Türkiye PISA’da ortalama puanı her 3 alanda arttı

Millî Eğitim Bakanlığı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan “Ulusal Öğrenci Değerlendirme Programı” 2012 veri tabanındaki veri ve dokümanlar kullanılarak hazırlanan Ulusal Ön Raporu yayınlanmıştır.

Türkiye’nin şu ana kadar katıldığı PISA uygulamalarındaki ortalama puanı her 3 alanda da artmaktadır. Ancak bu artış miktarları Türkiye’yi, en azından OECD ortalaması civarına taşıyacak düzeye henüz ulaşamamıştır.

Kısaca PISA nedir?

Bilindiği üzere PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) bir projesidir. Dolayısıyla PISA’nın temel hedefi eğitim sistemlerinin, ülkelerin iktisadi açıdan gelişmek için ihtiyaç duyduğu insan sermayesini yetiştirmedeki başarısını tespit etmektir. Diğer bir deyişle PISA’nın açılımında öğrenci değerlendirme programı geçmesine rağmen, aslında değerlendirilen son tahlilde ülkelerin eğitim sistemidir. Bu temel amaç, PISA testleriyle nelerin ölçüldüğünden testlerin kimlere uygulandığına kadar birçok faktörü de belirlemektedir.

PISA,15 yaş grubundaki öğrencilere uygulanmaktadır…
PISA en az 7 yıl öğrenim görmüş olması koşuluyla 15 yaş öğrencilerine uygulanır. Bu yaştaki öğrenciler, birçok ülkede geçerli olan zorunlu öğrenim süresini doldurmak üzere olduklarından 15 yaş, PISA tarafından öğrenciliğin ardından yetişkin bir vatandaşlığın başlayabileceği en küçük yaş olarak kabul edilir.

PISA 2012 uygulamasına, 65 ülkeden15 yaşında yaklaşık 28 milyon öğrenciyi temsilen 510 bin civarında öğrenci katılmıştır?

pisa-siralamasi

 

 

 

*Türkiye’nin her 3 alandaki ortalama başarısı giderek artmaktadır.

pisa-siralamasi2

 

 

[reklam]

PISA 2012 Ulusal Ön Raporunu indirmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir