Stres ve Motivasyon 1

İnsanoğlu hayatını güzel yaşama gayreti içindedir. İnsan ömrü belirli zaman dilimi ile sınırlıdır. Yani bugün bize hiç bitmeyecekmiş gibi gelen ömür bir gün son bulacaktır. Burada ölümü insanlara korkunç bir şey olarak gösterme gayreti içinde değilim. Amacımız içinde yaşadığımız anın değerini anlatmak ve yaşamı ertelemeden ömür sürmektir. Dünyada parayı, bilgiyi, dostluğu biriktirebiliriz ama zamanı biriktiremeyiz. Bir anı bir defa yaşama şansımız var bunun tekrarı yoktur. Yani bir saniyenizi geri getirmek için hangi bedeli öderseniz ödeyiniz asla geri getiremezsiniz. Bunu Herakleitos; ?Bir nehirde iki kere yıkanamazsınız? sözü ile özetlemiştir(Daha fazla rehberlik hikayeleri için tıklayınız). Yaşadığınız saniyeyi bir defa yaşama şansınız var, asla ikinci bir şansınız yoktur. Nehirde bir defa yıkandınız. Aynı nehre yıkanmak için tekrar girdiğinizde sular başka su, hava başka hava, zaman başka zamandır. İnsanın yaşamı da aynen böyledir.

Mademki ömrümüzün her anını bir defa yaşama şansımız var o zaman yaşamı ertelemeden doğru seçimler yaparak güzel yaşamanın yolların bulmamız gerekir. Dünya kurulduğu günden beri olaylar, olgular, eylemler, seçimler hep vardır. Doğal olayların iyi, kötü, yanlış, doğru, gibi nitelikleri yoktur. Bunlara anlamlar yükleyenler; olaylardan etkilenen insanlardır. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız depremlerin çok büyük felaket olduğunu söyledik durduk. Elimize ne geçti. Koskocaman bir hiç. Ölenler öldü. Yaşamları değişenler değişti. Olaylardan kötü etkilenenler yani bizler hala deprem korkusu içinde yaşamaktayız. Neden deprem bizim yaşantımızı kötü etkileyeceğinden korktuğumuz için depremi felaket olarak niteliyoruz. Oysa seçimlerimizi iyi yapabilsek bunun doğa olayı olduğunu iyi veya kötü diye nitelemenin insanlara ait olduğunun farkına varırız. Evlerini depremlerden etkilenmeyecek tarzda yapan kişilerin depremden korkmalarını gerektirecek bir durum yoktur. İşte gördüğünüz gibi sevgili okurlar bizi biz yapan seçimlerimiz ve olaylara yüklediğimiz anlamlardır.

Seçimlerimizi güzel yaparsak yaşamı ıskalamadan yaşamayı becerirsek stres seviyemiz oldukça düşük olacaktır. Yani eğer üniversiteyi kazanmayı kendimize hedef seçmişsek çalışmayı tercih eden bir yaşantı içinde olmamızdan daha doğal bir durum yoktur. Yani ders çalışmaya başladığımız anda pikniklerde, deniz sahilinde, otantik veya romantik kafelerde sevgiliyi hayal ederek geçirilen zaman yaşanmamış zamandır. Ya hedefini değiştirip amaçsız lay loy lom yaşantısını seçeceksin sevgilinle istediğin yerler de zaman geçireceksin, ya da üniversiteyi kazanmayı hedef belirleyip içinde bulunduğun çalışma anından zevk alır durumda olacaksın ve kesinlikle başarmak için gereken bilgi beceri ve tecrübeyi kazanacaksın. Çalışan kimseyseniz de durumda değişen bir şey yoktur. Rakiplerinizin sizin yaşam alanınıza gireceğinden korkuyorsanız, bu nedenle çok çalışmak gerektiğine inanıyor ve seçimlerinizi bu yönde yapıyorsanız çalışmak başarmak sizin en güzel yaşantınız olacaktır. Bir anda sadece bir iş yapılmalıdır. Eğer ikinci üçüncü işleri aynı anda ben başarabiliyorum diye bir avuntu içinde iseniz yaptığınız işin kalitesinin düşük olduğunu ifade ediyorsunuzdur. Bir Çin Atasözü şöyle der: ?Tabakları yıkarken sadece tabakları düşün.? Yapabildiğiniz işi dünyada en iyi yapan kişi olma yolunda gayret gösterin. Yani hangi konuda başarılı olduğunuzu düşünüyorsanız dünya da bir numara olmayı hedeflemelisiniz. Aksi halde geçmiş, gelecek derken içinde bulunduğunuz yaşamdan koparsınız.

SEVGİLERDE

Kalbinizi dolduran duygular
Kalbinizde kaldı.
Siz geniş zamanlar umuyordunuz
Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek
Yıların telaşlarda bu kadar çabuk
Geçeceği aklınıza gelmezdi.
Gizli bahçenizde
Açan çiçekler vardı.<
Gecelerde ve yalnız
Vermeye az buldunuz
Yahut vaktiniz olmadı
Behçet Necatigil

İçinde bulunduğumuz zamanı çalan iki tane hırsız vardır. Birincisi geçmişteki pişmanlıklar, anılar, kırgınlıklar geçmişe yönelik hayallerdir. İkincisi ise bizde olmasını düşlediğimiz biz de olmayan geleceğe yönelik hayaller ve gelecekle ilgili kaygılardır. Bu iki hırsız içinde bulunduğumuz yaşantıyı alır götürür bir daha da geri getirmez. Bu iki uyanık hırsıza yaşantımızı çaldırmamak için sıkıntı ve streslerimiz şuan içinde bulunduğumuz işlere yönelik olmalıdır. İnsanlar streslerini yenebilmek için çok çeşitli yollar denemektedirler. Bunlardan bazıları ve yararlı olanları şunlardır.

Duygu, düşünce ve davranışları olumlu hale getirmek bunu uygulamak gerekir. Kendimizi her yönüyle olumlu hale getirmemiz yetmez içinde bulunduğumuz toplumda kendimize kişiler seçerek arkadaşımız dostumuz? Olabilir. Ona güzel söz söylemek, güzel davranış göstermek, onu mutlu edecek her gün bir eylemde bulunmak. ?Sevgi verdikçe çoğalır? sözü bu yöntemle hayat bulur. Yani size güzel davranışınızdan dolayı günde on kişi teşekkür ederse, güzel söz söylerse o gün kendinizi olumlu hissedersiniz. Yani çevrenize pozitif enerji verip, pozitif enerji alacak duruma gelir ve stresinizi azaltırsınız. Kısacası çevrenizle olumlu iletişim kurunuz vermeyi ve almayı öğreniniz.

Seçtiğiniz yolda,üniversiteye hazırlanmak, iş verimini karını attırmak,? Çalışırken durumuzdan memnun olmayı öğrenin. Yani iş bir bitsin şunu yapacağım bunu yapacağım gibi vaatlerle kendi geleceğinizde durup dururken can sıkıntısı oluşturmayınız. Yani bugün şu işleri bitirince güzel bir piknik yapacağım gibi bir hedefiniz varsa, işiniz bitmediği için pikniğe gidememişseniz kendinizi başka olaylara hazırlandığınız için içinde bulunduğunuz zaman ve şartlarda can sıkıntısı ile karşılaşırsınız. Birde bunu yenmek için uğraşırsınız. Bu durumdan kurtulmak için çalışmalarınız ve yaşantılarınızı şartlara bağlamayınız.

Yemek Alışkanlıkları; Yemek düzeninize dikkat ediniz. Yediklerinizden dolayı enerjisiz kalıyor, yediklerinizden dolayı strese giriyorsanız ?.. Yemek alışkanlıklarınızı, yemek türlerini değiştirmenizde fayda vardır. Fazla karbonhidrat aldığınızda uyuşuk insan olacağınız gibi yediğiniz yiyeceklerin sizin fizyolojinizde ve psikolojinizde ne gibi etkileri olduğunu araştırmanızda yarar vardır.

Spor ve Hareket: Stres aynı şekilde oturmaktan kaynaklanan kas gerginlikleri ile artar. Aynı tip yaşantılar stres oluşturabilir. Hayatınızı ve işinizi tüm kaslarınızı hareket edecek tarzda ayarlamanızda yarar vardır. Çeşitli spor faaliyetleri, yürüme, koşma gibi vücut sistemlerini hareket ettirici faaliyetler için de olmanız stres düzeyini azaltacaktır.

Stresi azalan insanın çalışmalarında verim artacak verimli oldukçada kendine güveni gelecek hep başarmaya programlı kişilikler ortaya çıkacaktır. Devam edecek

Bir başka yazıda görüşmek ümidiyle..

Öner ÖNDER
Rehberlik Öğretmeni – Psikolojik Danışman-Yazar

Stres ve Motivasyon 1” için 3 yorum

  1. Özellikle sınav maratonu yaşayan çocuklar stres altında motivasyonlarını ve performanslarını düşürüyorlar.

  2. Arkadaşlar hayatımızın amaçlarını gözden geçirerek işe başlamalıyız. Neden yaşıyorum, hangi işleri yapıyorum. Tek gayem iyi yaşamak olmamalı. Manevi olarak bizi rahatlatacak unsurları , inancı gözden kaçırmamalıyız.

  3. bu hırsız benzetmesini çok sevdim ve doğru buldum.ne yazık ki bu hayalet hırsızı kendimiz yaratıyor ve gerçeklerimizin tam ortasına oturtuyoruz.umarım bu yazıyı birçok arkadaş okur ve hem kendilerine hem de çevrelerindeki insanlara bu konuda doğru telkinlerde bulunur.çünkü çevremde bu şekilde bugünü yaşamak adına şimdiye yoğunlaşmak yerine,geçmiş,gelecek,kaygı ve korkularıyla yaşamlarını cehenneme çeviren,çok mutlu olabilecekleri zamanlarda bile mutluluklarını bu hırsıza kaptırarak umutsuzluğu yerine koyan çok fazla insan var ve elimden gelgiğince bu insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum.iyi çalışmalar arkadaşlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir