Üzüntüyü azaltmanın yolları nedir?

Hepimizin hayatında az ya da çok bizi üzen olaylar olmuştur. Ve bundan sonra da olacaktır. Bazen bu üzücü olay hayatımızı öyle etkiliyor ki verdiği üzüntü, acı sanki hiç bitmeyecekmiş gibi gelebiliyor. Ama üzülmeyin, üzüntüyü de azaltabileceğimiz bir kaç yol var.

Üzüntüyü azaltmanın yolları nedir?

1. Bu dünyada eğer sevinecek şeyler varsa üzülecek şeyler de olacaktır. Bu nedenle üzülmeyi hayatın normal bir parçası olarak görmeye çalışın.

2. İlk zamanlar, üzüntü veren olayın acısı yoğun olacaktır. Bunu normal olarak görmeye çalışın. Her olayı acı veren bir pik-zirve noktası vardır. Zamanla üzüntünün azalacağının farkına varmaya çalışın.

3. Sadece sizin başınıza geliyormuş gibi düşünmeyin. Benzer üzücü olaylar mutlaka başkalarının da başına geliyordur. Sadece sizin başınıza geldiğini düşünmek üzüntünüzü arttırmaktan başka işe yaramaz. “İnsan insanın zehrini alır.”  Çevrenizde benzer tecrübesi olan insanlarla konuşun. Üzüntünüzün hafiflediğini göreceksiniz.

4. Zamana bırakmayı öğrenin. Geçmiş üzüntülerinizi değerlendirin. Şimdi hangi biri için o kadar üzülüyorsunuz. Birkaç ay sonra unutacağımız ya da etkisinin azalacağı bir üzüntümüzü neden şimdiden azaltmış olmayalım.

5. Harekete geçin. Farklı ve size iyi gelen etkinlikleriniz olsun. Kitap okuma, spor yapmak, yürüyüş, arkadaşlarınız ile buluşma, sinema, tiyatro vb etkinlikler üzüntünüzü hafifletecektir.

6. Eğer üzüntü verici şeyler yaşıyorsak demek ki varız. Eğer bir yaşam sürüyorsak sevinç olduğu kadar üzüntüde olacaktır. Bizim amacımız probleme sadece üzülmekle vakit harcamak değil, problemi çözmek olmalıdır. Yapıcı ya da yıkıcı çözüm üretmek bize bağlıdır. Eğer yapıcı çözümler ile uğraşırsak üzüntümüzün zamanla azalacağını görürüz.

“üzüntü ile başa çıkma”, “üzüntü ile nasıl başa çıkılır”

Bu yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.

[reklam]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir