Tıp kazanmak için kaç net yapmalıyım?

Mevcut sınav sistemine göre öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan biri tıp fakültesini kaç net yaparsa kazanacağıdır. Elbette bunun tek bir standartı yok. Bildiğiniz gibi öğrenci tıp fakültesini kazanabilmesi için MF3 puanı yüksek olması gerekmektedir. MF3 puanı yüksek olabilmesi için özellikle matematik, Türkçe, fizik, kimya, biyoloji ve geometri derslerinde yüksek net yapması gerekiyor.

Tıp Fakülteleri bölümünde 2013 sınavında Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van) MF3 te taban puanı 454 ile kapatmıştır. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ise 496 ile kapatmıştır. Yani tıp fakültelerinin puanı 454 ile 496 puan arasında dolaştığını söyleyebiliriz. Tabii bu her sene değişebilecek bir durumdur.

Bu duruma göre bir öğrencinin MF3 ten 455 puan alabilmesi için hangi derslerden kaç net yapması gerekir? (Unutmayın 455 puan 2013 sonuçlarına göre devlet üniversitelerinde en düşük taban puandır.)

Bu konuda size ayrıca şunu da hatırlatmak isterim. Yerleştirme puanında OBP nı da 0.12 etkili olduğu için diploma notunuzun durumu da önemlidir.

Bu nedenle burada verilen bilgi kesin değildir. Sadece bilgilendirme maksadıyla verilmiştir.

OBP pununuzun 400 olduğunu düşünelim. Okuldan gelecek puanınız 48 puan olacaktır. Bu duruma göre MF3 yerleştirme puanı olan 455 alabilmeniz için 407 puana ihtiyacınız var.

(Verilen değerler ortalamadır. Kesin değildir.) YGS Tükçeden 32 net, YGS matematikten 32 net, YGS sosyal bilgilerden 25 net ve YGS Fen bilimlerinden 25 net yapması gerekir. Ayrıca ikinci sınav olan LYS sınavında ise LYS matemetikte 41 net, LYS Geometride 15 net, LYS fizikte 24 net, LYS kimyada 27 net ve LYS biyolojide 25 net yapması gerekiyor. (Dikkat! bu netler de bir soru türünde azalırken diğerinden fazla yaparakta aynı puan alınabilir. Verilen değerler örnektir)

2013 Tıp Fakültesi taban puanları için tıklayınız

[reklam]

Tıp kazanmak için kaç net yapmalıyım?” için 6 yorum

  1. Merhabalar. Verdiğiniz verilerden, sayısal değerlerden dolayı öncelikle çok teşekkür ediyorum. Meslek Lisesi mezunuyum(2012). Fakat senelerdir TM veya TS öğrencisi olarak(biri olmazsa biri hesabı) çalışmalarımı sürdürüyorum. Ancak bu sene şöyle bir düşünce içerisine girdim: ” Neden çocukluk hayalimi gerçekleştirmiyorum?” ve şimdi, hatta hemen bugün uzunca süre etütünü yaptığım araştırmalarım sonucu kesin olarak bu sene Tıp Fakültesi’ne hazırlanma kararı aldım. Biliyorum, yolum uzun ve çok yorucu. Ama Çanakkale Savaşı(1915) yaşanırken, Mustafa Kemal savaşın ortasında çadırına geçip kitap okuyorsa, geometrik şekilleri bulmaya ve onlara anlam vermeye çalışıyorsa; ve ben O’nun ülkesindeki bir genç olarak bu rahatlığın içinde çalışamıyorsam bana yazıklar olsun, diyerek girdim bu yola. Yolum, yolunuz, yolumuz açık olsun değerli Türk Gençliği…

    1. Yazınında çok haklisiniz bence çalışmaya devam edin bu yazınız banada cesaret verdi bende doktor olmayı çok istiyordum ama farklı bir meslek okudum ve simdi ise kendimi doktorluk için zorlamadigim için çok pismanim çalışmaya devam edin.

    2. Ilker Merhaba. Ne yaptın? Ne kadar ilerledin. O çocukluk hayalini gerçekleştirmek beni de yeni yeni dürten bi durum. Biraz umut olur belki soyleyeceklerin.

    3. Helal sana Türk genci Allahın izniyle insallah kazanır vatanına milletine faydalı birey olursun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir