Televizyon ve internet hipnozunda gençlik konulu panel

Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği “TELEVİZYON VE İNTERNET HİPNOZUNDA GENÇLİK” konulu panel  26 Mayıs 2016 tarihinde,  Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Panele Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Temsilcileri Canan AKIN, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Temsilcileri Buğra YILMAZ ve Ayça KURTULUŞ, Gazi Osman Paşa Üniversitesinden Prof. Dr. Recep KOÇAK, RTÜK Eski Bölge Müdürü Sevgi COŞKUNSERÇE ile Subliminal Mesajlar konusunda Uzman Araştırmacı Yazar Kubilay AKTAŞ Panelist olarak katıldılar.

Televizyon ve internet konusunda uzman üst düzey bir ekip olan panelistlerimiz kurumlar arası işbirliği yapılması gereken önemli bir konuyu  Türkiye’nin bir ilçesi olan Erbaa’da aynı masada tartışma fırsatını yakaladılar.

Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, RTÜK, üniversite gibi medya konusunda etkin çalışan bir ekibin konularını  en çarpıcı ifadeleri ile anlatmaları ve çözüm önerileri sunmaları Erbaa’da  adeta tarihi bir gün yaşanmasına vesile oldu.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bekir ASLAN yaptığı konuşmada; “Bizler Erbaa’da “Televizyon ve İnternet Hipnozunda Gençlik” konulu bu panelle sorunumuza ulusal düzeyde bir derinlik katarak çözüm yollarını tartışacak bir platform oluşturmak istiyoruz ve bu konuda çocuklarımızı, gençlerimizi tehdit eden risklerin önlenmesi için çalışmalar yapılmasını arzu ediyoruz. Amacımız televizyon ve internetten uzaklaşmak ve uzaklaştırmak değil, seçici izleyici olmak ve var olan program içeriklerinin toplumsal olarak milli ve manevi değerlerimize uygun hale getirilmesini teşvik etmektir.” dedi.

Proje koordinatörü Sümeyra GÜLER ÖZSOY “Tüm çabasına rağmen rüyadaki insan nasıl duyuramazsa sesini kimseye, biz de öyle duyuramıyorduk  sesimizi  gençliğe ve gençliğe sesini duyurması gerekenlere dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı adına konuşmalarını yapan Sayın Buğra YILMAZ Gençlik ve Spor Bakanlığı oyun siteleri ve çizgi filmler  konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunarak izleyicilerin neler yapabileceği konusunda bilgiler verdi.”Bu konuda mutlaka herkes kendi üzerine düşeni yapmalı daha duyarlı bir toplum olmalıyız” dedi. Bakanlık olarak üretimini yaptıkları Nusrat oyununu tanıttı.

RTÜK Eski Bölge Müdürü Sayın Sevgi COŞKUNSERÇE Medya okur yazarlığı konusunu ele almadan önce belgesel çekimlerinden etkileyici görüntüler izleterek katılımcıların televizyon gerçeğini anlamalarını sağladı.Coşkunserçe konuşmasında geleneksel medyanın ve yeni medyanın zararlı etkilerine değinerek,  ‘’Medya Okuryazarlığı Projesi’nin hedefinin;‘’Medyayı ve ekonomik gücünü kullanan, ülkelerin yönetimini etkileyen kişilerin verdikleri mesajların, kim tarafından nasıl ve ne amaçla kurgulandığını ve ne yapmaya çalıştıklarını iyi değerlendiren, doğru yönetecek ve doğru yöneticileri seçecek nesiller yetiştirmek’’ olduğunu ifade etti.

 

Subliminal Mesajlar Konusunda Uzman Araştırmacı Yazar Sayın Kubilay AKTAŞ  Televizyon ve Subliminal Mesajlar konusunda hiç bilinmeyen hususlara dikkatleri çekti. Hayalin daima iradeyi etkileyeceğinden bahseden Sayın AKTAŞ subliminal mesajlarla verilen telkinlerin beyin tarafından emir olarak algılandığını ve yerine getirildiğini dile getirdi.

Tüm panelistlerce, televizyon ve internetin yıkıcı etkilerini ortadan kaldırmanın tek yolunun yine televizyon ve internetteki yayın içeriklerini milli ve manevi değerlerimize  uygun hale getirmekle mümkün olacağı fikri ortaya konmuştur.

Kongre merkezi girişinde  rehber öğretmenler tarafından hazırlanan görsel materyallerle davetlilerin dikkatini çekerek düşünmelerini sağlayacak bir sergi organize edildi. Bu sergide RTÜK şikayet hattının aktif kullanımı, televizyon ve internet konusunda görüş ve öneriler, günümüz gençliğini etkisi altına alan dizi ve müzik içerikleri gibi zengin bir sunuma sahip olan sergi bakanlık temsilcilerinin de yoğun ilgisi ile takip edildi.

Program sonunda ilçe milli eğitim müdürü Sayın Bekir ASLAN panelistlere plaket takdim etti.Televizyon ve internet hipnozunda gençlik konulu panel” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir