Üniversiteyi kazanan adaylar, eğitiminiz boyunca nelere dikkat etmelisiniz?

Üniversite sınav maratonu ve tercih süreci geride kaldı. Şimdi sıra çeşitli üniversite programlarına yerleşen öğrenciler akademik süreçlerinde nasıl bir yol izleyecekleri konusuna geldi. Bu konuda Dr. Hasan Eşici’nin yol gösterici bir yazısını paylaşmak istiyorum. Yazının yayınlanması için izin veren hocama teşekkür ederim.

Üniversiteyi kazanan adaylar, eğitiminiz boyunca nelere dikkat etmelisiniz?

1. Sosyal medyada, yazılı ve sözlü iletişimde Türkçe’yi etkili ve kurallarına uygun kullanmayı öğrenin.

2. Üniversite entellektüel gelişim için en önemli eğitim kurumudur. Kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlığı edinerek entellektüel gelişiminizi öncelikleyin.

3. Derslerde size önerilen kaynaklar çok önemlidir. Ancak hiçbir dersin bilgi ve becerileri sadece kaynak kitaplarla yeterli düzeyde kazanılamaz. Mutlaka ek kitaplar, makaleler ile dersteki öğrenmelerinizi destekleyin.

4. Hangi bölümde okursanız okuyun, toplumun bir parçası olarak bulunduğunuz şehrin, ülkenin ve insanlığın sorunlarına duyarlı olun. Çözüm üretmek için fikir üretin, sosyal sorumluluk projelerinde yer alın.

5. Kazandığınız bölümlerin ülke genelinde iş ve istihdam sınırlılıkları olabilir. Bu konuda ailenizdeki, sosyal çevrenizdeki hatta sınıfınızdaki kişiler sizi umutsuz olmanız için olumsuz mesajlarıyla etkileyebilir. Dert etmeyin. Bu her öğrencinin başına gelmektedir. Sadece mesleğinizin iş ve istihdam alanlarını iyice öğrenip kendinizi farklı becerilerle (yabancı dil, teknoloji vb) geliştirmeye çalışın. Mesleğiniz ile ilgili ayakları yere sağlam basan, peşinden tutku ile gidebileceğiniz hayaller kurun.

6. Üniversitenizde farklı bölümlerde okuyan öğrenciler ile sosyalleşebileceğiniz ortamlar, kulüpler oluşturun. Aranızdaki sohbetlerin içinde muhakkak onların meslekleri hakkında bilgi edinmeye çalışın. okuduğu kitapların içeriklerini öğrenmek için sorular sorun.
7. Düzenli spor ve sanat aktivitelerine katılın.

8. Öğrenci olduğunuz şehire gelen bir turisti gezdirebilecek düzeyde şehrin tarihi, kültürel, sosyal, doğal mekanlarını ve müzelerini öğrenmeye çalışın

9. Dersleriniz ile ilgili düzenli okuma ve çalışma disiplini kazanmaya, günlük çalışmaya özen gösterin. Sadece sınav haftası çalışmak belki dersleri geçmenize yardımcı olur ama asla sizi zorlu bir geleceğe hazırlamaz.

10. Kariyerinizi inşa edeceğiniz 4-5 yıl, yaşam amaçlarınız ile uyumlu olabilecek kariyer hedefleri belirleyip bunun için kendinize özel bir kariyer gelişim sürecini planlayın.

11. Lisansüstü eğitim, yurtdışı eğitim, erasmus gibi fırsatlar hakkında araştırmalar yapıp kendinize uygun olanları nasıl değerlendireceğinizi öğrenin.

12. Öğretim üyeleri ve üniversite personeli ile akademik gelişiminiz için ihtiyaç duyduğunuz düzeyde yakın ilişki kurun. Ancak bu ilişkide sınırları koruyun. 

13. Ailenizden uzakta okuma hayalinizi gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Belki eylülde ailenizin yanından ayrılıp bilmediğiniz bir şehirde yeni bir yaşam kuracaksınız. Ancak unutmayın, ailenizin kıymetini gittiğiniz ilk hafta anlayacaksınız. Ailenizin ve yakınlarınızın desteğine bir ömür ihtiyaç duyacaksınız. Onların kıymetini daha gitmeden anlamaya çalışın. Onlara hakettiği değeri şimdiden gösterin.

14. Gittiğiniz şehirlerde ve üniversitelerde farklı sosyal, siyasi ve dini gruplar peşinizde olacaktır. Herhangi bir gruba katılım konusunda yasalara aykırı davranılıp davranılmadığına dikkat edin. Sizi kullanacağını hissettiğiniz yapılardan uzak durun

15. Girdiğiniz her ortamda ailenizi ve şehrinizi temsil ettiğinizi unutmayın.

Üniversiteyi kazanan adaylar, eğitiminiz boyunca nelere dikkat etmelisiniz?

Bu süreçte tüm üniversite kazanan adayları tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum.

Dr. Hasan Eşici
Hasan Kalyoncu Üniversitesi PDR BölümüBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir