TEOG sonrası ailelere tavsiyeler

1 milyon 174 bin öğrencinin katıldığı 2. Dönem TEOG sınavından sonra öğrencileri ve velileri bir üst eğitim kurumu için yapılacak tercihler bekliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenciler, sınav sonrası açıklanan cevap anahtarlarından kaç net yaptıklarını öğrenmiş olacak. Hatta resmi yerleştirme sonuçları açıklanana kadar binlerce defa puan hesaplama modüllerini kullanacaklar. Bazı öğrenciler ise sonuçlar açıklanan kadar sınav hakkında tek kelime bile etmek istemeyecek. Öğrencilerin ve velilerin sınava dair tutumlarına göre her ailede farklı tarzda şekillenecek bu bekleyiş dönemi için size birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.

-Sınavın sonucu ile ilgili yapıcı değerlendirmeler yapın.

Sınav hazırlığı hem aile hem de çocuk için kolay bir süreç değildir. En sistemli çalışanından, hiç çalışmayan öğrenciye kadar herkes sınav stresini farklı boyutlarda yaşar. Hazırlanma süreçleri aynı olmasa da her öğrenci başarıyı bekler. Anne babalara tavsiyemiz çocukları ile sonuçtan önce süreci konuşmalarıdır. Bu konuşma yapılırken çocuğun sınav öncesi çalışmaları ve sınav anında yaptıklarını içeren sınav performansı hakkında konuşmasına izin vermek önemlidir. Yapılan çalışmalar ile ilgili en iyi gözlemleri yapmış ve eksiklerin odak noktasını biliyor olabilirsiniz. Yine de çocuğunuzun kendi performansı ile ilgili konuşması, iyi yaptığı ya da daha az yerine getirdiği çalışmalar ile ilgili duygularını ifade etmesi bundan sonraki tüm yaşamı için kendini tanımada kişisel kılavuz niteliğinde olacaktır. Bu tip konuşmaların çocukları yatıştırdığı ve cesaretinin kırılmasını önlediği unutulmamalıdır.

-Çocuğunuzun başarısını başkalarıyla kıyaslamayın.

 

Çocuğunuza ait bir başarıyı ya da bir özelliği başka çocuklarla kıyasladığınız her durumda onun kendisini değersiz hissetmesine neden olursunuz. Çocukta benlik algısı anne babanın ona gösterdiği tutumların bir yansıması sonucu oluşur. Kıyaslama ise bu algıyı yetersizlik ve değersizlik inancı ile pekiştirmektedir. Çocuğunuzun sizin beklentilerinizi karşılamak için değil, kendi yaşam başarısını sağlamak için adımlar attığını ve bu adımlar esnasında olumlu ve olumsuz pek çok süreç yaşayacağını kabul etmelisiniz. Çocukların bireysel özelliklerine göre gerçekçi beklentiler oluşturmak ve çabalarını desteklemek, var olan potansiyelin en olumlu şekilde ortaya çıkarmasına ve olumlu benlik algısına sahip olmalarını sağlayacaktır.

 

-Nasıl bir okulda eğitim görmek istediği hakkında konuşun.

Ortak sınav sonuçlarına yılsonu başarı puanlarının eklenmesiyle oluşacak yerleştirme puanları, okul tercihlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Doğru bir okul seçimi yapmak için puan dışında öğrencinin ve ailenin belirleyeceği eğitim hedefleri de önemlidir. Bu hedefler belirlenirken öğrencinin gelişimsel özellikleri, yetenekleri ve kişilik özelliklerinin dikkate alınması; mutlu ve başarılı bir geleceğin tasarlanması için en önemli adımdır.

Okul seçiminde;

1.Öğretilecek olan yabancı dil hatta ikinci yabancı dil

2.Okulun öğrenciye sunacağı düşünme, yaratma ve sorgulama imkânları

3.Öğrencinin, gelecek ile ilgili kurduğu hayallere okulun nasıl katkıda bulunacağı

4.Mesleki yönlendirme çalışmaları

5.Sosyal etkinlikler

6.Okulun eve yakınlığı

7.Ulusal sınavlardaki başarıları ve bu sınavlara hazırlık sürecinde yapılan çalışmalar gibi pek çok unsur önemli bir yer tutmaktadır.

Tercih döneminden önce okulları araştırmak, sundukları imkânları öğrenmek ve bu imkânların hedeflerinizle ve puanlarınıza ne kadar uyum sağladığını araştırarak bir ön tercih listesi hazırlamak, temmuz ayında daha bilinçli tercihler yapmanızı sağlayacaktır.

 

Nilüfer TIRPAN
Rehber ÖğretmenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir