Sosyal hizmetler mi sosyoloji mi tercih etmeliyim?

Günümüzde öğrenciler ne yazık ki kişiliğine uygun bir meslek seçmek yerine -elbette kendince haklı sebeplerle- hemen iş sahibi olacakları ya da açıkta kalmayacaklarını düşündükleri bölümleri tercih etmek istiyorlar. Bu konuda birbirine yakın görünen iki bölüm arasında “Sosyal hizmetler mi sosyoloji mi tercih etmeliyim?” sorusu sıkça sorulmaktadır.

Bizim öncelikli tavsiyemiz iki bölümü tanımalarıdır. Bölümler hakkında internette çokça bilgiler bulabilirsiniz. Ancak kısaca açıklama yapmak isiyorum.

Sosyoloji bölümünden mezun olanlar sosyolog ünvanı alır. Sosyologlar, insan toplulukları ve toplumsal kurumlar, bunların kökeni, gelişmesi, işlevi ve birbirleriyle ilişkileri, bu ilişkileri belirleyen ilke ve kurallar ile toplumsal sorunlar ve çözüm yolları konularında araştırmalar yapan, araştırma sonucunda edinilen bulguları yorumlayan ve önerilerde bulunan kişidir. Tanımdan da anlaşılacağı üzerine daha çok toplumu tanımaya yönelik bir alan diyebiliriz.

Sosyal hizmetler bölümünden mezun olan ise; bireylerin, ailelerin ve toplumların yaşadıkları çevre koşullarında, kontrolleri dışında gelişen sorunların önlenmesi ve çözümlenmesini, maddi olan ve maddi olmayan ihtiyaçların karşılanmasını, sosyal refahın ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesini hedefleyen, mücadeleye dayalı dinamik bir meslektir. Yani kişilerin toplum yaşamı içinde problemlerinin çözümü ve yaşam kalitelerini iyileştirmeye yönelik hizmet alanıdır.

Bu bilgiler ışında yapınıza hangisi uygun olduğunu düşünmenizi isterim.

 

İkinci önerim ise; öncelikle ÖSYM’nin sitesinde KPSS ile memur alımları konusundaki “Kadro ve Pozisyonlara bakmanız size çok sağlam bilgi verecektir. Bizden şunu seçin dememizi beklemeyin. Çünkü bu yıl bir bölümden alınan personel sayısı fazla iken diğer yıl daha az olabilir. Bu nedenle yıllara göre ÖSYM nin KPSS arşivi bölümünü incelemenizi öneririz. Bu önerimiz sağlıklı ve objektif olduğunu düşünüyorum. Genelde bu konuda çevremizdeki insanlar aklında kalan kanaatlerine göre konuşmaktadırlar. En doğru kararı vermek için, bu iki bölümün yıllara göre alım kadrolarını karşılaştırmaktır.

 

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir