Teog tercihler nasıl yapılır: Adım adım görsel anlatımlı yol haritası

TEOG sınav sonuçlarının açıklanması ve yerleştirmeye esas puan ve yüzdelik dilimlerin belli olmasının ardından sıra tercih dönemine geldi. TEOG tercihleri 14-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır.

1. ADIM: İlk olarak e-okul.meb.gov.tr adresine girmemiz gerekiyor.

2. ADIM: Gireceğimiz sayfadan Türkiye genelinden istediğimiz il ve ilçeyi seçerek okul türünü işaretleyerek okulların yüzdelik dilimleri, kontenjanları ve okul bilgilerine bakabiliriz.

Bu sayfada yer alan okulların tercih kodları da bizim için tercih listemizi hazırlarken gireceğimiz kodlardır. Genel olarak önerimiz tercih yapacağımız okulları listeden bularak yüzdelik dilimleri tercih edeceğimiz okulların kodlarının da kaydedilmesi gerekmektedir.

3. ADIM: TEOG tercihleri ile ilgili öncelikle bilinmesi gereken her ailenin elinde “TERCİH GÜVENLİK NO” bulunmasıdır. Bilgisayar ortamında tercih sayfasına girerken gerekli olan bu numarayı mezun olduğumuz okulumuzdan almamız gerekiyor.

4. ADIM: Tercih ekranı 14 Temmuz itibariyle açılacak. Tercih ekranına öğrenci kimlik bilgileri ve güvenlik koduyla giriş yaparak tercih listemizi oluşturuyoruz.

Öğrenci ve velilerimize önerilerimiz:

  1. Yüzdelik dilimlere dikkat ederek tercih listesi oluşturmak
  2. Tercih döneminde okullarda kurulacak komisyonlardan danışmanlık hizmeti almak
  3. Okullara gitmeden elimizde rehberlik öğretmenlerine danışabileceğimiz taslak tercih listemizi oluşturmak
  4. Tercih listelerini hazırlarken yüzdelik dilimimize göre 10 puan aşağı- 10 puan yukarı yüzdelik dilimli tercih listesi oluşturmak. (Örneğin, yüzde 20 lik dilimde bulunan bir öğrenci için yüzde 10’luk dilimli okullardan başlayıp yüzde 30-35 lere kadar liste hazırlamalıyız)
  5. Hazırladığımız taslak tercih listesinin alternatifli olmasına dikkat ediniz.

6 Tercih listemizde istemediğimiz okullara yer vermemek

  1. Tercih listemizdeki okulları arayarak, gidip görerek, internetten araştırarak, okulun sayfasından ve okulda okuyan öğrencilerden bilgi alarak listemizi oluşturmak

Yerleştirmede önemli olan tercih sırası değil, yüzdelik dilimin/puanın yüksek olmasıdır. Puanı birbirinden farklı iki öğrenciden, ilgili bölümü önce tercih eden değil, puanı yüksek olan aday yerleştirilir.

  1. 25 okul tercih hakkımız olduğunu unutmamak ve listemizi zengin yapmak.
  2. Tercihlerimizi güvenlik kodu ile girdikten sonra mutlaka okulda onaylanmasını sağlayarak ve bunu sistem üzerinden takip etmeliyiz.
  3. Nakil dönemlerini takip ederek, yerleşmeyi istediğimiz okulların kontenjanlarını takip etmek (09-15 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması, 19-23 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması, 26-31 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması)

Bütün adaylara tercih sürecinde başarılar dilerim.

 

Ömer GÜMÜŞOĞLU

Psikolojik DanışmanÖmer Gümüşoğlu

Ömer Gümüşoğlu, Ulukışla/Niğde 1990 doğumluyum. Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü 2011 mezunuyum. Eğitimde PDR hareketi kapsamında hizmetlerin her zaman ve her yerde devam etmesini temenni etmekteyim. Bu çerçevede MEB atamasıyla geldiğim Şırnak/Cizre İsmail Ebul-iz İlköğretim Okulu?nda faaliyetlerime devam etmekteyim. Yazmalı diyorum bir insan. Önce yazmalı. Eğer yaşanır kılmak istiyorsa hayatını yazmalı diye düşünüyorum ve bu düşünceyle şiir ve yazı yazıyorum. Alana katkımın olacağı her yerde elimden gelen tüm desteği vermeye hazır olduğumu bildirmek istiyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir