Üniversite Tercih Kılavuzu ve Kontenjanlardaki Değişimlerde Dikkat Edilecekler

860.000 olan üniversite öğrenci kontenjanları 937.000 civarına yükseltilmiştir. Bu da yaklaşık olarak %10’luk bir artış demektir. Bu artışın temel sebebi ülkemizde giderek artan vakıf üniversiteleri ve devlet üniversitelerinin sayıca artmasıdır. Bu sene 3 devlet üniversitesi ve 7 vakıf üniversitesi açılmıştır. Bu iyimidir kötümüdür tartışılır. Ama anlaşılan şu ki bu sene neredeyse herkes üniversiteli olabilme şansına sahip olacak.

Diğer taraftan kontenjanlara göz attığımızda artan sayıların haricinde çok önemli de bir nokta var ki. O da şu; eğitim fakülteleri kontenjanlarında  17.000 kişilik bir azalma var. PDR , okul öncesi gibi bölümler hariç diğer bölümlerinin ikinci öğretimlerinin kapatılması buna sebep olmuştur. Bunun yanında gündüz eğitimi yapan bazı bölümlerde de öğrenci sayıları azaltılmıştır.

Peki “kontenjanlarda azalmaya gidilmesinin sebebi nedir?” diye soracak olursanız, bunun sebebi Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen yetiştirmede ki politikası olduğunu söyleyebiliriz. Görüyoruz ki 350.000 atanmayı bekleyen öğretmen adayı var. Bunun giderek artmaması için bu uygulama yapılmıştır. Ve yerinde bir uygulamadır. Çünkü bir şekilde bu yığılmaya dur denilmesi gerekmektedir.

Bu sene tercihleri yaparken hem öğrencilerin hem de rehber öğretmen arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken çok önemli noktalar olacaktır. Bunlardan öncelikli olanı Eğitim fakültesindeki bu kontenjan azalışıdır. Bu azalış hem sıralamayı hem de puanları bir şekil de etkileyecektir. Bu sene doğal olarak eğitim fakültelerinin puanları artacak, başarı sıralamaları da öne doğru kayma eğiliminde olacaktır.

Bunun yanında açılan yeni üniversiteler de bazı bölümlerin puanlarının düşmesine ve başarı sıralamasında da geriye doğru bir kaymayı doğuracaktır. Onun için hem öğrencilerimizin hem de onların tercihlerinde yardımcı olacak rehber öğretmen arkadaşlarımızın çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Son olarak rehber öğretmen arkadaşlarıma naçizane bir tavsiyem olacak. Lütfen dikkat edin çünkü o gencecik insanların hayatına yön veriyorsunuz bir nevi onların geleceklerini belirliyorsunuz.

Saygılarımla

Psikolojik danışman
Sayım BÜLBÜL

Sorularınızı lütfen forumumuzda LYS-YGS ile ilgli bölümümüzde yazınız. Forum için tıklayınız

Üniversite Tercih Kılavuzu ve Kontenjanlardaki Değişimlerde Dikkat Edilecekler” için 15 yorum

 1. hocam ben lys ye gırdım.sıra lys de .cocuk gelısımı sosyal hızmetler gıbı bolumlere tm3 den gırmem gerekmıs sanırım ama.tm 3 nedır bana kısaca bılgı verırmısınız.kac oturumdan olusuyo hangı dersler var

  1. TM3
   İki oturum var. LYS-1 + LYS-3.
   LYS-1 oturumunda Matematik ve geometiri var.
   LYS-3 oturumunda Türk Dili ve Ed. ve coğrafya 1 var
   İyi çalışmalar

 2. hocam size bir sorum daha olacak kusuruma bkmayn ilahiyat başarı sıralaması tablo kaçta yer alıyor?

  1. Soruyu tam anlamadım. Ama kılavuzda hangi hangi sutuna bakacağınızı soruyorsanız Ek puanlı sıralamaya bakacaksınız.

 3. herşey için teşekkür ederim hocam bende kars ığdır van gibi yerleri vericm zaten çok sağolun

 4. s.a hocam ben imam hatip mezunuyum bu yıl okul bitti ve ilahiyat düşünüyordum fakat sınavdan aldğm puan yetmiyor.yerleşmeme kontenjan artışı oldu,ve ben doğru bir tercih veririsem yerleşme ihtimalim artarmı?ygs 4 puanım 239 .şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. özkan hocamın sorduğu sorunun cevabı size verilecek cevabı da değiştirecektir

   1. Sonucunda Y-YGS4 ekli puanının kaç. Ve sıralaması.
    Lütfen Y-YGS4 bilgileri lazım.

   2. hocam eklenmiş ygs 4 puanım şöyle alan içi 317,ek puanlı 328,herşey için çok teşekkrlr.hyrlı ramazanlar.

   3. Geçen seneyle kıyas yaptığımızda 317 puan az gibi görünüyor. Lakin genel kontenjan artışı ve İlahiyattaki %50 kontenjan artışıyla birlikte puan dağılımı etkilenecektir. Bunun nasıl etkileneceğini kestirmek zor. Ancak siz şehir fark etmez ilaahiyat olsun istiyorsanız. Tercih listesini oluştururken en düşük puanlı ilahiyatları tercih listesinin sonlarına yazabilirsiniz. Puanlar değişse dahi ilahiyatların kendi aralarında puan sıralaması çokda değişmeyecektir.

    Tercih listesini oluştururken en düşük puanlı ilahiyatları tercih listenizin sonuna aldığınız halde kazanıp kazanamayacağınızı tahmin etmeyi uygun bulmuyorum.

    Bu arada düşük puanları tercih listesinin sonuna illaki yazılacak diye bir kural yoktur. Önemli olan sıralamayı en çok istediğiniz bölüm yada üniversiteden tercihlerinize başlamaktır. BAzen düşük puanlı bir üniversite – şehir daha yüksek puanlı üniversite ve şehirden sizin için öncelikli olabilir. Sırf puanı yksek diye o üniversiteyi istemediğiniz halde ön sıralarda yazmanız doğru olmaz.

    Bu konuda okulunuzda tercihlerde görevli rehber öğretmen mutlaka olacaktır. Eğer yoksa bir tercih danışmanı olacaktır. Yüz yüze görüşmeniz faydalı olur.

 5. hocam teşekkürler.en eğitim fakültesi yazacaktım kontenjan azalışından dolayı heralde daha dikkatli olmam gerekiyor

  1. tabi gizem daha dikkatli olman gerekiyor çünkü eğitim fakülteleri bölümlerinin başarı sıralaması öne doğru kayacaktır illaki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir