Son altı yıldır PDR mezunların alım yapıldığı kurumlar

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü (PDR) mezunlarının son zamanlarda artmasıyla birlikte, atanma kaygılarının da yoğun olarak artması kaçınılmazdı. Ancak PDR bölümünün önemli avantajlarından biri, insanın olduğu yaşamın her alanına dokunabilmesidir. Bu nedenle sadece kamu kurum ve kuruluşları ile kendini sınırlandırmaması gerekir. Yine de kamu her zaman için cazibe noktası olmuştur.

Bu nedenle son 6 yılın KPSS kılavuzunu inceleyerek hangi yılda hangi kurumun PDR mezunu aldığını incelemeye çalıştım. Ancak burada kontenjan sayısı vermem mümkün değil. Bu daha yoğun mesai gerektirir. Benim önerim bu konuya ilgi duyan meslektaşlarım ÖSYM’nin açıkladığı kılavuzları incelemeleridir. Elbette PDR mezunları sadece KPSS ile istihdam edilmemektedir. Özel kurumlar ve zaman zaman sözleşmeli alımlarda yapılabilmektedir. Ama konumuz bu olmadığı için ayrıca bunlara yer verilmedi.

Yaptığım çalışma MEB’in dışında diğer kamu kuruluşlarınında PDR mezunlarını istihdam ettiğini göstermesi bakımından önemlidir.

(NOT: MEB’in zaten aldığı bilindiği için onun verilerini buraya yazmadık. Bununla ilgili önceden yazdığımız Yıllara göre MEB’e atanan rehber öğretmen sayısı (2012-2015) yazısını inceleyebilirsiniz.)

Son altı yıldır KPSS’ye göre PDR mezunların alım yapıldığı kurumlar

KPSS-2010/2

Adiyelerde pedagog olarak

KPSS-2010/1

SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GN.MD Öğretmen olarak

KPSS-2011/1

SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GN.MD Öğretmen olarak

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI öğretmen

KPSS-2012/1  

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI öğretmen

İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ

KPSS-2014/1  

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI öğretmen

KPSS-2014/2  

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI öğretmen

KPSS-2016/2  

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI öğretmen

Hemen hemen her yıl KPSS ile PDR mezunlarından az ya da çok alınmıştır. Bizim dileğimiz bu sayıların daha çok artmasıdır.

 

Ayrıca Psikolojik Danışmanın Çalışma Alanları ve PDR Öğrencileri İçin Yol Haritası yazısını inceleyebilirsiniz.

Mesleğimizle ilgili gelişmeleri bizimle sosyal medyadan takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/ozkanemirogluSon altı yıldır PDR mezunların alım yapıldığı kurumlar” için 2 yorum

  1. Merhaba aile ve sosyal politikalar bakanlığında ya da çocuk esirgeme kurumunda öğretmen olmak için nereye başvurmalıyım? Şartları neler? İnternette pek bilgi yok. Pdr mezunuyum

  2. Hocam pdr’nin önü kapalı ve atamasinin pek fazla olmadigini soyluyorlar fakat ben gerçekten bu bölümü ve okullarda rehber öğretmen olarak çalışmak istiyorum tam olarak nasıl bir yol izlemem gerek? Bir merak ettiğim soru ise PDR bölümü mezunlarının yurtdışında çalışma imkanları nelerdir? Simdiden teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir