Türkiye´nin İlk Yerli Zekâ Testi “ASIS”

Eskişehir´de, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle geliştirilen Türkiye´nin ilk yerli zekâ testi “Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği (ASIS)” tanıtıldı.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı Veysel Öztürk, bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında, Türk kültürüne uygun bir zekâ testi geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Türkiye´nin ilk yerli zekâ testinin, gelecek adına önemli olduğunu dile getiren Öztürk, “2014´ten itibaren yerli zeka testinin önemi fark ettik. Bu konuda Anadolu Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan onur duyuyoruz” dedi.

“Bu test çok önemli, çünkü ilk yerli testimiz. Burada tökezlersek, buradaki çalışmalarda aksaklıklar yaşarsak, bu ülke 10 yıl daha buna benzer bir testi yapmaya cesaret edemez” ifadelerini kullanan Öztürk, şunları kaydetti:

“O yüzden çok büyük sorumluluk ve özveri göstermeniz gerekiyor. ASIS, çok net, çok hızlı ve sağlıklı gelişmelidir. Türkiye´de zekâ testi konusunda son 2 yıldır ciddi değişimler oldu. Türkiye´de maalesef özel eğitime ihtiyacı olan bireylere gösterilen hassasiyet, özel yetenekli çocuklar için biraz geri kaldı. Ancak son 2 yıldır ciddi çalışmalar yapıyoruz.”

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen yaptığı konuşmada, Anadolu-Sak Zeka Ölçeği, genel zekayı ve genel zekayı oluşturan ana bileşenleri objektif olarak ölçen bireysel bir zeka ölçeğidir. Test 4-12 yaş aralığındaki çocuklara uygulanacaktır. Bu kapsamda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak üzerimize düşen tüm desteği vermeye hazırız ifadelerini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan ise Avrupa Birliğinde akredite tek Türk zekâ kuruluşu Üstün Yetenekliler Eğitim Programlarına sahip olduklarını, ilk yerli zekâ testi projesinde MEB ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Üstün Yetenekliler Eğitim Programları Koordinatörü ve proje yürütücüsü Prof. Dr. Uğur Sak ise Türkiye´de son bir yılda 316 bin çocuğa zekâ testi uygulandığını, ABD´de ise bu sayının 1 milyondan fazla olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir