Sürekli şikayetçi tipler ile nasıl başa çıkılır?

İnsanın hayatında zaman zaman şikayet etmesi kadar doğal bir şey yoktur. Ancak bazılarımız bu şikayeti o  hale getirir ki çevresindekini dahi bezdirir. Kronik ve sürekli hale getiren bu şikayetçi tipler ile, ruh sağlığımızı korumak için, başa çıkmayı öğrenmemiz gerekir.

Sürekli şikayetçi tipler ile nasıl başa çıkılır?

1- Öncelikle bu tiplerin şikayeti sizinle ilgili olmadığını kendi yapıları ile ilgili olduğunu düşünmelisiniz. Siz olmasanız da bu şikayetini başka kişilere yönelteceklerdir.

2- Şikayetlerini dinlerken cevap verme gayretinde olmayın. Vereceğiniz cevaplar onları tatmin etmeyeceği gibi size karşı da suçlayıcı tutuma geçebilirler. Kendisini anlamadığınızı düşünebilir.

3- İlgiyle dinlediğinizi hissettirin.

4- Şikayet dinlemek insanı bunaltır ve ruhunu daraltır. Bu nedenle duygularınızı tanıyın ve onları sağlıklı bir şekilde yönetmeye çalışın. Örneğin; bunaldığınız anda öfke duygunuz harekete geçebilir. Bu da karşınızdaki şikayetçi kişiye karşı saldırgan bir tavra itebilir. Ancak bu duygunuzu farkettiğinizde davranışlarınızı kontrol etmeniz daha sağlıklı olabilir.

5- Bu tip kişiler ile mümkün olduğu kadar geçirdiğiniz zamanı sınırlamaya çalışın.

6- Stres, öfke gibi durumlarla başa çıkma becerilerini geliştirmek bu tip insanlarla başa çıkmada yardımcı olur.

7- Dinlemekten bunaldığınız vakit ve uygun bir an geldiğinde konuyu değiştirme stratejisi uygulayabilirsiniz. Ama bunu aceleyle değil, maharetli bir şekilde becermeye çalışın.

 

Yazıyı sitenize https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek ekleyebilirsiniz.

 Özkan Emiroğlu

1997 yılında Psikolojik Danışman olarak göreve başladım. 2002 yıllarında AktuelPDR (PDR alanında) ile başladığım forum ve blog yazarlığını aynı heyecanla devam ettirmeye çalışıyorum. Meslektaşlarıma bu konuda kendi çapımda destek ve yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Meslektaşlarım bizi; Facebook, {TWİTTER} ve instagram hesaplarından takip edebilir.

You may also like...

2 Responses

  1. Azmi dedi ki:

    Sakin bir hayat sakin bir gün sakin bir kafa istiyorsan öyle insanlardan uzak duracaksın hiç uzatmaya gerek yok sanırım.

  2. Özkan Emiroğlu dedi ki:

    Bu yazılanlara eklenecek başka maddeler varsa, bu şikayetçi tipler ile başa çıkma yolları konusunda bilgilerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir