Uykusunu alamayan çocuk, okul başarısı olumsuz etkilenir

Okul çağındaki çocuklarda uyku düzensizliğinin başarıyı olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, düzenli ve yeterli uykunun öğrenmeyi artırdığını vurguluyor.
Çocukların belli bir saatten sonra yemek yememesi, televizyon ve bilgisayar başında uzun zaman harcamaması konusunda anne-babaya büyük görev düşüyor. Öğrencinin uykusunu alabilmesi için günlük en az 8 saat uyuması gerekiyor.

Eskişehir Özel Sakarya Hastanesi çocuk doktoru M. Rafi Özer, uzun yaz gecelerinde gece geç vakitlere kadar ailesiyle uyanık kalan çocukların, okulların açılmasıyla birlike uyku düzeninde değişiklikler yapması gerektiğini söylüyor. Öğrencilerin uykularını alabilmeleri için en az 8 saat uyuması gerektiğini belirten Özer, “Uyku düzeni olmayan öğrencinin okul başarısı da olumsuz yönde etkileniyor. Uykusunu alamayan bir çocuk dikkatini toplamakta güçlük çeker, öğrenmeyi iyi yapamaz. Okulda uykusuzluğun vermiş olduğu birtakım davranış problemleri yaşar. Huzursuz hırçın, arkadaşlarıyla geçimsiz bir öğrenci olur. Öğretmenin anlattığı şeylere dikkatini veremez.” uyarısında bulunuyor. Sorunsuz bir okul dönemi için ailelerin erken yatma ve kalkma alışkanlığını çocuklarına baskı uygulamadan kazandırması gerektiğine işaret eden Özer, şunları söylüyor: “Yeni öğrenilen verilerin yeniden derlenip toparlanması hep uyku esnasında oluşur. Yaş gruplarına göre çocukların belli bir süre uykuya ihtiyaçları vardır. Uyku süresini tamamlayamayan çocuklarda beyin yeteri kadar dingin hale gelemediğinden, okuma-yazma öğrenmede problem olabilir. Matematiksel ve fiziksel güç gerektiren problemlerde de zorlanabilirler.” Özer, okul öncesi çağındaki çocuklar da 11-13 saat kadar, okul çağındaki çocuklarda ise 8-10 saat civarı bir uyku periyodu gerektiğini söylüyor.

 

[reklam]

Uykusunu alamayan çocuk, okul başarısı olumsuz etkilenir” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir