Tuvalet eğitimi kaç yaşında başlar?

18 ay ve üç yaş arası çocukların çoğu, tuvalet eğitimi için hazır oluyor. Bu yaş grubundaki çocuklar günde bir kez, genelde de yemekten sonraki bir saatte tuvaletlerini yapıyorlar. Büyük tuvaletlerini yapmak için en çok kahvaltı saatinden sonraki zamanı tercih ediyorlar.
Çocuklar büyük miktarda su içtiklerinden ya da sulu gıdalar tükettiklerinden yarım- bir saat içinde de çişlerini yapıyorlar. Annelerin bu zaman aralıklarını takip etmesi tuvalet eğitimini de kolaylaştırıyor. İdrar ve büyük tuvalet kontrolü sırasının çocuktan çocuğa değiştiğini belirten Dr. Duygu Gür Ünal şunları söylüyor: “Bazı çocuklarda mesane önce olgunlaşıyor ve idrarlarını daha kolay tutabiliyor. Bazı çocuklar idrar kontrolünden aylar önce büyük tuvaletlerini söyleyebiliyor.  Ancak gündüz idrar kontrolü sağlandıktan sonra gece idrar kontrolü sağlanıyor. Gece idrar kontrolü 4 yaşa kadar uzayabiliyor. Kızlarda erkeklere göre tuvalet kontrolünün daha erken zamanlarda sağlandığı düşünülüyor.”
TUVALET KONTROLÜNÜN İKİ ŞARTI VAR 
Çocuklarda idrar kontrolünün başlıca iki şartı olduğuna değinen Dr. Duygu Gür Ünal, çocuğun fiziksel ve psikolojik olarak tuvalet kontrolüne hazır olması gerektiğini belirterek şu bilgileri veriyor:
 
“Fiziksel anlamda hazırlık için çocuğunidrar ya da büyük tuvaletinin geldiğini yüz ifadesiyle, pozisyonu ve davranışlarıyla belli etmesi, söylemesi gerekiyor. Günde iki saat kadar bezini kuru tutabilmesi de önem taşıyor. Psikolojik yönden hazırlık ise, çocuğun anne ya da bakıcısı ile uyum içinde olması, basit emirleri yerine getirebilmesi, kirli bezinden rahatsız olmasıdır.”

KARDEŞİ DOĞDUYSA TUVALET KONTROLÜ ZORLAŞIR
Çocukların tuvalet eğitimini sağlayabilmek için uygun zamanı kollamak gerekiyor. Dr. Duygu Gür Ünal, bu özel dönemleri şöyle sıralıyor:
 • Tatil öncesi dönemde tuvalete alıştırmak zordur.
 • Ev değişikliği çocuğu negatif etkileyebilir.
 • Kardeşinin doğmasıyla kıskançlık, terk edilmişlik, yalnızlık duygusu içinde olabilir, tuvalet eğitimi için uygun konsantrasyonu sağlayamaz.
 • Evde misafirlerin varlığı da odaklanmasını önleyebilir.
 • Anne babanın işte yoğun olduğu ve çocuğa vakit ayıramadığı dönemler ve kabızlık sorunu tuvalet kontrolüne başlamak için kaçınılması gereken zamanlardır.
BAŞARILI TUVALET EĞİTİMİ İÇİN ANNELERE TÜYOLAR
Aslında çocuğun tuvalet eğitimini gerçekleştirmek anne ve çocuk arasındaki işbirliğiyle mümkün olabiliyor. Bunu başarmak hem annenin, hem de çocuğun çabasıyla, ilgisiyle gerçekleşebiliyor. Dr. Duygu Gür Ünal, tuvalet eğitiminin nasıl başarılacağı konusunda şu bilgileri veriyor:
 • Tuvalet eğitimi öncesinde çocuğu gözlemlemek, konuşmak, kitap okumak, evdeki büyük çocuğu ya da tuvalet kontrolü sağlamış arkadaşı göstererek özendirmek ve haberdar etmek fayda sağlayabilir.
 • Beraber oturak seçimi yapılmalı ve oturağı nereye konacağına beraber karar verilmelidir.
 • Tuvalet üzeri aparatlar yerine daha kolay ve nerede isterse oturabileceği oturak tercih edilmelidir. Büyük tuvalet yapmayı kolaylaştıracağından ayakların yere değmesi önemlidir.
 • Çocukların bir kısmı tuvalet üzeri aparatlardan tuvalet içine düşme korkusu yaşamaktadır. İlk birkaç gün oturağa çocuğu 1-2 dakikalığına giyinik oturtmak korkuyu gidermek açısından fayda sağlayabilir.
 • Devam eden günlerde barsak hareketlerinin yoğun olduğu dönemlerde (çocuktan çocuğa değişebilir) günler içinde süreleri artırarak oturmak uygundur. Asla ısrarlı ve baskıcı olunmamalı, bu sürecin aylar sürebileceği bilinmeli, istemiyorsa tuvalet eğitimine ara verilmelidir.
 • Bu dönemde kazalar, gecikmeler, ıslatmalar, kirletmeler normal kabul edilmeli, çocuğun cesaretini kırmak yerine teşvik edici sözlerle desteklenmeli ve problemsiz sonuçlanıyorsa ödüllendirilmelidir.
 • Tuvalet sonrası atıkları beraber dökmek, tuvalet üzeri aparat kullanılıyorsa çocuk aşağı indikten sonra sifon çekerek çıkanları göndermek ve onlara el sallamak hoşlarına gidebilir.
 • Çocuğa bakan farklı kişilerin bu konuyla ilgili farklı düşünce ve davranışlara sahip olması da çocukta kafa karışıklığına neden olabilir.
 • Bazı çocuklar ısrarlı anne ya da bakıcıyı sinirlendirmekten hoşlanabilir.
 • Araya giren hastalık, tatil gibi durumlar tuvalet eğitiminde gerilemeye duraklamaya sebep olabilir.
 • Çoğu kez daha rahat olacağı düşünülerek tuvalet kontrolü için yaz ayları tercih edilmektedir ama uygun vakit geldiğini düşünülüyorsa eğitime hemen başlanmalıdır.
 • Bu eğitim sırasında kızlarda alt temizliğinin önden arkaya doğru yapılması ve her tuvalet sonrası el yıkama alışkanlık haline getirilmelidir. Tuvalet eğitiminde doğru zamanlama ve sabır çok önemlidir.

ACIBADEM

 Özkan Emiroğlu

1997 yılında Psikolojik Danışman olarak göreve başladım. 2002 yıllarında AktuelPDR (PDR alanında) ile başladığım forum ve blog yazarlığını aynı heyecanla devam ettirmeye çalışıyorum. Meslektaşlarıma bu konuda kendi çapımda destek ve yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Meslektaşlarım bizi; Facebook, {TWİTTER} ve instagram hesaplarından takip edebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir