Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneğinden açıklama

Derneğimiz, meslek elemanlarının özlük haklarının takipçisi olmaya devam ediyor. Mesleğimize ve meslek elemanlarına yönelik çeşitli mevzuat düzenlemeleri veya yapılan uygulamalarla ortaya çıkan olumsuzlukların önüne geçmeyi, her koşulda bir görev bilmekteyiz.

Derneğimiz 29 Haziran 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının iki uygulamasını yargıya taşımıştır. Bunlardan birisi 15 Mayıs 2010 ve 27582 Sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik?in, 2. maddesinin, ?özel eğitim kurumları ile rehberlik araştırma merkezleri? yöneticiliklerine atamaları düzenleyen kısmının iptali istemli davadır.

İkincisi de Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü?nün 24.05.2010 tarih ve 5405 sayılı yazısı ile dershanelere rehber öğretmen yetiştirmek amacıyla ?Rehberlik Kursu? düzenlemesine yönelik işlemin iptaline yönelik davadır.

Her iki dava ile ilgili olarak bugün itibariyle Danıştay’a başvuruda bulunularak, öncelikle yürütmenin durdurulması ve sonrasında da iptali davaları, Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine açılmıştır.

Üyelerimizin ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

Saygılarımızla…

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği

Yönetim Kurulu

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneğinden açıklama” için 3 yorum

 1. Hiç bilenle bilmeyen bir midir? Herkes bildiği işi yapsın. Psikolojik Danışmanlık profesyonel bir iştir.

 2. Mezun bilgisi konusunda hemen bir parantez açmak gerekir. Rehberlik ve Psikolojik danışma bölümlerden mezun öğrenci sayısı 2500 geçiyor. Forumda sayı verilmiş. https://www.aktuelpdr.net/egitim/index.php?topic=14569.0  10 yılda hepsini alsanız fazlasıyla kabanacktır.
  Kaldıki hepsini atamasınlar.2000 PDR mezununu atasınlar 155 yılda kapanır.

  Bence 15 yılda kapanacak bir ihtiyaç için diğer alanlardan almalarına gerek yok.
  Bu hesaba psikoloji bölümünü katmadım. Onlardanda bir kısmı atandığında hiç atamaya gerek yok.

  Herkez kendi mesleğini niçin seçtiyse onu yapsın. Bence bu daha çok insanı mutlu eder. Bu bölümü ben meslek sahibi olmak için değil. Sevdiğim için seçtim.

 3. dersanede çalışan bir rehber öğretmen olarak bu açmış olduğunuz davayı hiçde yerinde bulmuyorum.eğer bir alanda ihtiyaç varsa mutlaka yan branştan veya yakın bir programdan atama yapılmalıdır.1995 yılında erbakan döneminde ziraat mühendisinin veterinerin öğretmen olarak atandığını düşünürsek felsefe grubu öğretmenlerininde bu alanda atnmasına bence hiçbir engel olmamalıdır.24 000 rehber öğretmen açığı bulunmaktadır.pdr bölümü ise yılda 1300 mezun vermektedir.nasıl kapatacağını düşünüyorsunuz allah aşkına.bırakında eğitm durumunu birazda olsa düzeltmeye çalışalım…….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir