Slip ve makbuzları yırtın, saklamayın

Bankalar Birliği kart sahiplerini uyardı: Kredi kartınızın güvenliği için slipleri veya kişisel bilgileri içeren evrakları atmadan önce okunamaz şekilde yırtın.

KREDİ kartının makro ekonomiye etkilerinin yanı sıra özellikle kart kullanıcıları açısından sakıncaları ve dikkat etmesi gereken önemli konular da bulunuyor. TBB?nin yaptırdığı araştırmada kart kullanıcılarının dikkat etmesi gereken hususlar ve güvenlik tedbirlerine de geniş yer veriliyor. Özellikle kart kullanıcıları, son yıllarda birçok kart mağdurunun oluşmasına neden olan bilinçsiz harcama konusunda uyarılırken, güvenlik tedbirleri arasında kart kullanımı sonrası sliplerin, okunmayacak şekilde imha edilmesi öneriliyor. Kredi kartları bireyin gelirinin çok üzerinde bir harcama eğiliminin ortaya çıkması ihtimaline neden olabildiği belirtilen araştırmaya göre bilinçsizce yapılan harcamalar sonucu ödenmeyen borçlar yüzünden çok sayıda kişiye adli ve idari takip yapılıyor. Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre kredi kartı borçlarını ödemeyenlerin sayısı 2008?de ikiye katlanarak 850 bin kişiyi geçti. TBB?nin araştırmasında bireylerin kredi kartı kullanımında dikkat etmesi gereken güvenlik tedbirleri ise şöyle:

ŞİFREYİ KİMSEYE SÖYLEME

Kart sahiplerinin kartlarını ve bunlara ait şifreleri güvenli bir şekilde koruması ve başkaları tarafından kullanılmasına engel olacak tedbirleri alması gerekir.

Ödeme yapıldıktan sonra kartın geri alındığı kontrol edilmeli.

Kredi kartı şifresi, kolaylıkla tahmin edebilecek şekilde olmamalı.

Kredi kartının şifresi kimseyle paylaşılmamalı.

Kredi kartı ile işlem yapılırken kartın yakınında bulunulmalı ve işlem yapılırken kartın kopyalanması riskine karşılık kart izlenmeli.

Hesap özetleri, kredi kartı başvuruları veya kopyaları, sigorta formları, vadesi dolmuş kart ve kredi teklifleri, ATM makbuzları ve slipler gibi kişisel bilgi içeren evrakları çöp kutusuna atmadan önce okunamaz şekilde yırtarak, kullanılamayacak hale getirilmeli.

Kart sahibi müşteriler, kredi kartı bilgilerini güvenli olmayan yollarla satış yapan firmalara vermemeli, posta ya da telefon aracılığıyla satış yapan firmalardan alışveriş yapılırken firmanın güvenilir olmasına dikkat edilmeli.

Dağıtım firmalarından teslim alınan kredi kartı, kuryeye geri verilmemeli.

Acil ve çok önemli konular içeriyormuş gibi duran sahte e-postalara kesinlikle yanıt verilmemeli.

Kaynak: www.stargazete.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir