Üniversite tercihlerinde yapılan hatalar

Zaman zaman bu konuda sorular geliyor. Onlardan biri, “Tercih sıralaması kazanma şansımı etkiler mi? Yani bir bölüme yerleşebileceğim halde tercih sıralamasında en sona aldığım için yerleşme şansımı kaybedebilir miyim?” Bu sounun cevabı net olarak, yerleşme şansını tercih sıralamasından dolayı kaybetmezsin. Eğer puanın ilgili bölüm için yeterliyse ister tercih sırasının başına ister sonuna yaz, fark etmez. Ancak sizin yapmanız gereken puana göre sıralama yapmak değildir. En çok istediğiniz bölüm ve üniverseteden başlayarak tercih sıralamanızı yapmalısınız. Kesinlikle istemediğiniz bölümü tercihleriniz arasına yazmayın ve en çok istediğiniz bölümleri ilk sıralara alın. Bu durumda hata yapmış olmazsınız.

Yapılan diğer bir hata tercih edilen üniversitenin öğretim görevlileri kadrosunun incelenmemesi.

Aday kendi ilgi, yeteneklerine göre değil de çevresinin (dost ve aile çevresi) telkinlerine göre tercihlerde bulunuyor. Bu durum adayın mutsuz bir bölüme yerleşmesine neden olabilmektedir.

İllaki bir üniversiteye yerleşme kaygısı nedeniyle istemedikleri bir bölümü tercih edebiliyorlar. Bu da öğrencinin sene kaybına neden oluyor. Ayrıca bir yıl sonra tekrar üniversite sınavına girmek istediğinde bir puan kaybına uğramaktadırlar.

[reklam]

Üniversite tercihlerinde yapılan hatalar” için bir yorum

  1. Yazıya eklemeyi unuttum. Ayrıca kılavuzu, üniversitelerin özel koşullarını incelememek te yapılan sık hatalardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir