunu yıllarca sürdürebilirlerse dünyanın en iyi matematikçileri arasına girebilirler. Bu konuyu bir öykü ile devam ettirmek istiyorum.

 

         Çok ünlü bir piyano çalan kişi varmış. Bu ünlü müzisyenin parmaklarını her oynatmasından harika müzikler çıkıyormuş. Bunu dinleyen adamın biri şöyle der

            ?Üstat parmaklarınızdan harika müzikler çıkıyor çok büyük bir yetenek değil mi diye sorar  

            Müzisyen:  hayır hayır der. Ben elli yıldır günde sekiz saat bu işi yapıyorum. Bu yetenekten daha çok çaba der.

 

         İşte sevgili okurlar doğru bildiğiniz yolda sabırla ısrarla çalışınız sonucunda harikalar yaratabilirsiniz. Sonuçta bakarsınız ki hayal etmediğiniz kadar başarılı olursunuz.

 

Yaşamak iş görmektir.

                                                                                    (Descartes)

        

ZAMAN YÖNETİMİ: Zaman herkese eşit olarak verilir. Herkesin 24 saati, 7 günü, bir ayı, bir yılı? vardır. Bu biriktirilemeyen tek nakittir. Atalarımız vakit nakittir diye boşuna dememişlerdir. Vaktin içini iyi doldurabilen kimseler hiçbir zaman nakit sıkıntısı çekmezler. Neyin iyi neyin kötü olduğunu bilebilmek ise erdem gerektirir. Erdemli olmanın yolu da çalışmaktan öğrenmekten?..geçer. Başarılı insan zamanını planlarını uygulayarak geçirir. Böylece hem geleceğini hem de şimdiki zamanını kontrol altına alır. Hiçbir zaman pişmanlık duymaz. 

         Zamanını iyi yönetemeyen insanlar her zaman pişmanlık, sıkıntı, mutsuzluk?.kahır gibi  olumsuzluklarla karşı karşıya kalırlar.

         Sınavlar yaklaşırken zamanı iyi yönetmek için yapılabilecek çalışmalar şunlardır

®      Hangi derslerden eksiğiniz varsa onları not alarak çalışınız

®      Eksiklerinizi deneme sınavları ile sürekli test ediniz.

®      Sınav anında hangi testten çok puan alacaksanız o testten daha çok net yapmak için zamanınızı kullanınız.

®      Eksik konularınız çoksa öncelik sırasına koyunuz

®      Geçmiş sınav sorularını çözünüz bilmediğiniz kavramları öğreniniz.

®      Başkalarıyla kendinizi moral bozacak şekilde kıyaslamayınız

®      Düzenli konu tekrarı yapınız. Çok iyi bildiğiniz konuları belirleyiniz

®      Sizi rahatsız eden sorunlarınız varsa güvenebileceğiniz kimselerle paylaşınız.

®      İhtiyaçlarınızı hedeflerinize göre belirleyerek planlama yapınız.

®      Öğretmeni, dersi? Sevmiyorum bu nedenle çalışmak istemiyorum gibi çocukça tutumlardan uzaklaşıp ben öğrenciyim bu dersi öğretmeni hiç sevmesem de öğrenmek zorundayım diyerek çalışınız. Çünkü öğretmeni sevmediğiniz için ders çalışmadım bu nedenle sınavı kazanamadım diyemezsiniz derseniz bile komiklik yapmış olursunuz.

 

Ne varsa çalışmada var.

               (Mustafa YILMAZ)

 

     Herkes emeğinin karşılığını mutlaka alacaktır. Emeğine, çabasına özen gösterenler usta olacak, göstermeyenler ise hiçbir şey olacaktır. Usta olmanın yolunun da çıraklı, kalfalık ve ustalık aşamaları olduğunu hepimiz biliyoruz.  Yani hooop deyince başarı olmaz. Başarı birike birike gelir. Biriktirmenin yolu ise sabırlı, metanetli çalışma ile olur.

Tüm okurlarımız hayatında her türlü sınavlarında başarılar dilerim

 

Bir başka yazıda görüşmek ümidiyle..

 

            Öner ÖNDER

Psikolojik Danışman-Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir