Üniversite tercihlerinde tercih sıralaması önemli mi?

Bu tür sorular mail yoluyla çokça geliyor. Bu sorunun sorma amacı önemlidir. Eğer bu soruyu “neye göre sıralama yapmamız gerekiyor?” amacıyla soruyorsanız bunun cevabı, üniversite tercihlerinizi ilgi ve isteğinize göre sıralama yapmalısınız. Kesinlikle ilgi ve isteğinizi göz ardı eden bir puan sıralaması yapmamak gerekir. Birçok aday sırf üniversitelerin sıralamasına ya da puanına bakarak büyükten küçüğe doğru sıralama yapmaktadır. Böyle bir sıralama yapmak zorunda değilsiniz. Gerekirse ve istediğiniz bir bölümse düşük puanlı bir programı yüksek puanlı bir programın önünde tercih edebilirsiniz.

Bu sorunun sorulmasın diğer bir amacı üniversite tercihlerinde yaptığımız tercih sıralamasının bizim yerleşme şansımızı etkileyip etkilemeyeceği yönünde ise, bu konuda önceden verdiğimiz cevaba göz atmanızı öneririz. Yaptığım tercih sıralaması kazanma şansımı etkiler mi?

[reklam]

Üniversite tercihlerinde tercih sıralaması önemli mi?” için 2 yorum

  1. Hocam ilk 3 kısma istediğim bolumu yazdım daha sonra istek sırama gore aşağı doğru indim fakat o istediğim bolum(ilk 3 tekiler) gelmez ise diğerlerine karşı biraz çekimserim.Onlara gelir de gitmezsem okul puanı düşer mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir