Tercih yaparken üniversite puanı mı başarı sıralaması mı önemli?

Tercih yaparken en geçerli kriter sıralamadır
Uzun bir hazırlık dönemini bitirip sona yaklaşan öğrencilere, mutlaka bir uzman eşliğinde tercih yapmalarını öneriyorum. Tercih döneminde yapılan yanlışlar insanların hayat boyu bedel ödemelerine sebep olabilmektedir. 2013 yılında YGS’ye başvuran adayların istatistiki verilerini incelediğimizde daha önceden bir programa yerleştiği halde tekrar sınava başvuru yapan 560 bin adayın olması, sanırım doğru tercih yapmanın öneminin en etkili kanıtıdır.

Tercih sürecinde üniversite adayları, YGS ve LYS’lerde elde ettikleri sonuçlar çerçevesinde seçim yapacaklar. Bu seçimi yaparken de ÖSYM?nin 2013 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu tüm adaylar için yol gösterici önemli bir rehber olacaktır. Daha doğrusu kriter olacağımız tek ve en önemli kaynak bu kılavuzdur. Ama daha da önemlisi bu kılavuzu doğru yorumlamak olacaktır.

Tercih dönemi hasat dönemidir.Tercih döneminde her yıl bilinen yanlışlar maalesef tekrarlanır. Puanınız yetse bile tercihte yapacağınız sıralama yanlışlığı yüzünden hiçbir üniversiteye giremeyebilirsiniz. Tercih döneminde alan tercihi hatası (puan hesaplanmayan alanlardan tercih yapmak), özel koşulları incelememe, tercih aralıklarında mantık hatası, meslek seçiminde yanlış kriterler gibi yanlışlar yapılmaktadır. Ama bunların yanında da en çok göze batan hata sıralama hatasıdır. Şimdi bunu biraz daha ayrıntılı bir şekilde ele alalım.
Sınav sonuçları açıklanıp belgeye baktığımızda birden fazla sayısal veri ile karşılaşırız. Bu yüzden sonuç belgesi ilk bakışta size karışık gelebilir. Tercih yaparken “Y-” ile başlayan bölümdeki (Y-YGS, Y-TM, Y-MF, Y-TS) puanları ve sıralamaları kullanacaksınız. Bu verileri doğru yorumlamak doğru tercih yapmanızı sağlayacaktır.

Tercih listesi oluşturulurken puandan ziyade, Türkiye başarı sıranızı göz önünde tutmalısınız. Bir önceki yıldaki başarı sıraları size bu konuda yardımcı olabilir. Her yıl sistem ya da sayılar değişse de başarı sıraları bize en sağlıklı göstergeyi sağlar.
Örneğin: Başarı sıralaması ilk 5-6 binde olan öğrencilerin tercihlerine 2-3 binden başlamsını ama ağırlığı 4-10 bin arasına vermesini tavsiye ederim.

Başarı sıralaması 20-25 binde olan öğrencilerin ortalama 8-10 binden başlayıp ağırlığı 15-30 bin başarı sıralamalarına vermeleri gerekmektedir
Başarı sıralaması 50-60 binde olan öğrenciler de tercihe 25-35 binden başlayarak 40-70 bin aralığına yoğunlaşabilirler.

Bu şekilde bir örnek başarı sıralamaları yazmış olsak ta gönlünüzde olan ama başarı sırası sizden çok yüksek olan bir bölümü de başlara yazabilirsiniz. Önemli olan şey şudur liste hazırladığınızda kendi gerçek başarı sıranızı listenin ortalarına denk getirmeye çalışın. Puanların düşme ihtimaline karşın yüksek puanlı bir yere girebilme ihtimaliniz ortaya çıkarken, puanların çıkma ihtimaline karşılık ta listenin alt taraflarını sağlamlaştırdığınız için açıkta kalma olasılığınızı ortadan kaldırmış olursunuz.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

MURAT AYDIN – REHBER ÖĞRETMEN

TÜM İLETİŞİM ADRESLERİM

Web Sitem: www.murataydin.org

Facebook Profilim: https://www.facebook.com/murataydinfdd

Facebook Grubum: https://www.facebook.com/groups/181739391974894

Twitter Adresim: https://twitter.com/murataydinfdd

Mail: aydinmurat_fdd@hotmail.comYazıyı paylaşın

Tercih yaparken üniversite puanı mı başarı sıralaması mı önemli?” için 35 yorum var;

 1. hocam meraba benim puanım 205 sıralamam 1.555.432 istedigim üniversite 206 puan sıralaması 1.000.000 ne yapmalıyım sizce

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   Ne açıdan sordunuz tam anlayamadım. Ancak tercih listenize yazıp sonucu bekleyeceksiniz. Olur olmaz diye tahmin etmek doğru olmaz.

   Reply
   1. Ahmet Berkay YEVİMLİ · Edit

    Yani hocam ben o bölümü istiyorum yazmalımıyım sizce sıralamada 500000 fark var ama puan tutuyor

   2. Özkan Emiroğlu · Edit

    Yazmanızdan dolayı bir kaybınız yok ki. Tercih listenize alın. Ancak olur ya da olmaz diyemem.
    Tercihler isteğe göre yapılır. Arz talep durumu puanın yüksekliğini belirler.
    Yazabilirsiniz elbette.

 2. Hocam bişey sorabilir miyim? Mesela ben ygs den tercih yapıcam puanım Üniversitelere oranla baya düşük ama başarı sıralamam yüksek sıralamaya göre mi tercih yapıyım yoksa puanıda göz önünde bulundurayım mı? Üniversitelerle benim puanım arasında 50 60 puan oynuyor çünkü

  Reply
 3. Peki bende birsey sormak istiyorum basari siralamasinin tutup puanin az bi oranla tutmadigi durumlarda da yerlesme olma ihtimali var midir ?

  Reply
 4. merhaba ben üniversite adayı öğrenci velisiyim, Başarı sıralamasına göre tercih yaptık ama 22 tercihten hiçbir yere yerleşimi olmadı. Tercih yaparken kendi alanı olan çocuk gelişimi ve okul öğretmenliği için başarı sırası 26438 de idi ancak sıralama yaparken kendi başarı puanı üstü, olabilecek puanına yakın ve kesin tutan başarı sırası ve hiç başarı puan belirtilmemiş yerleri dahi tercih ettik yerleşme olmadı. Şimdi sormak istiyorum tercihimizi neye göre yapmamız gerekiyordu ösym’ i arıyorum danışmasına ulaşamıyorum bana açıklama yapabilirmisiniz. Nerde hata yapıyoruz

  Reply
  1. Başarı sırasını dikkate almak daha doğru olandır. Hata yapıp yapmadığınızı nerede hata yaptığınızı buradan yazdıklarınıza göre bilmem zor

   Reply
 5. Hocam bir sorum olcaktı ek tercihte basarı siralamasini bakilmiyo diye duydum gecen yil ki ek kontejan klavuzuna baktgmda da siralama yok bu bilgi dogru mu

  Reply
  1. Sıralama olmasına gerek yok. Çünkü ek tercihler bir önceki tercihden sonra yine mevcut sınav sonrası hesaplanmış puanlar olduğu için puana bakılması ile sıralamaya bakılması arasında fark yok. Bu nedenle ek tercihlerde puana bakmak bir fikir verir

   Ancak normal (ek tercihlerden önceki asıl tercihlerde) tercihler yapılırken onceki yılın sonuçlarına göre değerlendirildiği için önceki puan ve sıralama ile bu yılın puan ve sıralamaları benzer olmayacaktır. Bu nedenle normal tercihlerde sıralamalara bakmak gerekir.

   Reply
 6. Ne yazık ki temel liseler tuz biber oldu. Aynı neti yapıyoruz ama okul puanı ile yürüyüp gidiyorlar. Bunu çözmeden barajlar getirdiler. Hayırlı olsun ne diyeyim. Yök’e, Ösym’ye yazdım ama boş. Herkes yazsın, bu problem önümüzdeki yıllarda uçurumu iyice derinleştirecek. Farkında mısınız?

  Reply
 7. Ya bencede çok güzel bir açıklama olmuş peki ygsden tercih yapacam puana mi yoksa sıralamaya mi bakayım hemsirelik için ..

  Reply
   1. Net bir açıklama olmamış diye düşünüyorum.
    Kontenjanla alındığı için sıralama daha doğru bilgi verecektir.
    Çünkü her yıl puanların karşılık geldiği sıralamalar değişebilir.
    Bir önceki yıl ile bir sonraki yıl arasında farklı olacaktır.
    Ancak sıralama çok fazla değişmeyecektir.

    Önemli bir dip not:
    Bundan 17-18 yıl önceye kadar da sıralamalara bakılması mantıklıydı.
    Ama o zamanlar biz puana göre bakardık. Neden mi? Çünkü çok fazla kontenjan olmadığı, soru tipi ve zorlukları değişmediği için ve çok fazla puan türü olmadığı için (Vb bir kaç değişken daha var) puanlar ile sıralamalar yıllara göre fazla oynamazdı. Bu nedenle işin kolayına giderdik ve direkt puana bakardık. Bu alışkanlık ve karışıklık o zamandan kaldığını düşünüyorum.

    Özetle puanla alınan 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler için sıralamayı dikkate alarak yorum yapmak daha mantıklı olacaktır.

 8. Üniversite tercih sıralamasını başarı sırasına göre yapıyoruz ancak mf puan türünden 1 2 3 4 olmasını neye göre sıraya koyacağız?

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   İsteğinize göre sıralayacaksınız. İstemediğiniz programı ya da üniversiteyi tercih listesinde bulunturmadan önceliğine göre sıralayın. MF 1 2 3 4 lerin kendin aralarında sıralaması önemli değil. Yeterki sizin tercih listenizde ençok istediğiniz hep bir önce olsun ve terchhlerinizin içinde yerleştiğiniz taktirde pişman olacağını bir tercihiniz yer almasın

   Reply
 9. Gayet bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık teşekürler . Bir sorum olacak : ” Ben eşit ağırlıktan tercih yapacağım ve ygs de fen yapamayacağım bu benim sıralama mo çok büyük oranda mi etkiler ?

  Reply
  1. Genelde TM-eşit ağırlık tercih yapacak olan adaylar fen sorularını yapmamaktadır. Bu nedenle etkilenmeniz çok olacağını düşünmüyorum

   Reply
 10. halil ibrahim işbilici · Edit

  Katılıyorum,bende öğrencilerimize aynısını tavsiye ediyorum.Şimdiye kadar da hiç mağdur olan görmedim.

  Reply
 11. Uzmanımıza katılmakla birlikte bunun yanında bu seneki degisimler hakkında bilgi vermek daha yararlı olacaktır ve bunları da degerlendirerek tercihte bulunmak mantıklı bir tercihtir. bu sene kac kontenjan arttrıımı ve azaltımı vardır bunu da göz önüne almamız gerekmektedir

  Reply

Yazı için yorumunuz