Tercih döneminde rehber öğretmenler görevlendirilebilir mi?

Forumlarda, sosyal medya da bu konu çok tartışılır oldu. Kendime “rehber öğretmenler tercih döneminde neden görevlendirilemez?” sorusunu soruyorum. Acaba bazı meslektaşlarım tercih işinin bizim işimiz olmadığı mı düşünülüyor yoksa mevzuat gereği öğretmen olduğumuz için tatil iznimizin 1 temmuz-31 ağustos arasında olduğu için mi karşı çıkıyor. Şahsen bu işin etik ve vicdan kısmını sorgulayamam. Bunu her meslektaşım kendi için de çözmelidir. Eğer mevzuatla ilgili bir sıkıntı varsa o da ayrıca çözülmelidir.

Benim üzerinde duracağım konu, tercih döneminde rehber öğretmenler neden görevlendirilmelidir?

1. Tercihler başkalarının eline bırakılamayacak kadar hassas bir konudur. Dolayısıyla tercihlerde rehberlik uzmanları aktif olarak görev almalıdır. Böylelikle tercih kazaları en aza indirilir ve alanımız ehil olmayan ellerden kurtarılmış olur.

2. Ortaöğretim yönetmeliğinin “Rehber öğretmenler” başlığında 90 ncı madde ikinci fıkrasında “Rehber öğretmenler, diğer öğretmenlerle birlikte ders kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden ders yılının başlama tarihine kadar geçen sürelerde de mesleki çalışmalarını sürdürürler. Ancak yükseköğretime yönlendirme ve tercihle ilgili iş ve işlemler için ihtiyaç duyulması halinde tatil dönemlerinde de görevlendirilebilir.(7 Eylül 2013)” şeklinde yazmaktadır. Bu madde dahi liselerde rehber öğretmenlerin görevlendirmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ancak ilköğretim kurumları yönetmeliğinde buna benzer bir maddeye rastlayamadım.

3. Tercih hizmetleri rehberlik servisinin asli işlerinden biridir. Bu nedenle hangi zaman dilimi içinde yapıldığının bir önemi yoktur. Ayrıca tercihler dönemi genelde zamanı bellidir. Buna göre rahatlıkla tatil planlaması yapılabilir.

Ancak şunu belirtmek isterim ki tatil planı dışında insani ihtiyaç ve zorunluluklardan dolayı tercihlerde görev alınmak istenmeyebilir. Bu sadece tercihler dönemi için değil her an için geçerli mazeretlerdir. Bu nedenle tercihler, tüm öğretmenlerin görevlendirilmesi olarak planlanmamalıdır. Belli sayıda uzmanın tercih dönemlerinde görevlendirilmesinin yeterli olacağını düşünüyorum.

[reklam]

 

Tercih döneminde rehber öğretmenler görevlendirilebilir mi?” için bir yorum

  1. Dusuncelerinize katiliyorum hocam.b
    Tam da bu vicdanla hersene tercih donemlerinde aktif olarak gorev almaya calisiyorum cunku dershanelerden de bazen yanlis yonlendirmeler olabiliyor.elimizden geldigince en aza indirmeye calismak gerek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir