Sürekli şikayetçi tipler ile nasıl başa çıkılır?

İnsanın hayatında zaman zaman şikayet etmesi kadar doğal bir şey yoktur. Ancak bazılarımız bu şikayeti o  hale getirir ki çevresindekini dahi bezdirir. Kronik ve sürekli hale getiren bu şikayetçi tipler ile, ruh sağlığımızı korumak için, başa çıkmayı öğrenmemiz gerekir.

Sürekli şikayetçi tipler ile nasıl başa çıkılır?

1- Öncelikle bu tiplerin şikayeti sizinle ilgili olmadığını kendi yapıları ile ilgili olduğunu düşünmelisiniz. Siz olmasanız da bu şikayetini başka kişilere yönelteceklerdir.

2- Şikayetlerini dinlerken cevap verme gayretinde olmayın. Vereceğiniz cevaplar onları tatmin etmeyeceği gibi size karşı da suçlayıcı tutuma geçebilirler. Kendisini anlamadığınızı düşünebilir.

3- İlgiyle dinlediğinizi hissettirin.

4- Şikayet dinlemek insanı bunaltır ve ruhunu daraltır. Bu nedenle duygularınızı tanıyın ve onları sağlıklı bir şekilde yönetmeye çalışın. Örneğin; bunaldığınız anda öfke duygunuz harekete geçebilir. Bu da karşınızdaki şikayetçi kişiye karşı saldırgan bir tavra itebilir. Ancak bu duygunuzu farkettiğinizde davranışlarınızı kontrol etmeniz daha sağlıklı olabilir.

5- Bu tip kişiler ile mümkün olduğu kadar geçirdiğiniz zamanı sınırlamaya çalışın.

6- Stres, öfke gibi durumlarla başa çıkma becerilerini geliştirmek bu tip insanlarla başa çıkmada yardımcı olur.

7- Dinlemekten bunaldığınız vakit ve uygun bir an geldiğinde konuyu değiştirme stratejisi uygulayabilirsiniz. Ama bunu aceleyle değil, maharetli bir şekilde becermeye çalışın.

 

Yazıyı sitenize https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek ekleyebilirsiniz.

 Yazıyı paylaşın

Sürekli şikayetçi tipler ile nasıl başa çıkılır?” için 2 yorum var;

  1. Özkan Emiroğlu · Edit

    Bu yazılanlara eklenecek başka maddeler varsa, bu şikayetçi tipler ile başa çıkma yolları konusunda bilgilerinizi yazabilirsiniz.

    Reply

Yazı için yorumunuz