Üniversite tercihlerinde nelere dikkat edilmeli – 2018

Bu yazıda üniversite programı tercih ederken dikkat edilmesi gereken konular üzerinde durmak istiyorum. Maddeleri dikkatle okuduktan sonra aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Üniversite tercihlerinde nelere dikkat etmeliyiz?

1. Tercih listesi oluşturulurken 2018 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzundan ilgi ve isteğinize göre tercih etmek istediğiniz programların bir listesini çıkartın.

2. Çıkarttığını listede sevmeyeceğiniz, mutlu olmayacağını programlara yer vermeyin. Sırf açıkta kalmamak için, düşük puanlı sevmediğimiz programları tercih listesine almak yapılan en büyük tercih hatalarından biri olmaktadır.

3 Tercih listesini hazırlarken başarı sıranızı da göz önünde bulundurun. 2018 Üniversite tercihlerinde başarı sıralamalarında yapılan sınav sistemindeki değişiklik nedeniyle farklılıklar olabilir. Başarı sıralamaları ne şekilde olacağını bu sene için net söylemeyi doğru bulmuyorum. Ancak yinede önceki yılın başarı sıralarına göre ilk sıralarda orta sıralarda ve son sıralarda bulunan üniversiteleri dikkate alarak bir tercih listesi hazırlamanın faydalı olacağını düşünüyorum. Örneğin, PDR programı için tercih yapmak istiyorsanız,  önceki yılın başarı sıralamalarını dikkate alabilirsiniz. Puanınız (başarı sıralamanız) yeterli düzeydeyse PDR tecihi için ilk 2-3 tercihinizde geçen yılın ilk sıralardaki üniversiteleri, 4-8 tercihinizi orta sıralardaki üniversiteleri yazabilirsiniz. Ve eğer üniversite değilde PDR olsun da neresi olursa olsun gibi bir düşünceniz varsa, geçen yılın en düşük puanlı PDR programlarını da tercih listenize almanız durumunda, olabildiğince PDR kazanma şansını arttırmış olursunuz. (Bu konuda PDR mezunu bir uzmandan destek almanız faydalı olacaktır)

4. Tercih listenizi hazırladıktan sonra bu listenizi istek sırasına göre sıralamalısınız. En çok istediğiniz en başa gelecek şekilde sıralama yapınız. Sırf puanı yüksek diye daha çok istediğiniz üniversitenin önüne, az istediğini programı yerleştirmeyin. Önemli olan daha çok istediğiniz programın önlerde olmasıdır. (Unutmayın! hiç istemediğinizi zaten tercih listesine almadınız. Almayın)

5. YÖK atlasından ve üniversitenin resmi sitesinden tercih edeceğiniz programın akademik kadrosunu inceleyin.

6. Şehir ve ulaşım olanaklarına dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

7. Üniversitenin akademik, yaşam alanı gibi olanaklarını inceleyin.

8. Tercih listesini yaptıktan sonra bir uzman görüşü sizi rahatlatabilir. Bu konuda PDR mezunu bir uzmandan destek almanız faydalı olacaktır.

9. Yeni mezun okul birincileri dikkat etsin. Her yıl okul birincilerinden binlerce öğrenci açıkta kalabiliyor. Okul birincilerinin mutlaka bir programa yerleşecekleri konusunda garantisi yoktur. Okul birincileri için üniversite programları sadece 1-2 kontenjan ayırmakta olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak aktuelpdr.net olarak gösterildiği süre diğer İnternet sitelerinde yayımlanabilir.

Üniversite tercihlerinde nelere dikkat edilmeli – 2018” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir