Sosyal hizmetler bölümü için kaç net yapmalıyım?

Sosyal hizmetler mezunu ne iş yapar ve nerelerde çalışır? Konumuz bu olmamakla birlikte kısaca bilgi vermek istiyorum. Bu konuda bir çok açıklama var. Ancak bu açıklamalar resmi ve akademik tanımdan öteye gitmediği için ben dahi ne demek istediğini anlamakta zorlu çekebiliyorum. Öncelikle sosyal hizmetleri psikolojiyle ya da PDR ile karıştırmamak gerekir. Her iki meslek zaman zaman iş birliğini gerektirecek durumları olsa da uygulama ve mantık olarak birbirinden çok farklıdır. Sosyal hizmetler bölümü daha çok insanın yaşam alanını kolaylaştırmak için yardımcı olur.

Sosyal hizmet mesleği, bireyin ve toplumun sorununu çözmek için çaba harcar. Toplum içinde bireyin ihtiyaç ve sorunlarına yönelik yaklaşımlar geliştirir. Ve buna uykun kurum ve yerlerde çalışır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı, sevgi evleri, adliyeler, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Belediyeler, Kadın Sığınma Evleri vb yerlerde çalışma imkanları bulunmaktadır.

Sosyal hizmetler bölümü için kaç net yapmalıyım?

Sosyal Hizmet(Fakülte) (TM-3) ve Sosyal Hizmet(Yüksekokul) (YGS-5) den almaktadır.

Bunları ikisini ayrı ayrı tahmini bir net, puan hesabı çıkartabilir.

Öncelikle Sosyal Hizmet(Yüksekokul) (YGS-5) için bir net hesabı yapalım. Bunun için sadece YGS ye girmeniz yeterli olacaktır.

Ancak belirtmeliyim ki bu hesaplama tahminidir. Kesin değildir. Çünkü hangi bölümden kaç net yaptığınız etkilediği gibi OBP’nı da etkilemektedir.

YGS Türkçeden 29 net, YGS Sosyalden 22 net, YGS Matematikden 17 net kadar yapmak gerekecektir.

Sosyal Hizmet(Fakülte) (TM-3) için hem YGS’ye hem de LYS’ye girmeniz gerekiyor.
YGS Türkçe 25, YGS Sosyal 23,  YGS Mat 13,  LYS1 Mat  16, LYS1 Geo 5,  LYS3 Edebiyat 40,  LYS3 Coğ 16

(Elbette bunun içinde hangi testen kaç net yaptığımız önemlidir.)

Bu verilen değerler ortalamadır. Geçen yıllların verilerine göre yapıldığı için her yıl farklı olacağını göz önünde bulundurmak gerekir.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye YÖK Atlasın YGS-LYS Net Sihirbazından ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir