Türk PDR Derneği Yeni PDR Taslağı ile ilgili basın açıklaması yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, “Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı” yayınlanmıştır. Buna göre “Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği” ile “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği” aynı yönetmelik içinde birleştirilmiştir. Oysa bu alanlar eğitimleri farklı olan iki ayrı profesyonel hizmet alanıdır.

Üniversiteler, Meslek Örgütleri, Sendikalar ve Sivil Toplum Örgütleri; Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) ile Özel Eğitim Hizmetlerinin birleştirilerek değerlendirilmesini içeren Yönetmelik taslağına ilişkin görüşlerini Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’ne yazılı olarak iletmişlerdir. Bunun yanı sıra Üniversitelerin PDR Bölümü Akademisyenleri ile Meslek Örgütü temsilcileri görüş ve önerilerini Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’ne sözlü olarak belirtmişlerdir. Son olarak Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak da Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’ne yapılan ziyaret sırasında meslektaşlarımızın yaşadıkları belirsizlik ve endişe iletilmiştir.

Yönetmelikler zaman içinde günün koşullarına göre yeniden düzenlenebilirler; ancak, yayınlanacak yeni yönetmeliğin, önceki yönetmeliği aşacak düzeyde olması arzu edilir. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, özel eğitim ve rehberlik hizmetleri yönetmelik taslağı; değiştirilmesi düşünülen yönetmelikten çok daha olumsuz hükümler barındırmaktadır. Bu nedenle;

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak; Mesleğimizi; etkin, verimli ve bilimsel veriler çerçevesinde yürütebilmek için; görüş ve önerilerimizi Kamuoyu ile de paylaşmak amacıyla; 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü saat 12.00’de Milli Eğitim Bakanlığı (Kızılay) önünde kitlesel basın açıklaması yapacağız.

Siyasi Parti Yönetici ve Milletvekillerini, Üniversitelerin PDR bölümü Akademisyenlerini, Alan çalışanlarını, Meslek örgütü temsilci ve üyelerini, Eğitim iş kolundaki tüm sendika temsilci ve üyelerini, PDR bölümü öğrencilerini, hizmet verdiğimiz öğrenci velilerimizi, basın açıklamamıza destek vermeye bekliyoruz.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Genel Merkez Yönetim Kurulu

[reklam]

Türk PDR Derneği Yeni PDR Taslağı ile ilgili basın açıklaması yapacak” için 2 yorum

  1. Özkan bey ne olacak bu işin sonu. Biz de bu gün arkadaşlarla toplanacağız ama geç kalınmadı mı sizce de ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir