Toplumda kadın-erkek ayrımı var mı?

Çoğu zaman farkında bile olmadan cinsiyet ayrımcılığını ifade eden söz ve davranışlarda bulunuruz. Bu durum sohbetlerde, alış-verişte, çarşı, pazar, okul, iş yerlerinde ola gelir. Ama rastgele birine sorsanız “siz cinsiyet ayrımcılığı yapıyor musunuz?” diye, “asla” der.

İyi niyetli düşünmek istiyorum. Kişi bilerek yapmıyorsa öğrenilmiş düşünce ve davranışlar nedeniyle yapıyordur ama farkında değildir. Ya da bu konudaki anlayış ve standartları farklıdır.

İşin aslına bakarsanız yıllar içerisinde toplum olarak kazandığımız bir takım olumsuz anlayışlar var. Daha çocuk doğar doğmaz hatta doğmadan kız ise farklı renkte erkek ise farklı renkte kıyafetler alınıyor. Doğumla birlikte kızlara pembe erkeklere mavi kimlik kartı düzenlenmiş. Oyuncaklar ona keza cinsiyet ayrımını bilinçaltına işleyecek türden farklı. Okula başlanmış oturma düzenleri cinsiyet farklılığına göre ayarlanmış. Üniversite eğitimine sıra gelince; kızların gittiği/gideceği bölümler, erkeklerin gittiği/gideceği bölümler ayrımı yapılmış. İşe yerleşileceği zaman kadınların yaptığı/yapacağı işler, erkeklerin yaptığı/yapacağı işler ayrımı yapılmış. Evliliğe sıra gelince kadınların sorumlulukları, erkeklerin sorumlulukları cinsiyet merkezli şekillenmiş. Yani toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çeşitli çalışmalar yapılıyor ama yeterli düzeyde değil. Bu konuda çalışanların işlerinin ne kadar zor olduğunu yukarıda doğum öncesinden başlayan ve sonraki yıllarda devam eden, adeta nakış nakış işlenen cinsiyet ayrımcılığı ile baş edebilmek çokta kolay görünmüyor. İyi niyetli çalışmaların çeşitli proje ve desteklerle geliştirilmesi ve bu konudaki olumsuz algı ve davranışların düzeltilmesi yoluna gidilmesi gerekiyor. Ders kitaplarımızdan, romanlarımıza, sinema filmlerimizden günlük hayat diyaloglarına varıncaya kadar nüfuz etmiş cinsiyet ayrımcı fiillerin kısa vadede zor olmakla birlikte önümüzdeki on yıllarda çözüleceğine kanaat getiriyorum.

Toplumsal cinsiyet eşitliği erkeği ya da kadını rol karmaşasına sürükleyecek bir konu değildir. Bu anlamda yanlış anlamalar oluşabilecektir. Toplumsan bilinç arttıkça bu yanlış anlamaların da önüne geçecektir.

Birey olarak ne yapabiliriz sorusuna cevap aradığımızda, ilk olarak dilimizi düzeltmekle başlayabiliriz. Kadın olmayı bir zayıflık, erkek olmayı baskın bir güç olarak gösteren üslup, söz  ve davranışlardan kaçınmamız gerekmektedir. Yine burada insanların çözüm odaklı ve sonuca götürücü bir anlayışta olmaları bu konuda daha hızlı mesafe kat edilmesine yardımcı olacaktır.

Sağlıcakla kalın…

Psikolojik Danışman Ahmet GÜNAY

Toplumda kadın-erkek ayrımı var mı?” için 2 yorum

  1. Kadın ve erkek arasında toplumda görmesi gereken değer bakımından fark yoktur. ikisi de insandir ve değer görmelidir. Ancak yapacağı işler, ilgi alanları, tercihleri, meslek tercihleri elbette farklı olabilecektir. Bu çok doğal bir durumdur. Mesela kadınlar illa erkeklerle eşit olsun diye ağır işlerde çalışmalı mıdır sizce? Açıkçası ben bir bayan olarak sanayide veya ağır beden gücü gerektiren işlerde çalışmak istemem. Ev işlerindeki rollerimiz de elbette farklı olacaktır. Ben bir kadın olarak eğer sağlığım yerinde ise, yapabiliyorsam eşimi kek çırparken görmek istemem. Tabiki ev işlerinde erkek de eşine yardım etmelidir. Kadın erkek her yönüyle eşit olsun derseniz bu yanlış olur çünkü iki cinsin de fıtratına uygun değildir. Kadınlar erkeksileşir, erkekler kadınsılaşır.

    1. Aslında bireye, kadın ya da erkek olmaktan daha çok insan olarak bakmak, görmek ve toplum içerisinde yerini almasına yardımcı olmak amaçlanmalı. Yerleşik anlayışın bu yöne evrilmesi için çaba gösteriliyor. Meyvelerini ne zamana alabiliriz bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir