Tutarsızlık Motivasyonu Nasıl Etkiler?

İnsan inandığı işleri yapmalıdır. İşini yaparken en güzel davranışlarla işini sonuçlandırması gerekir. Kendi içinde yüksek seviyede çelişkiler besleyen insanların çoğu boş yere ömür tüketirler. Tutarlılık bir artıya ; bir artıyı her zaman ekler ancak sıkıcı olabilir. Sıkıcı olmasından kaçan insanlarda tutarsızlık çamuruna yakalanırlar, kısa vadede zevkli vakit geçirirler ama uzun vadede acılarla karşı karşıya kalırlar. Acıyı gören birey, hemen tutarlı olmaya çalışır ama bir süre sonra aynı tutarsızlık çamuruna tekrar yakalanabilir, iradesizlik başlar. İstenmeden de olsa kurulan kısır döngüler ömür boyu sürer gider. Obez kimse yemeyeceğine dair kendi kendine kural koyar, sonra ise ne olacak şuncacıktan diyerek kuralı ihlal ettiğinde tutarsızlık çamuruna yakalanıverir.

Motivasyon, prensip, karar, örgütleme, eşgüdüm, yaratıcılık, problem çözme, işbirliği, pozitif düşünce, negatif düşünceleri yararlı hale getirme gibi ilkeleri içerir. Bunları yapamayan kişinin motivasyonun artması beklenemez. Motivasyonu yüksek tutmanın yolu, yüksek bilinç ve kültürden geçer. Hangi davranışlar nelere sebep bu yaşam sürecinde belirlenir. Davranışlardaki amaç, ne yapacağımız değil, ne yaparsak ne olacağını tahmin ederek hareket etmektir. Örneğin sadece köşesine yazı yazmak için sayıklamaktan öteye geçemeyen yazar, okuyucu bulamayacaktır. Bunu belirli bir süre gizleyebilir. Sonuçta ise tam bir fiyasko ile karşı karşıya kalacaktır. Önemli olan insanın kendine karşı dürüst olmasıdır. Bir yazar var ki her yazdığı çok okunuyor (görüntüde), Yazar insan olduğuna göre bazı yazıları az okunabilir, hiç ilgi görmeyebilir. Bunu çok göstermeye çalışmak tam bir aptallıktır. Okunmayan tarz yazıları gör, eğer yazıların gerekliliğine inanıyorsanız iyi reklam yaparak okuyucu bulmaya çalış, bu sizin vizyonunuz olur. Üretilen her şey mutlaka tüketiciye yönelik olmalıdır. Bu sürecin dışında hareket etmek boşuna zaman geçirmektir.

Yaşam yaşla değil yaşamakla anlaşılır. (Andre Gide)

Hangi davranışlarımız sonucunda ne olacağını bilebilmek, büyük bir tecrübe gerektirir. Bunun tanılamasını yapmak aynı zamanda içinde bulunduğumuz anı çok iyi algılamaktan geçer. Algıların tüm uyarıcılara açık olması neredeyse imkansızdır. Yaşamda seviye yükseltmek isteyen kimseler, kesinlikle çevreleri ile olumlu ilişkiler kurarlar ama asla kişiliklerini karşıya kiraya vermezler. Çevrenizde işe yaramayan size sürekli yük olan tembel, tutarsız insanlar olacaktır. Onlarla ilişkilerinizi azaltamazsanız olumsuzluklardan etkileneceğinizi unutmayınız. Çevrenizdeki anne, baba, abi, kardeş, hala, dayı, arkadaş, dost ?.. kim varsa bunları ne düşündüğü değil, hangi davranışın, eylemin, olgunun doğru olduğunu belirleyerek hareket etmek zorunluluğu vardır. Çünkü belirli davranış kalıpları içinde yetişen insanlar nesiller boyu aynı kaderi yaşamak zorunda kalırlar. Doğru ve doğrunun gerekçeleri iyi analiz edilebilirse, değerlendirmeler de o kadar sağlıklı olur, doğru olana en yakın yerde durursunuz. Doğrunun sıkıcılığı veya zararı oluyorsa buna katlanın. Eğrinin sonuçlarına nasıl olsa katlanmak zorunda kalacaksınız. En iyisi doğrunun zararlarına katlanmaktır. Çalışmadan, yorulmadan bir yerlere gelmeye çalışanların geleceği kaybolacaktır.

BİLGİLENELİM

BOYA YAPARKEN

Duvarları boyarken boyanın fırçadan elinize damlamaması için fırçanın sapına, ortasından dilinmiş, kare şeklinde bir sünger geçirin. Bu sünger damlayan, boyaları tutacağından eliniz kirlenmez

Başkası olma kendin ol, böyle çok daha güzelsin şarkısı aslında orijinalliğin önemini çok iyi açıklıyor. Herkes kendine bulunduğu konuma göre bir hedef seçer ve bu hedefe giden yolda kararlı yürürse motivasyonu üst düzeyde tutmuş olur. Yapılacak davranışlar ve becerilerin seçkinliği verimi arttırır, verim arttıkça motivasyonda artacaktır. İnsan ilişkilerinde kayıtsız şartsız karşısındakilere sevgiyle yaklaşan birisi kısa sürede çevresi tarafından sempati ile karşılanacak ve olumlu enerjilerle sürekli gücüne güç katacaktır. Gücü ve etkisi katlanarak büyüyen kimse çalışmalarında başarıya kolayca ulaşabilir. Sempatik durumdan gerçek sevgi durumuna geçebilen kimseler ilişkilerindeki paylaşımı arttırmalıdır. Örneğin çevresindeki kimselerle, ailece görüşme, önemli günlere davet etme, iyi ve kötü günde beraber olma, özel organizasyonlar düzenleme?..gibi faaliyetler insanlar arasındaki ilişkiyi, iş verimini en üst düzeye çıkaracaktır.

En büyük ustalık her şeyin değerini iyice takdir etmektir.

(La Roche)

Doğruluk, erdemlilik biraz çileli yoldur. Örneğin sağlıklı olmak için günlük koşmaya başladınız iki gün sonra hafif yağmur yağdı bıraktınız, esen rüzgardan, gelen buluttan etkilenen kararlar, işler başarıya ulaşması mümkün değildir. Koşmaya başladıysanız, yağmur, kar, ufak rahatsızlıklar, önemli görünen önemsiz günlük işler asla sizi engellememelidir. Koşmaya karar verdiysen, biraz üşüsende, ıslansandan, ısrarla karşılaşsan da kararından vazgeçmeyeceksin başarı ancak bu şekilde oluşur. Doğru kararda ısrar, başarıyı peşinden sürükleyecektir.

Bir öyküyle konumuza devam edelim.

İyi Niyetli Genç:

İyi niyetli ve yardımsever bir genç, bir gün doğada gezerken, yorulur ve dinlenmek için bir yere oturur. Çevresinde kozasından çıkmak için çabalayan bir kelebek görür. Kelebek yavrusu bir dener çıkamaz, iki dener çıkamaz ?denemeler sürekli devam eder. Yavrucaklar bıkmadan çıkmak için çabalamaktadırlar. İyi niyetli genç kelebekçiklere acır yardım severlik duygusuyla bazılarının çıkacağı delikleri büyütür. Kolayca dışarı çıkan kelebek yavruları uçamaz kendi kendine zorlayarak çıkanlar ise uçmaya başlarlar.

Her insan herkes karşısında sorumludur.

Dostoyevski

İyi niyetli genç hemen anlar yanlış yaptığını, canlıların kendi kendine yapabileceği eylemlerde yardımcı olmak ona kötülük etmekten başka bir şey değildir. Çünkü kelebekçikler küçük deliklerden çıkarken zorlanmaları ve bu zorlanmalar sırasında kanatlarının gelişmeleri gerekiyor. Bu zorlanmalar ise yavrucakları yaşamda güçlü kılıyor.

Bugün, dünün öğrencisidir.

Syrus

Evet sevgili okuyucularım, öğrenci, öğretmen, anne, baba, ? her kim olursak olalım. Bazı kolaylıları sağlamanın veya kolayına kaçmanın yaşam becerileri kazanmamızı engellediğinin farkında olmamız gerekir. Üniversite ve lise sınavlarına hazırlanan öğrencilerin zorlanmadan konuları öğrenmesini sağlamak aslında ezbercilikten öteye gidemeyecektir. Gerçek sınavda , hazırlanırken çaba göstermedikleri için başarısız olmaları kaçınılmazdır.

İnsan olmayan , insanın değerini bilemez.

Ziya Paşa

Çevresel sorunlar, sorunlar her zaman olacaktır, olmalıdır da. Bu sorunları ertelemek, çözümünü yapmamak, sorunun varlığını inkar etmek kişiyi sadece sıkıntıya sokar, sıkıntı sonucunda, isteksizlik, can sıkıntısı, depresyon, mutsuzluk, doyumsuzluk gibi olumsuz davranışlara sebep olur.

Bir Fıkra:

Dursun yürek durmasından ölmüştü. Karısı Fatma?ya haber vermek görevi Temel?e düştü. Temel gidip kadının kapısını çaldı.

-Dul Bayan Fatma sen misun?

-Fatma benim, ama dul değilum.

-İddiaya var misun?????

Çözümün parçası olmayanlar sorunun parçası olurlar sözü insanı çalışmaya ve sorun çözmeye yöneltmektedir. Durum analizi yapılarak tüm çözüm biçimleri ortaya konulmalı ve uygulamaya geçilmelidir. Karar verenden daha güçlü olan kararı uygulayandır. Yani önemli olan eylemdir. İş yapmaktır, çalışmaktır, denemektir, alternatif çözümleri süreçlerde sürekli üretmektir. Örneğin mesleğini çok üst düzeyde icra etmek isteyen bir psikolojik danışman, öğrencilerle nasıl ilişki kuracağını, sonuçların nasıl olacağını, odasının donanımını en üst seviyeye nasıl ulaştıracağını hesaplamalıdır. Aynası işidir kişinin sözüne bakılmaz ifadesinde bulan güzel iş biçimlerini oluşturmalıdır. Birileri karşı duracak, birileri eleştirecek, birileri engelleyecek bunlar her zaman olacaktır. Belirlenen hedeflere yürümekten korkmayanlar çabalarının sonucunu mutlaka alırlar. İnsanların en zayıf noktası iyiliğe karşı duramamaktır.

Bütün yazılanlardan anlaşılacağı gibi motivasyonun temeli hedef belirlemek, hedefe giderken bazı engellerden atlamak, bazılarının yanından, bazılarının altından geçmek gerekebilir. Her önüne gelenle savaşmak yerine en kolay yoldan hedef ulaşmanın yolları aranmalıdır. İnsanoğlunun doğruyu yanlıştan ayırma, doğru olanı uygulama savaşı ömür boyu sürecektir. Tamam buldum en iyi sonuç bu dediğiniz anda kaybedebilirsiniz, çünkü aynı şartlarda sizden daha iyisini yapanlar varsa sizin öneminiz azalacaktır. Bunun anlamı ise varlığınızın geleceği kaybolmaya başlamıştır. Oran nedir yüzde bir dir, yüzde iki dir. Bu durumu dikkate alamayan tüccar sonunda iflas edecektir.

Karizmatik kişilikler bilimsel ve rasyonel özelliklerle desteklenmediği zaman içinde bulunduğu sistemi kısa sürede çökertebilirler. Karizmanın önemi, kararlarına güvenilen kimselere bağlılıktan gelir, güvenilen kimse keyfi davranışlara yönelir, bağlı olanlarda tembelleşirse sistem zirveden düşme işaretlerini vermeye başlar. Bu durumda kaybedecekler ise çalışmayı zahmet görenlerdir.

Bir başka yazıda görüşmek ümidiyle?..

Öner ÖNDER
Rehberlik Öğretmeni – Psikolojik Danışman-Yazar

Tutarsızlık Motivasyonu Nasıl Etkiler?” için 5 yorum

 1. İlkokul bitirmiş birisi olarak
  makalenizden çok etkilendim.(M.47)
  Bukadar öz ve güzel…
  Tarif edemeyeceğim…
  Siz değerli hocam ve hocalarımız sağolun
  varolun…

 2. böyle güzel ve bir dökümanı bizlerle paylaştığınız için sizlere ve sizin gibi hocalarımıza tşk ederek dökümanlarınızın devamını bekliyoruz

 3. her zaman ki gibi yazı çok güzel ama biz bu bilgiyi okulda nasıl kullanacağız.Bizim eksiğimiz bu edindiğimiz bilgiyi okulda nasıl kullanacağımız bilmiyoruz ve mezun olduğumuz okullarda bu verilmiyor.kitaptaki bilgi çok farklı gerçek okul ortamı çok farklı.sonra okula bir geliyoruz ne yapacağımızı nereden başlıyacağımızı bilmiyoruz.deneyerek öğrenmeye çalışıyoruz.ki ben hacettepe mezunuyum bunları söylüyorsam artık gerisini düşünmek lazım.

 4. sitenizdeki dökümanları ve paylaşımları beğenerek ,okulda yaptığım çalışmalarda kullanıyorum. Kullanmaya da devam edeceğim bunun için sizlere teşekkür etmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir