Teog tercihler nasıl yapılır: Adım adım görsel anlatımlı yol haritası

TEOG sınav sonuçlarının açıklanması ve yerleştirmeye esas puan ve yüzdelik dilimlerin belli olmasının ardından sıra tercih dönemine geldi. TEOG tercihleri 14-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır.

1. ADIM: İlk olarak e-okul.meb.gov.tr adresine girmemiz gerekiyor.

2. ADIM: Gireceğimiz sayfadan Türkiye genelinden istediğimiz il ve ilçeyi seçerek okul türünü işaretleyerek okulların yüzdelik dilimleri, kontenjanları ve okul bilgilerine bakabiliriz.

Bu sayfada yer alan okulların tercih kodları da bizim için tercih listemizi hazırlarken gireceğimiz kodlardır. Genel olarak önerimiz tercih yapacağımız okulları listeden bularak yüzdelik dilimleri tercih edeceğimiz okulların kodlarının da kaydedilmesi gerekmektedir.

3. ADIM: TEOG tercihleri ile ilgili öncelikle bilinmesi gereken her ailenin elinde “TERCİH GÜVENLİK NO” bulunmasıdır. Bilgisayar ortamında tercih sayfasına girerken gerekli olan bu numarayı mezun olduğumuz okulumuzdan almamız gerekiyor.

4. ADIM: Tercih ekranı 14 Temmuz itibariyle açılacak. Tercih ekranına öğrenci kimlik bilgileri ve güvenlik koduyla giriş yaparak tercih listemizi oluşturuyoruz.

Öğrenci ve velilerimize önerilerimiz:

  1. Yüzdelik dilimlere dikkat ederek tercih listesi oluşturmak
  2. Tercih döneminde okullarda kurulacak komisyonlardan danışmanlık hizmeti almak
  3. Okullara gitmeden elimizde rehberlik öğretmenlerine danışabileceğimiz taslak tercih listemizi oluşturmak
  4. Tercih listelerini hazırlarken yüzdelik dilimimize göre 10 puan aşağı- 10 puan yukarı yüzdelik dilimli tercih listesi oluşturmak. (Örneğin, yüzde 20 lik dilimde bulunan bir öğrenci için yüzde 10’luk dilimli okullardan başlayıp yüzde 30-35 lere kadar liste hazırlamalıyız)
  5. Hazırladığımız taslak tercih listesinin alternatifli olmasına dikkat ediniz.

6 Tercih listemizde istemediğimiz okullara yer vermemek

  1. Tercih listemizdeki okulları arayarak, gidip görerek, internetten araştırarak, okulun sayfasından ve okulda okuyan öğrencilerden bilgi alarak listemizi oluşturmak

Yerleştirmede önemli olan tercih sırası değil, yüzdelik dilimin/puanın yüksek olmasıdır. Puanı birbirinden farklı iki öğrenciden, ilgili bölümü önce tercih eden değil, puanı yüksek olan aday yerleştirilir.

  1. 25 okul tercih hakkımız olduğunu unutmamak ve listemizi zengin yapmak.
  2. Tercihlerimizi güvenlik kodu ile girdikten sonra mutlaka okulda onaylanmasını sağlayarak ve bunu sistem üzerinden takip etmeliyiz.
  3. Nakil dönemlerini takip ederek, yerleşmeyi istediğimiz okulların kontenjanlarını takip etmek (09-15 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması, 19-23 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması, 26-31 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması)

Bütün adaylara tercih sürecinde başarılar dilerim.

 

Ömer GÜMÜŞOĞLU

Psikolojik DanışmanBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir