Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi – Rehberlik Hizmetlerini Online Ortama Taşındı

Ulusal Mesleki Bilgi Sistemine, ‘http://mbs.meb.gov.tr’ internet adresinden ulaşılabilecek. Sistem ile öğrenciler ‘Hangi liseye gitmeliyim?’, ‘Üniversitede hangi bölümü seçmeliyim?’, ‘Mesleklere ilişkin bilgilere nasıl ulaşabilirim?’, ‘En gözde meslekler neler?’ gibi sorulara cevap bulabilecek. Sistemden yalnızca öğrencilere değil yetişkin ve emekliler de yararlanabilecek. Kişilerin iş sınavlarına hazırlanmaları, iş arama yöntemleri, iş görüşme becerileri, iş başvurusu yapma gibi başlıkların da bulunduğu sistemde, işten ayılma süreci, istifa mektubu nasıl yazılır? gibi konularda işleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’de ilk defa öğrenciler, emekliler, iş arayanlar ve işini değiştirmek isteyenler için geliştirdiği Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi’nin tanıtımı yapıldı.

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sistemin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtti. Rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin yeni koşullara uyum sağlaması gerektiğini söyleyen Çubukçu, bu sistemin mesleki rehberlik danışmanlık hizmetlerinin yaygınlaşması için önemli olduğunu dile getirdi. Çubukçu, Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi’nin yüz yüze verilen rehberlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısı olduğunu vurguladı

Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi – Rehberlik Hizmetlerini Online Ortama Taşındı” için 43 yorum

 1. merhaba,bugun yorucu bir ğünnün ardından bilğisayarın başına oturdum yine mesleki bilği sitesindeyim sitenizi çok beğendim busiteyi bize öğretenlere ve bu siteyi hazırlayanlara teşekkürler ve bu siteyi herkeze öneriyorum

 2. merhaba ben okulumuzdan bu siteye giriyorum.hocalarımız bu siteyi önerdiler ben çok beğendim vaktim oldukça bu siteye giricemm.

 3. merhaba.ben feyza ece demirel.benh feyza öğretmenin öğrencisiyim.okulum çağpa ilköğretim okulu.herkezin karnesinde başarılar dilerim bu arada 23 nisan kutlu olsun .4-c sınıfdı öğrencisiyim.her neyse. bu site çok güzel bir site.bu siteyi yapan yetişkinlerimize çook teşekkür ediyorum.bu büyük TÜRKİYE’nin çocuklarııı!haydiii çalışma zamanı.BU BÜYÜK TÜRKİYE’NİN ÖĞRENCİLERİNE YETİŞKİNLERİNE YAŞLILARINA BÜYÜK BİR ALKIŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ!hayat güzel olsun insanların yaşamı kolaylaşsınnn.bütün insanların büytün bayramları kutlu olsunnnn:)

 4. çok güzel bir site gerçekten bu siteyi oluşturanlar çocuklara yardım etmek istemişler çook güzel sizinde sevdiğinize sevindimm

 5. ben daha siteye girmdim yani soruları cevaplamadım.cevaplayacağım nerden açılıyo yaa
  ama bulacağım güzel olduğu kesin mesleğimi çook merak ediyorum umarım sınıf öğretmeni çıkar çünkü ben sınıf öğretmeni olmak istiyorum herkeze başarılar)

 6. madem hocalar bizden Ulusal Mesleki Bilgi Sistemine girmemizi istiyo o zamn kolay yapsalardı girişi 2 saattir kayıt olamıyorum :S

 7. valla ben bir türlü giremedim..tüm bilgiler doğru ama hep bir yerden fire veriyor..öğrencilerimde kaydolamadı anlamadım nasıl iştir?

 8. arkadaşlar sitenin sağında üye olmak istiyoruma ytıklayın bilgileri doğru doldurun çünkü nüfustan tc ile uyum yapılıyor.ayrıca şifre 4 den az 8 den çok olmamalı.kolay gelsin…

 9. Busite ye üye olmak okadar zor kiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 10. Arkadaşlar ben google’ye mbs yazdım ve 4. Mbs ye girdim köşede koydol diye bişey var oradan kaydoldum.Çok kolay ama biraz zaman alıyor.:))))

 11. Çok basit tasarlandığı konusuna katılıyorum. Hemen hemen profesyonel ve yardımcı profesyonel meslek alanları her öğrencide aynı çıkıyor. Pek de ayırıcı bir özellik sunmuyor.

  Bir de öyle kelimeler veya cümleler var ki köyde çalışıyorum anlamıyorlar. Açıklamaktan erindiğimden değil de şehirlerdeki çocuklara göre hazırlanmış gibi.

 12. bnn bide yazından anlayabilseydim:) ben üye oldum hatta meslek profilimi öğrendim tam yerine gelmişim:) ama meslek tanıtımlarını yapmadı şöyle ki sana olabileceğin meslekleri gösteriyor üzerine tıklayınca o mesleği tanıtıyor.

 13. bence çok çocukca tasarlanmış ve pek fazla da kaliteli değil. yine de alanımız adına güzel bir gelişme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir